"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
suur galerii Vanalinna päevade esimesel päeval avati Raekoja platsil ajutine park. Päev oli täis erinevat muusikat, töötube ja palju muud põnevat (0)
03. juuni 2023
Pillimees Vanalinna päevade pärimuspeol. Ksenija Kurs

Reedel, 2. juunil, said alguse traditsioonilised Tallinna Vanalinna Päevad. Kokku kestab üritus kolm päeva, mille jooksul toimub linna südames üle 300 erineva ürituse.

Vaata galeriid (27)

Esimene päev algas kell 10.00 orelitunniga Oleviste kirikus, orienteerumismänguga Tervisemuuseumis ja ukrainakeelsete ekskursioonidega Ukraina Kultuurikeskuses. Viimases pakuti võimalust Neitsi Maarja kabelis Grusbeke tornis Eesti looduse eest palvetada. Samuti näidati mänguasjamuuseumi, Hildegardi hoovi ning mehaanilist mänguasjade teatrit „Moralite“. Lisaks tutvustati ka Labora meistrikoja tegemisi.

Vaata galeriid (41)

Vanalinna päevade lastealal toimusid terve päeva vältel erinevad etteasted ning ekskursioonid. Näiteks astus üles Koit Tantsukool, mis on lastele ja noortele tantsualast professionaalset huviharidust pakkuv tantsukool Tallinnas. Huvilised said uudistada erinevates telkides, lugeda raamatut Keskraamatukogu lugemisnurgas, lasta teha endale näomaalinguid ja palju muud. MTÜ Nukufilmi Lastestuudio Animatelgis tutvustati lastele animatsiooni põhitõdesid ning anti igaleühele võimalus teha oma animatsioon ehk multikas. Veel praegugi toimub Animakooli Facebooki lehel valminud multikate võistlus, kus enim meeldimisi kogunud filmi autor saab auhinna.

Vaata galeriid (11)

Filmitoas saab nädala lõpuni vaadata taimetee kõrvale vanalinna-filme. Paarile filmile järgneb ka vestlusring või jalutuskäik teemaga kursis olevate inimestega. Filmide autor on Tiina Mägi, kes enamuse oma elu ja aega on pühendanud Tallinna vanalinnale.

Vaata galeriid (30)

Pärimusel oli sel korral oma eriline koht

Kõigile huvilistele oli Eesti Noorsooteater välja mõelnud mitmeid erinevaid töötubasid. Näiteks sai valmistada liivakaarte, õppida punuma paelu ja karjalapse mänguloomade või rätinuku valmistamist. Prooviti linatöid, valmistati pulmaristi, tuulevurri ning nõelvilditud proose ja palju muud. Töötoad jätkuvad ka teistel Tallinna Vanalinna päevadel.

Vaata galeriid (12)

Lisaks meisterdamisele sai Tornide väljakul jaheda ilma kiuste ka pärimustantsu lüüa. Töötuba viisid läbi Leesikate tantsijad ja pillimehed koos õpetaja Kristiina Siigiga. Leesikate näol on tegemist Tallinna Prantsuse Lütseumis tegutseva laste ja noorte tantsuansambliga.

Vaata galeriid (25)

Tantsu jätkus ka hilisemaks. Kell 15 avati Tornide väljakul pärimusküla, millele järgnes meeleolukas programm. Käia sai erinevates töötubades ja avastamist oli huvilistele palju. Külastajatel soovitati aega varuda kogu päevaks, kõikideks ettevõtmisteks, kavandatud ja isetekkelisteks ülesastumisteks, sest rahusvahelise pärimuspeo Baltica näol on tegemist osalusfestivaliga.

Vaata galeriid (34)

Kell 17.00 avati Raekoja platsil ainulaadne ajutine park, mis toob munakivide vahele rohelust kogu järgneva suve. Pargi avas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. Sellele järgnes meeleolukas rongkäik Viru väravatest läbi vanalinna Tornide väljakuni, kus hiljem toimus Rahvusvahelise pärimuspeo Baltica avakontsert, kus leidis aset nii pidulik avamine, tunnustuspreemiate üle andmine (pärimuskultuuri preemia, Teotugi, aasta folkloorikuraator ja lisaks Eesti Folkloorinõukogu kiitused: aasta folkloorirühm, aasta juhendaja, aasta noor tegija, aasta korraldaja ja aasta tegu) ning kõiki kostitati imeliste ja autentsete esinemistega välis- ja Eesti folkloorirühmade poolt.

Vaata galeriid (50)

Üles astusid ka mitmed armastatud Eesti muusikud

Stenbocki majas andis südantsoojendava kontserdi vabakutseline näitleja, laulja ja laululooja Mari Jürjens, kellel on tänaseks ilmunud neli sooloalbumit. Suuremate kontserdite vahele sai nautida väiksemaid etteastumisi, näiteks muusikalisi hetki Tallinna Püha Vaimu kirikus. Musumäel astus üles Põhja-Eesti Pimedate Ühingu puhkpilliorkester Vello Loogna juhatamisel. Kullo lastegaleriis laulis Ellerheina Ettevalmistuskoor ning väga erilise elamuse pakkus Eesti Loodusmuuseumis Zarka „Linnulaulupidu“ silent disco, kus oli kasutatud Veljo Runneli ja Lennart Lennuki salvestatud linnuhääli.

Vaata galeriid (29)

Suurematest nimedest lavale veel Rita Ray, INGER ja Karl Tammaru. Kontserdiõhtu lõpetas TTÜ Puhkpilliorkester kontserdiga „Sambasammul suvesse!“, kus tuli esitamisele kuumad ladina rütmid, sealhulgas parimad palad samba-, mambo-, tangomaailmast teiste kuumade tantsude seas.

Vaata galeriid (19)

Vanalinna päevade avamine. Rita Ray

Vaata galeriid (43)

Rahvusvahelisel Pärimuspeol Baltica osalevate rühmade juhtide vastuvõtt Raekojas

Vaata galeriid (31)

Päikeseloojangu kontsert Piiskopi vaateplatsil

Vaata galeriid (15)
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.