"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Liikluspsühholoog dr Gunnar Meinhard: Autojuhtidele ei tehta selgeks ohtude suurust (2)
05. juuni 2023
Liikluspsühholoog Dr. Gunnar Meinhard: Autojuhtidele ei tehta selgeks varitsevate ohtude suurust Marko Saarm/Sakala/Scanpix Baltics

Hiljuti toimus Paljassaares hukkunuga liiklusõnnetus, kus autojuht ja kogu seltskond oli joobes. Pealinn küsis, mida teha selliste õnnetuste vältimiseks.

Meil puudub sisuline liiklusriskide õpe, koolitustel on rõhk liiklusseaduse tundmisel. Hilisem liikluskäitumine lähtub sellest, et kas mu tegevus vastab seadusele või ei. Valdav enamus kriminaalses joobes tabatutest võtavad rooli istudes teadliku riski: “Lootsin, et ei jää politseile vahele.” Liiklusohutus algab enne rooli istumist, meie enda tegevusest. Kui alkoholiga mitte üle pingutada, säilib mõnevõrra kainem mõtlemine, mis omakorda ei luba endal ega kellelgi teisel purjuspäi rooli istuda. Kui on vähimgi joobekahtlus, tuleb peita autovõtmed, leida võimalus kohapeal ööbimiseks, kutsuda takso või keegi järgi. Mis tahes liiklusalaste süütegude ohjeldamiseks oleks vaja riiklikul tasemel süsteemset ja sisulist tegevust, mitte formaalset. Parima tulemuse annaks karistuse, ravi, juhtimisvõimekuse hindamise ja rehabilitatsioonimeetodite kombinatsioon. Ennetus töötab alati paremini kui karistus ja on odavam kui tagajärgede lahendamine ja likvideerimine.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Vastupidi
7. juuni 2023 04:22
Ohud on hoopis üle võimendatud. Kujutatakse ette võimatuid tsenaariume ratsionaalses liiklusolukorras ning asemele tuleb paranoidikute liikluskorraldus, mis teeb liiklemise väljakannatamatuks.
juht
5. juuni 2023 20:22
https://novaator.err.ee/1608998353/autokooli-lisatund-tasalulitab-loomuparase-liiklusraevu