"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
heeroldi jutud Viru tänav - kaubanduslikust peatänavast fotoobjektini (1)
06. juuni 2023
Kuvatõmmis videost

Tänased muinsustervitused saadab heerold ehk alias Jüri Kuuskemaa Viru tänavalt, mis on juba 19. sajandist tuntud kui vanalinna kaubanduslik peatänav. Mööda tänavat kulgedes avab heerold üllatavaid detaile Viru väravate keskaegsest ajaloost.  

Keskaegne Viru tänav oli praegusest pea poole lühem. Tänava lõpp-punkt asus praeguse De La Gardie kaubamaja ees, kus paremal pool asetseb linnamüür. Sillutises on aga ära märgitud koht, kus paiknes algne Viru värava torn. Tolleaegne väravahoone oli kujult neljakandiline ning ümbritsetud paksude müüridega. Kokku oli hoones neli korrust ning akende asemel olid väikesed laskeavad.

Praeguse McDonalds’i ees asus tol ajal hoopis sild. Võib tekkida küsimus, milleks ehitada sild kuivale maale, kuid tol ajal polnud maa seal sugugi kuiv. Dokumentidest on teada, et 1359. aastal lasti Ülemiste järvest pärinev vesi Tallinna vanalinna ümbritsevasse Vallikraavi, mis asus linnamüüri ees. Vallikraav täitis oma veega ka kolme vesiveskit – Harju, Karja ja Viru. Vett saadi tiigist, mis paiknes praeguse burgerirestorani asemel.  

Viru värava saleda ilmega tornid ehitati 15. sajandil. On teada, et tornid on kord isegi täielikult lammutatud ja siis jälle uuesti üles ehitatud. Vaadates põhjapoolset eesvärava torni, leiab selle müüritise seest põnevaid detaile. Sõjalisest vaatevinklist on esmatähtsad pikad ja kitsad laskeavad. Ülemisest laskeavast veidi madalamal on aga näha kivirida, kuhu toetus väravahoone katus. Selle all asub ukseava, kust sai väravahoones korruse võrra kõrgemale liikuda.

1888. aastal tekkis aga idee rajada Viru tänavale hobutramm ehk konka. Kuna väravahoone jäi koos oma kitsa sissepääsuga konkale jalgu, võib öelda, et hoone justkui ohverdati trammile. See võimaldas omakorda tekitada sinna haljasala, mida ka kultiveeriti.

Lõunapoolne eesvärava torn on ka praegu vaadates märgatavalt kaldu ning selleks, et see püsti püsiks, ehitati sinna romantiline hoone, mis nimetati aedniku majaks. Kindlusehitisena näiv hoone sai noorte seas populaarseks kurameerimispaigaks, mistõttu hakkas rahvas seda kutsuma Musumäeks.

Tänapäevani on mõlema eesvärava torni sissepääs säilinud keerdtrepi kujul. Trepp on õige kitsuke ning ebamugav oma kõrgete astmete tõttu. See on aga tõestus sellest, et Tallinna sõjamehed ei saanud end paksuks süüa ning jõudsid vajadusel ka linna kaitsta.

Kui uurida lähemalt Viru värava eelväravat, võib märgata ka tornikeste tipus olevaid tuulelippe. Lipud, sarnase kujunduse ning aastaarvuga, on justkui kaksikvennad. Aastaarv tornidel ei tähista aga nende ehitamist, kuna tornid on tegelikult hoopis kolm sajandit vanemad.

Aegade jooksul on Viru väravatest läbi käinud nii kirju seltskond, et kõiki neid üles lugedes saaks ilmselt korraliku peapöörituse. Viru värav on tänaseks üks vanalinna oluliseim sümbol, mis on muuhulgas alguspunktiks nii linnaekskurssioonidele kui ka turistide populaarne fotoobjekt.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Kommentaar
9. juuni 2023 17:40
Palun parandage teksti: video järgi on tegemist "aedniku majaga", mitte "Anniku majaga".