"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Galerii Eestikeelsele õppele ülemineku muudab keeruliseks õpetajate defitsiit (2)
07. juuni 2023
Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart Albert Truuväärt

Täna toimus Haridus- ja Teadusministeeriumis kohtumine, kus arutleti eestikeelsele õppele ülemineku kitsaskohti. Kohtumisel osalesid Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, haridus- ja teadusminister Kristina Kallas ning Tallinna abilinnapea Andrei Kante.

Vaata galeriid (16)

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on praegu haridussüsteemi suurimaks mureks õpetajate puudus nii eesti kui vene koolides, mis tõenäoliselt süveneb aasta pärast veelgi. ’’Peamiseks murekohaks on ressursi puudumine ja hetkel ei oska keegi prognoosida, kui palju õpetajaid on riik valmis iga-aastaselt ette valmistama ning kui palju neist jõuab koolidesse,’’ sõnas Kõlvart.

’’Praeguse plaani kohaselt soovib ministeerium õpetajaid koolitada, kuid tuleb tõdeda, et see pole siiski ressursi tekitamine, vaid olemasoleva ettevalmistamine, millega praegust probleemi lahendada ei saa,’’ ütles Kõlvart. Praegust olukorda võrdles ta kriisiolukorraga ning tunnistas, et tänasel kohtumisel lõplikke lahendusi veel ei leitud.  

Haridus- ja teadusministri Kristina Kallase sõnul on lisaks õpetajate defitsiidele teatud murekohad ka juriidilistes küsimustes. ’’Parimaks õigusloomeks on praktika ning tänasel kohtumisel tõi linn välja need õiguslikud probleemid, millega peame veel vaeva nägema,’’ selgitas Kallas.

Näiteks on õiguslikult veel segane, kuidas hakkab toimuma 1. klassi laste klassidesse paigutamine. Ebaselge on, kas linnal on õigust määrata lapsi spetsiaalsesse keelekümblusklassi, kui laps ei valda veel piisavalt hästi eesti keelt.

Kallas lisas, et praegu on hulk õpetajaid, kes pole veel valmis eesti keeles õpetama, kuid on võimelised vastava pädevuse tähtajaks saavutama.

’’Me ei viska inimesi üle parda, kuna nad täna ei vasta keelenõuetele, vaid püüame neid igati aidata, et meil oleks järgmisel sügisel piisav hulk õpetajaid,’’ sõnas Kallas.

Haridusministri sõnul ei ole hetkeseisuga probleemi 1. ja 4. klasside üleminekuga, kuna need õpetajad on juba leitud. Mure tekib aga vanemate klassidega, kui tulevad uued õppeained nagu füüsika ja keemia. Veel suuremaks probleemiks on aga lasteaiaõpetajad, kuna nende üleminekutähtaeg on juba kindlalt paika pandud, kuid õpetajate olemasolu pole siiani tagatud.

Tallinna abilinnapea Andrei Kante sõnul näeb praegune plaan välja veel väga üldine. ’’Eesmärgid on püstitatud, kuid pole kindel, kas plaanide teostamiseks saadakse ka vastav ressurss,’’ selgitas Kante. ’’Kui meile tekiks korraga juurde 600 alushariduse õpetajat, saaks üks probleem näiteks lahendatud.’’

Alushariduse õpetajate puuduse taga on Kante sõnul see, et enamus õpetajaid valdavad hetkel B2 keeletaset, kuid eestikeelseks õpetamiseks on uue õppekorralduse tõttu vaja omandada siiski C1 tase.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

i
8. juuni 2023 08:09
olen eesti filoloog ja olen Tallinnas ja selle ümbruses õpetajana tööle kandideerinud, kuid mind pole tahetud, selle asemel on töövestlusel minu üle naerdud. Küsimus ei ole ju ainult selles et õpetajaid on puudu, vaid ühiskonna üldine hoiak: meie koolile on vaja üksnes parimat ja kui ei ole parim, siis mitte minu tagahoovis.
elukestev õpe
8. juuni 2023 07:55
Linnapeal õigus. Seadust tuleb täita ja täita nii nagu see on parajasti võimalik. Seaduse täitmisel parima võimaliku viisi printsiibi järgimine tähendab antud juhul seda, et linn (meer, valitsus ja volikogu) peavad sundima vabariigi valitsust ja riigikogu koalitsiooni sõnastama prioriteedid (eesmärkide proportsionaalse tähtsuse). Opositsioon siis vastandub neile ja seejärel linn viib seaduse täitmise ellu proportsionaalsel viisil. Ressurssi ei jätku. Ennekõike personaliressurssi (pedagoogid, abipersonal). Taristuprobleemid on linnas väiksemad. Lahenduseks on koolide arvu vähendamine (vene õppekeelega ära) ja õpirühmade (harilikult klassid) suurendamine. Auditooriumis ei pruugi igapäevaselt ju olla 30 õpilast vaid võib olla ju ka 300 õpilast, või enam. Et täita seadust, peab poliitiline pealisehitus sõnastama kvantitatiivsete ja kvalitatiivsete muudatuste prioriteedid. Elik milliste minetustega taotletavate hüvede nimel lepitakse enam, millistega vähem. Kas kaotavad rohkem eesti keelsed, või vene keelsed. Kas kaotavad rohkem andekad, keskpärased või erivajadustega õpilased. Linn (linnapea, valitsus ja volikogu) seda otsustama ei hakka, sest see on riigi pädevuses. Seni pole seda tehtud ja asi venib. Nii, et Kaja Kallase valitsus - viige riigikogusse prioriteetide proportsionaalne lahendus ja "jää hakkab liikuma, härrad vannutatud mehed". Meenutan siinjuures, et kogukond ootab oma koolilt peamiselt järgmist: et lapsed oleks 8 tundi päevas turvalisel eraldatud territooriumil; et lapsed saaksid kord päevas sooja toitu ja et kogukond oleks kaitstud hulkuvate laste eest. See on üldine ootus. Siis on tükk tühja kohta ja muud ootused on kellel kuidas pärast seda.