"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Elupäästev esmaabioskus jõuab viipekeeles kuulmispuudega lasteni (0)
07. juuni 2023
Elupäästev esmaabioskus jõuab viipekeeles kuulmispuudega lasteni. Pilt on illustratiivne Pexels

Tallinna Heleni Kooli, Tartu Hiie Kooli ja Narva Paju Kooli 15 õpetajat said Punaselt Ristilt 40-tunnise esmaabikoolituse, et elupäästvad teadmised ja oskused viipekeeles kuulmispuudega lastele ja noortele edasi anda. Esmaabiõpe neis koolides hakkab nüüd toimuma järjepidevalt.

Koolid saavad ka õppevahendid: elustamisnukud, sidumisvahendid, valiku õppekirjandust jm-d. Kolme aasta pärast ootab õpetajaid täiendkoolitus, et instruktorioskused säiliksid.

„Viipekeelseid esmaabikoolitusi tehakse vähe, seda nii Eestis kui ka mujal maailmas. Ometi on kuulmispuudega laste ja noorte jaoks esmaabiteadmised ja -oskused sama tarvilikud, kui nende kuuljatest eakaaslastele,“ sõnas ettevõtmise algataja, Punase Risti asepresident Toomas Sepp.

Sisuliselt ei erine viipekeelne esmaabiõpe tavakoolide omast. „Tuleb aga arvestada, et kuulmispuudega lapseni jõuab kogu info silmade kaudu ja näiteks ajal kui ta kirjutab, õpetaja selgitusi jagada ei saa. Samuti vajavad selle erivajadusega lapsed rohkem visualiseerimist, näitmaterjali, piltide, videote, filmide kasutamist,“ märkis Kuulmispuudega Laste Õpetajate Seltsi juhatuse liige Raili Loit.

Igal keelel on oma viipekeel ja nii kasutavad Eesti kurdid eesti viipekeelt. „Selle raames toimus ka õppetöö ning koolituste käigus sündis lisaks paar uudisviibet. Oluline erinevus esmaabiandmisel on tõsiasi, et kuulmispuudega inimene ei saa teha 112 kõnet Häirekeskusesse, sest ta ei kuule küsimust „Mis juhtus?“. Häirekeskusel on selle jaoks SMS-112 teenus, kuhu tasub end abi kutsumise lihtsustamiseks registreerida. See suunis jõuab nüüd läbi õpetajate ka laste ja noorteni,“ rääkis Punase Risti esmaabikoolitaja Gunnar Richter.

Õpetajate koolitamine sai teoks annetuste toel: tänu neile, kes annetasid heategevusliikumise Aitan Eestit kaudu või läbi Punase Risti kodulehe ja annetusautomaadi Lõunakeskuses. Olulise panuse andsid looduskosmeetika tootja D’DIFFERENCE ja kaitsemaskide tootja Softmed.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.