"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
KRIISIKESKUS ANNAB NÕU Millised ohud varitsevad noori ööklubides? (0)
07. juuni 2023
KRIISIKESKUS ANNAB NÕU: Mida teha, kui sind uimastati klubis korgijoogiga? Pilt on illustratiivne. Pexels

„Tavaliselt müüakse korgijooki illegaalsel turul läbipaistva vedelikuna. Algkujul on sellel korraga magus ja soolane maitse, mistõttu lisatakse seda tavaliselt jookidele, millel on erk maitse, et soolasust varjata,“ kirjeldas Lääne-Tallinna Keskhaigla seksuaalvägivallaohvrite kriisikeskuse koordinaator Marina Sidorova, millistele jookidele ja miks kõige sagedamini korgijooki salaja lisatakse.

Inglise keeles on olemas mõiste “date rape” (eesti keeles – “kohtinguvägistamine”). Sellest ei räägita sageli, kuid pole harvad juhud, kus mehed tüdrukutele ööklubides või mõnel üritusel vägistamise eesmärgil joogi sisse uimastavat ainet panevad. Marina Sidorova rääkis Stolitsa.ee-le, kuidas aru saada, et sulle on midagi joogi sisse libistatud ja kuidas käituda, kui oled sattunud vägistamise ohvriks.

Kui sageli tuleb Eestis ette olukordi, kus tüdrukutele või noortele antakse vägistamise eesmärgil uimasteid? Kas selle kohta on mingit statistikat?

Võin rääkida andmetest meie kriisikeskuse töö põhjal, kui meil on tegemist vägistamiskahtlustega. Kuskil 40% juhtudest võetakse meiega just seepärast ühendust.

Kas sellisesse olukorda sattunult tuleb politseisse helistada? Paljud tüdrukud kardavad ju juhtunut avalikustada ja eelistavad vaikida.

Kuna töötame seksuaalvägivalla ohvrite kriisiabi keskuses, on teatud juhtumeid, kus me oleme kohustatud juhtunust politseisse teatama. Esiteks siis, kui selline õigusvastane tegu on toime pandud alaealise suhtes. Teine on siis, kui on oht elule. Kolmas puudutab grupiviisilist vägistamist. Muudel juhtudel on loomulikult kannataja nõusolek politsei teavitamiseks oluline.

Ja kui neiu keeldub juhtumist politseile teatamast, siis keegi ei saagi sellest teada?

Kui need kolm asjaolu puuduvad, ei saa sellest keegi teada.

Kuidas ära tunda, et tegemist oli uimastimürgistuse katsega? Millised märgid võivad sellele viidata? Mida tunneb inimene sel hetkel, kui see juhtub?

Algul tunneb inimene nii füüsilist kui vaimset eufooriat ja elevust. Ta on lõbusam, jutukam ja pingevabam suhtleja. Ja seejärel muidugi tekib unisus ja apaatia. Hingamine ja südamelöögid võivad muutuda aeglaseks. Olulised mürgistuse tunnused on higistamine ja unisus.

See, mida te kirjeldate, võib sarnaneda alkoholi tarvitamise tagajärgedega. Kuidas eristada seda alkoholijoobes olemisest?

Tõepoolest, väikestes annustes on uimastitel alkoholi tarvitamisega sarnased sümptomid. Kui aga alkohol pärsib meeli, siis on uimastid või ravimid võivad mõjuda ohtlikumad kui alkohol. Kui me muidugi ei räägi süstemaatilisest kasutamisest, siis võib vägistamise eesmärgil kasutada inimese kontrolli kaotamist enda üle. Inimene ei pruugi hommikul isegi teada ega mäletagi, et keegi seda temaga üldse tegi. Oluline on annuse suurus ja keha seisund ajal, mil inimene sai teatud annuse uimastit. Iga inimese puhul on toime individuaalne.

Kui neiul on ärgates kahtlus, et midagi on valesti, siis kuidas ta peaks käituma?

Jah, ärgates võivad inimesel olla külmavärinad, peavalu, valu kehas ja suguelundites. Võib märgata ebatavalist voolust, mida enne peole minekut ei olnud. Sellisel juhul tuleb pöörduda meie kriisikeskusesse. Asume Lääne-Tallinna Haigla naistekliinikus aadressil Sõle 23. Ja siis me aitame.

Millist abi keskus pakub?

Kogume tõendeid ja koostame protokolli, küsides inimeselt juhtunu kohta. Kogume ka asitõendeid.

Kas tüdrukutele antakse psühholoogilist abi?

Tingimata. Psühholoogiline abi on reeglina väga vajalik ja oluline. Esmane kontakt on juba psühholoogilise abi algus. Tihti märkame, et pärast esimest läbivaatust ajavad mõned taotlejad juba õlad sirgu.

Milliseid toiminguid ei tohiks teha vägistamise kahtluse korral?

Tõendite kogumiseks ärge mingil juhul end peske. Pole vaja ka hambaid pesta. Tahe end pesta on arusaadav ja loomulik, kuid kannatanud peaksid end tagasi hoidma. Soovitav on mitte süüa, juua ja mitte riideid vahetada.  Või kui riideid vahetada, tuleks meie juurde kaasa võtta riided, mis peol seljas olid.

Milliseid uimasteid ööklubides tavaliselt joogi sisse libistatakse? Mida testid näitavad?

Levinuim on muidugi GHB, nn koorgijook ehk tavarahvas – “kork” . Samuti oli amfetamiin.

Kuidas aru saada, et klaasis on uimasti?

Raske. Seetõttu kasutatakse seda sageli teatud eesmärkidel. Tavaliselt müüakse korgijooki illegaalsel turul läbipaistva vedelikuna. Algkujul on sellel korraga magus ja soolane maitse, mistõttu lisatakse seda tavaliselt jookidele, millel on erk maitse, et soolasust varjata.

Kas teie kriisikeskusesse pöörduvad ka poisid?

Ka poisid pöörduvad meie poole. Neil on täpselt samad sümptomid ja ravimimürgistuse tunnused.

Kuidas käituda baarides, et neile midagi joogi sisse ei pandaks?

Hea oleks oma seltskonnaga kokku ja üksteisel silma peal hoida. Ärge mingil juhul jätke oma jooke lauale järelevalveta. Inimesed tulevad klubidesse lõbutsema, tavaliselt on laudadel erinevad joogid ning tähelepanu hajub. Parem on seltskonnaga koos maha istuda või jätta tantsimise ajaks keegi jooke valvama.

Kui tekib kahtlus, et sõber käitub veidralt, sest talle on midagi joogi sisse lisatud, siis mida teha?

Kindlasti soovitan sõbra eest hoolitseda. Minna ta juurde ja hinnata ta seisukorda. Kui tegu on ka väikese käitumise muutusega (ja tavaliselt tunned oma sõpra), siis on parem koos järelevalve all koju minna. Kui sõbra käitumine on väga kahtlane, tal esineb uimasust, apaatsust, higistamist, ebasobivat käitumist, siis tuleks kutsuda kiirabi. Krambid tekivad siis, kui tegemist on juba väga tõsise mürgitusega.

Seksuaalrünnakute kriisikeskused pakuvad ööpäevaringselt abi inimestele, kes on viimase seitsme päeva jooksul kogenud seksuaalset vägivalda. Tulla võib üksi või koos saatjaga igal kellaajal ja ilma saatekirjata, selleks ei pea politseisse pöörduma. Meile tasub tulla isegi siis, kui te ei mäleta, mis teiega juhtus.

Kriisikeskused seksuaalvägivalla ohvritele:

  • Lääne-Tallinna Keskhaigla naiste konsultatsiooni erakorralise meditsiini osakonnas, Sõle 23, Tallinn. Tel. vastuvõtuosakond 5342 4724.
  • Ida-Viru Keskhaigla, Ilmayama 12, Kohtla-Järve, sissepääs EMO kaudu. Günekoloogiaosakonna valveõde tel. 331 1041
  • Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu, sissepääs EMO kaudu. Valve günekoloog tel. 447 3505
  • Tartu Ülikooli Kliinikum, L. Puusepa 8, Tartu, sissepääs EMO kaudu. Günekoloogiaosakonna valveõde tel. 731 9954
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.