"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TALLINNA TULEVIK Tehisintellekt võib hakata valesti parkijaid ja kihutajaid püüdma (0)
10. juuni 2023
Pilt on illustratiivne. Pexels

Uudsed tehnikavidinad aitavad elanikel oma reisi paremini kavandada, arvestada linna planeerimisel siin kasvavate taimedega ning ruumide kliimat mõõta.

Tallinn ja tehnikaülikool teevad koostööd, et elu linnas tehniliste lahenduste abil mugavamaks muuta. Selle koostööga tegelev keskus ehk Targa linna tippkeskus tutvustas oma esimesel suurel demopäeval esimesi tulemusi.

Tehnikaülikooli professor Raivo Sell tõi esile ühistranspordi tarkvara, mis võimaldab siduda kokku erinevad sõidupakkujad ja sõiduplaneerijad. «Peamine kasu tallinlastele on isejuhtivate minibusside teedele toomine,» rääkis ta. «See suurendab liikluse turvalisust. Oluline on ka juhita busside sidumine olemasoleva ühistranspordi süsteemiga. Reisija ei pea isejuhtiva bussi kasutamiseks järjekordset äppi alla tõmbama, vaid isejuhtivad bussid on reisiplaneerijaga seotud ja liidetakse olemasolevale marsruudile automaatselt.»

Nutitelefoniga saab planeerida oma teekonda. Näiteks tellida juhita bussi ja ühildada selle teekonda teiste ühissõidukitega, millega reisi jätkata. jätkutranspordiga ühildamiseks. Süsteemi saab mugavalt kasutada ka piletite broneerimiseks. Samuti teiste transpordiliikide kasutamiseks (e-tõukerattad, autorent jne).

Teine valminud lahendus on juhita busside kogutud info hoidmiseks mõeldud avatud andmebaas. Idee on, et juhita minibusside kaamera, lidari ja radari andmed võiks teha hõlpsasti kättesaadavaks omavalitsusele, arendajatele, liikluse planeerijatele jne. «Nende andmete peal saab treenida tehisintellekti, mis saab tulevikus järelvalve enda peale võtta,» märkis Sell. «Näiteks avastada valesti pargitud autosid, tuvastada halvasti nähtavad või katkisi liiklusmärke või ka kiirust ületavad e-tõukerattaid.»

Digirohealad

Üks tutvustatud projekt oli ka Tallinna Helsinki digitaalne rohemudel ehk GreenTwins. GreenTwins lisab linnaplaneerimise kaartidele taimede kihi. Nii saab jälgida kuidas mõjutavad taimed linna ilmet ja kliimat erinevatel aastaaegadel, et saadud infot linna planeerimisel ja ehitamisel ära kasutada. Taltechi teadlane Viktorija Prilenska selgitas, et GreenTwins aitab tuua esile linnataimede tähtsust linlaste heaolule, prognoosida ja visualiseerida linnataimede hooajalisi muutusi ning kaasata kodanikke linna haljasalade kujundamisse.

GreenTwinsi on mõeldud eeskätt omavalitsustele ja tarkvarafirmadele, kes pakuvad linnade modelleerimist ja andmeid. Samuti haridusasutustele. Projekti jaoks kaardistatakse kogu olemasolev linna taimestik, kasutades ortofotosid ja tehisintellekti analüüsi.

Tallinlased saavad kasu ka keskuse kaudu Kaarli puiesteel, mis hakkab linna kavandatut esitlema. «Keskus esitleb tulevikuplaane nii, et ka arhitektuuri ja planeerimisega mitte kursis olevad inimesed saavad sellest aru. Samuti on digitaalselt paremini näha, millised probleemid linnaplaneerijatel ees seisavad,» ütles ta.

Automaatne sisekliima jälgimine

Projekt DigiAudit aitab hõlpsasti luua reaalajas hoonele energiatõhususe ja sisekliima auditi. Akadeemik Jarek Kurnitski märkis, et tänu internetist saadud hoonete andmetele saab rakenduse abil kiiresti ülevaate nt kodumaja või kontori energiakuludest ja ruumide sisekliimast. „Platvormil on üldisem vaade ja ka detailsem vaade, kus saab minna igasse hoonesse ja ka selle ruumidesse. Näiteks veenduda, et klassiruumide ventilatsioon töötab asjakohaselt. Praeguseks on platvormiga liidestatud 45 hoonet Tallinnast, Tartust ja tehnikaülikoolist.»

Tehnikaülikooli teadlane Martin Thalfeldt rõhutas, et sisekliimat aitavad jälgida hoonesse paigaldatud sensorid. «Niiviisi on võimalik hoonete seisukorda automaatselt diagnoosida. Seejuures valmib kolmetasandiline juhtimislaud, mille kaudu on võimalik hoonete seisukorda jälgida ning hinnata parandus- ja investeerimisvajadusi.»

Pidev energia, ventilatsiooni ja õhukvaliteedi monitooring sadades hoonetes tekitab suurt hulka andmeid. Nende andmete käsitlemiseks töötatakse välja analüütika, mis võimaldab hoonete olukorda võrrelda ja ka tehnosüsteemide vigasid kindlaks teha.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.