"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
PIDU TALLINNA TÄNAVATEL Laulu- ja tantsupeo ajal on ühistransport kõigile tasuta, tulevad ka lisabussid ja tasuta parkimisvõimalused. Linn kutsub üles liikuma neil päevil jala ja rattaga (0)
15. juuni 2023
Laulu- ja tantsupeo ajal on ühistransport kõigile tasuta, tulevad ka lisabussid ja tasuta parkimisvõimalused. Linn kutsub üles liikuma neil päevil jala ja rattaga. Ilja Matusihis

Seoses peatselt saabuva noorte laulu- ja tantsupeoga oodatakse Tallinnasse üle 30 000 esineja ning ligemale saja tuhande pealtvaataja, kelle saabumisega seoses nähakse pealinnas ette ka mitmeid liikluskorralduse muudatusi. 30. juunist 2. juulini toimuva XIII noorte laulu- ja tantsupeo ajaks paneb Tallinna linn käima kesklinnast väljuvad eribussid, tihendab paljude ühistranspordiliinide sõidugraafikuid ning rajab jalgratta- ja tõukerataste jaoks eraldi parklad. Tallinna ühistransport on suurpeo ajal – 30. juunist kuni 2. juulini – kõigile sõitjatele tasuta.

Vaata galeriid (6)

Arvestada tuleb, et autoga laulu- ja tantsupeole ei pääse: liikuda tuleb kas jalgsi, kergliiklusvahendiga või ühistranspordiga. Samuti tuleb kõigil liiklejatel olla neil päevil eriliselt tähelepanelik, kuna liiklus on seoses laulu- ja tantsupeolistega suure koormuse all ning paljud linnakeskkonna lisandunud liiklejad on noored ning pärit väljastpoolt Tallinnat.

Hea uudis on aga see, et kõigil kolmel peopäeval 30. juunist kuni 2. juulini on Tallinna ühistransport kõigile liiklejatele tasuta. „Loodame, et ka see motiveerib inimesi neil päevil ühistransporti kasutama,“ märkis abilinnapea Vladimir Svet tänasel (15.06) liikluskorralduse muudatusi tutvustaval pressikonverentsil.

Abilinnapea sõnul tuleb arvestada sellega, et Tallinna kesklinnas on toimumas mitmed mahukad ehitustööd, mis avaldavad olulist mõju kogu liikluspildile. Õnneks ei mõjuta need tööd kuidagi laulupeo rongkäigu kulgu. „Tuleb lihtsalt arvestada sellega, et Hobujaama ja Pronksi tänavate ristmike juures toimuva ehitustegevuse tõttu on rongkäiku võib olla veidi keerulisem pealt vaadata, kui kusagil mujal,“ rääkis Svet. „Laulupeo trajektooril aga olulisi ehitusalaseid piiranguid ei ole, nii et see toimub täiesti traditsioonilisel marsruudil.“

Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA juhataja Margus Toomla sõnul toob eesseisev suursündmus Tallinnasse enam kui 30 000 noort lauljat ja tantsijat. „Kui tantsijad saabuvad pealinna 27. juunil, et alustada proovidega harjutusväljakutel, siis 30. juunil jõuavad siia ka lauljad,” selgitas ta. “Seega on meie linnaruumis nädala vältel liikluses tuhandeid noori ja lapsi, kes liiguvad harjutus- ja ööbimiskohtadesse ning peopaikadesse. Peame arvestama ka sellega, et paljud neist ei ole harjunud suurlinna liiklusega – seega palume kõigil olla sel ajal liikluses äärmiselt tähelepanelikud. Ühtlasi soovitame kõigile linlastele ja kaugemalt saabuvatele peokülalistele varuda aega, kuna liikluskoormus on tavapärasest oluliselt suurem.“

Ka abilinnapea Svet kutsus üles kõiki, kes sel päeval linnas liiguvad – olgu need siis laulu- ja tantsupeolised või muud liiklejad – olema liikluses eriliselt tähelepanelikud. „Tutvuge liiklusinfoga Tallinna lehel ja kasutage võimalusel reisiäppi, et oma sõitu paremini planeerida. Kui on vähegi võimalik sel päeval autoga linnas mitte liigelda, siis oleks soojalt soovitatav seda võimalust ka kasutada,“ märkis abilinnapea.

Selleks, et peopäevadel liiklemist kergendada, on loodud ka mitmeid liiklusskeeme, mis puudutavad jalgratta ja tõukerattaga laulupeole tulemist, lisandunud bussi- ja trammiliine ning parkimis- ja liiklemisvõimalusi linnas. „Laulu- ja tantsupeo sihtasutus on korraldamas nelja jalgrattaparkla tööd, mis saavad olema iga laulupeo sissepääsu juures ja eraldi veel Russalka ääres, kus tegutseb praegu autoparkla,“ rääkis Svet.

Lisabussid ja liinide tihendamine

Abilinnapea pani kõigile südamele, et ehkki jalgrattaparklate juures on ka valve, siis tuleb ikkagi kaasa võtta rattalukk ning ratas kindlasti lukustada. „Mida kindlam lukk, seda parem,“ tõdes Svet, toonitades, et lõppkokkuvõttes vastutab iga rattaomanik oma sõiduvahendi turvalisuse eest ikkagi ise.

Abilinnapea juhtis tähelepanu ka sellele, et need, kes kasutavad liiklemisel elektritõukeratast, peavad arvestama, et rendifirmad piiravad parkimisvõimalusi laulupeo ümbruses. „Äppides on eraldatud ka spetsiaalsed tsoonid, mis kaardil oranži värviga märgitud. Need näitavad elektritõukside parkimisvõimalusi Russalkast mitte väga kaugel, Lossi pargis,“ rääkis Svet.

Lisaks sellele, et ühistransport saab olema peopäevadel tasuta, toimub ka ühistranspordi liinide oluline tihendamine, et tublisti suurenenud liiklejate hulk ikka laulu- ja tantsupeo platsidele ning mujale pääseks. „Ehkki laulupidu toimub pühapäeval, käivad paljud bussid esmaspäevase graafikuga. Lisaks on käivitunud ka mõned lisabussid,“ rääkis Svet.

Esimene lisatud süstikbuss hakkab käima Teatri väljaku ja tantsupeo vahet, kandes nime buss number 81. „Selle liikumise intensiivsus hakkab olema kuskil iga kolme-viie minuti tagant üks väljumine. See tähendab, et need, kes tahavad liikuda tantsupeole, saavad seda teha igati mõnusalt ning pääsevad ühistranspordiga kesklinnast otse peopaika,“ kinnitas abilinnapea.

Tähelepanu tuleb pöörata sellelegi, et Juhkentali tänav on autodele liiklemiseks suletud nagu ka varasematel pidudel. „Loodame, et meie süstikbuss aitab inimestel kiiremini ja mugavamalt tantsupeole jõuda,“ avaldas Svet lootust.

Teatriväljaku juurest hakkab liiklema ka spetsiaalselt laulupidu teenindav buss, mis saab nimeks buss number 80 ning hakkab käima samasuguse lühikese intervalliga nagu tantsupeo buss – iga 3-5 minuti tagant. „Bussiliin hakkab rongkäigust eraldi kulgema, nii et rongkäiguga seotud liikluspiirangud seda ei mõjuta,“ kinnitas Svet.

Viiskümmend lisatrammi

Skeemidele on kantud ka bussi nr 42 lõpp-peatus, sest see on üks olulistest liinidest, mis aitab tuua inimesi eeskätt Lääne-Tallinnast mööda Paldiski maanteed kesklinna. „See sama süstikbuss kesklinna ja lauluväljaku vahel hakkab peatuma Smuuli teel, lauluväljaku sissepääsust paarisaja meetri kaugusel,“ rääkis abilinnapea. „Seal hakkavad peatuma ka teised bussid, mis tulevad ida suunalt.“

Skeemidel on näidatud tavaliste busside liiklus rohelisega, ajutiste busside liiklus roosaga ja täiendavate bussiväljumiste liikumistrajektoor sinisega. „Pärast seda, kui laulupidu lõppeb, hakkab meil olema täiesti eraldiseisev liikluskorraldus,“ selgitas Svet. „See tähendab, et lisaks tihendatud ühistranspordi liinidele hakkab kõige mugavam liiklemine kesklinna suunal toimuma mööda trammiteed.“

Nimelt ootab Kadriorus laulupeolt tulevaid inimesi tsirka 50 trammi, millele saab peale istuda Poska peatuses. Lasnamäe suunal pannakse valmis aga ligemale kümme bussi, mis hakkavad dubleerima busside nr 30, 35 ja 60 trajektoore. „Need bussid ootavad Lasnamäe suunal liikuvaid inimesi Smuuli teel,“ rääkis Svet. „Lisaks tulevad veel viis bussi, mis hakkavad teenindama neid, kes liiguvad Pirita ja Viimsi suunal.“

Abilinnapea osutas ka sellele, et autoga liiklemise soodustamiseks võimaldatakse mitmel pool ka tasuta parkimist. „Kuna kutsume inimesi autoga peole mitte tulema, siis oleme sõlminud laulupeo jaoks ka kokkulepped mõnede suurte eraparklate omanikega, kuhu saab oma auto laulupeo päeval jätta täiesti tasuta,“ rääkis Svet.

Lääne poolt itta liikudes on suuremaks eraparklaks, kuhu saab autot jätta, Rocca al Mare keskuse parkla, kust viib mugavalt kesklinna buss nr 42. Ida suunalt tulles saab kasutada aga mitmeid parklaid, mis kuuluvad linnale. „Kaks kõige suuremat parklat on Jäähalli ja Tondiraba parklad, mis asuvad Jäähalli ja Tondiraba pargi vahel. Seal on kokku mitusada parkimiskohta,“ rääkis Svet. „Lisaks sellele on ka Lasnamäe Centrumi ja Lasnamäe Prisma suured parklad sel päeval külastajatele tasuta. Sealt saab laulupeole mugavalt bussidega nr 44 ja 51. Ühtlasi tekib ka täiendav süstikbuss nende kahe suure parkla ja Lauluväljaku vahel, mille nimeks saab buss number 82.“

Veekraanid isiklike pudelite täitmiseks

Kuna paljud külastajad tulevad peole teadaolevalt just Tartu maanteed mööda, siis on ka Ülemiste keskuse parkla pühapäevasel laulupeopäeval kõigile tasuta. „Nendest suurtest parklatest pääseb lauluväljakuni bussiga number 80, mis stardib Teatri väljakult ja lõpetab Smuuli teel,“ tähendas Svet.

Abilinnapea rõhutas, et inimesi kutsutakse autodega peoplatside piirkonda mitte tulema – seda eriti laulupeo puhul. „Jätke oma auto suurtesse parklatesse, mis me oleme avanud tänu heale koostööle erasektoriga ning mille vahel on laulu- ja tantsupidudega ka korralik ühendus,“ toonitas ta.

Liiklusinfo saab Sveti sõnul olema lihtsasti leitav ka Tallinna linna kodulehelt. „Liikuge jala või rattaga, arvestage teiste liiklejatega ning mõelge sellele, et laulu- ja tantsupeo ajal on linnas eriti palju lapsi ja noori. See tähendab, et kõigil tuleb olla eriti tähelepanelik. Miski ei takista inimestel liikuda ka jalgrattaga. Kesklinna suunal saab selleks kasutada ka Reidi teed, kus on olemas suur ja lai, füüsiliselt autodest eraldatud jalgrattatee,“ rääkis abilinnapea.

Olulise teemana rõhutas Svet ka vee kättesaadavust laulupeol, tehes üleskutse kõigile peolistele oma isiklik veepudel kaasa võtta. „Lisaks tavapärasele veepakkide süsteemile, mida korraldab laulupeo territooriumil Tallinna vesi, rajatakse sel aastal lauluväljakule ka kaks statsionaarset joogveekraani. Lisaks tulevad veel ka kaks ajutist kraani,“ selgitas ta.

Abilinnapea avaldas lootust, et inimesed kasutavad võimalust ning tulevad peole oma pudelitega. „Linn üritab omalt poolt tagada seda, et oleks olemas just nii palju vett, kui sellel päikselisel päeval vaja läheb,“ märkis ta.

Lõpetuseks kutsus Svet kõiki inimesi laulu- ja tantsupeo ajal säästvalt liikuma ning mõtlema ka sellele, kuidas tunda end peol hästi ja mugavalt, veetes aega turvaliselt ning jõudes pärastpoole ka ilusasti koju.

Politseimajor Taavi Kirss: olge peopäevadel tähelepanelikud!

Põhja politseiprefektuuri operatiivbüroo liiklusjärelvalvetalituse politseimajor Taavi Kirsi sõnul on politsei prioriteediks laulu- ja tantsupeo päevadel liiklusturvalisuse ning avaliku korra tagamine nii linnas kui peol, esinejate kui ka külaliste seas.

„Juba 27. juunist on linna tulemas päris palju lapsi, kes osalevad proovides harjutusväljakutel üle linna ning valmistuvad suureks peoks,“ rääkis Kirss. „Siit ka üleskutse autojuhtidele – olge palun liikluses tähelepanelikud, jälgige kaasliiklejaid ja jätke ka väike ajavaru, et poleks vaja kiirustada. Tähelepanelik tasub olla ka liiklejate tavapäratu käitumise osas, kuna külalisi tuleb ka teistest linnadest, kes ei pruugi meie oludega kursis olla.“

30. juunil algavad Kalevi staadionil tantsupeo üritused, mille tõttu on nii 30. juunil kui 1. juulil piiratud liiklus Juhkentali tänaval, kust pole võimalik läbi sõita. Sama kehtib Staadioni ja Võistluse tänavatel. 2. juuli toob Tallinnasse aga laulupeo rongkäigu, mille tõttu on liiklus alates kella 7 hommikul kuni kella 3 päeval rongkäigu marsruudil ka suletud.

„Rongkäik toimub ikka tavapärasel marsruudil nagu ka eelnevate pidude aegu,“ rääkis Kirss. „Vabaduse väljakult liigutakse Pärnu maanteed mööda Narva maanteele, sealt Pirita teele ja lõpuks Mere väravast laulupeo paika sisse.“

Ka politsei paneb kõigile südamele, et võimalusel jäetaks peopäevadel autod koju ning liigeldaks linnas jalgsi, ühistranspordiga ja kergliiklusvahenditega. „Käitu liikluses turvaliselt ja jälgi tähelepanelikult ka teisi liiklejaid,“ selgitas Kirss. „Politseinikud on linnaruumis ja peopaikades igatahes olemas. Vaatame, et pidu rahulikult möödus ning oleme valmis võimalusel ka sekkuma.“

Laulu- ja tantsupeo aegne liikluskorraldus Tallinnas:

  • Suurpeo ajal ehk 30. juunist kuni 2. juulini on Tallinna ühistransport kõigile tasuta – mitte üksnes peol esinejatele, vaid ka kõigile Tallinnasse saabuvatele külalistele.
  • Osalejate ja külaliste peopaika jõudmiseks ning sealt tagasi liikumiseks soovitatakse kasutada ühistransporti. Lisaks paljude bussi-, trolli- ja trammiliinide graafikute tihendamisele pannakse käima bussiliinid 80 ja 81.
  • Koostöös mitmete eraparklate omanikega saavad laulupeole tulijad jätta oma sõiduki päevaks tasuta parklasse ja sealt ühistranspordiga peopaika edasi liikuda. Ainuüksi laulupeo lõppedes ootab peokülalisi Poska tänaval üle 50 trammi, mis väljuvad Kesklinna suunas paariminutiliste vahedega.
  • Nii tantsu- kui ka laulupeol ei ole korraldatud parkimist. Tantsupeo ajal on Juhkentali tänav tavaliiklusele suletud ja laulupeo ajal on lauluväljaku piirkonnas mitmed tänavad suletud. Niisamuti ei toimu autode parkimist Smuuli ega Pirita teel.
  • Laulupeopäeval, 2. juulil saavad peole tulijad jätta tasuta oma auto Lasnamäel Tondiraba jäähalli, Bauhausi, Lasnamäe Prisma, Lasnamäe Centrumi või Ülemiste keskuse väliparklatesse. Kesklinnas ootab parkijaid T1 parkimismaja, Haaberstis saab auto jätta Rocca al Mare kaubanduskeskuse parklasse. Parklate ja lauluväljaku vahel on tagatud ühistranspordiühendus.
  • Laulupeole saab tulla ka jalgratta või tõukerattaga, selleks on rajatud eraldi parklad. Korraldatud jalgrattaparklad asuvad Pirita teel Russalka mälestusmärgi kõrval ning teiste Lauluväljaku sissepääsude juures. Ruumi on neis mitmesajale rattale, kuid rattalukk tuleb endal kaasa võtta. Elektritõukeratastega on keelatud liiklemine lauluväljaku vahetus läheduses ega ka sinna parkimine. Lähimad renditõukerataste peatumise alad on Russalka ees ja Maarjamäe lossi parkla kõrval.
  • Lähemalt leiab infot XIII noorte laulu- ja tantsupeo aegsest liikluskorraldusest Tallinna veebilehelt tallinn.ee/laulu-tantsupeo-liikluskorraldus.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.