"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
REPLIIK Miks läheb linnas palavaga ohtlikuks? (2)
21. juuni 2023
Kui kolmekümne ja enama kraadised ilmad püsivad mitu päeva järjest, siis on põhjust rääkida kuumalainest ja küsida, kuidas end selle eest linnas kaitsta. Foto: Mats Õun

Maailm muutub. Kliima soojenemine pole enam küsimuse koht, vaid paratamatu tõsiasi, mis annab end eriti tunda just suviste kuumalainete ajal. Koos uute ilmaoludega vajavad aga kaasajastamist ka meie harjumused ja kombed, mis keskkonnas aset leidvatele muutustele seni paraku vaid hoogu andnud.

Üha ilmsemaks saab, et Tallinna ei ehitatud kuumalainetega arvestades. Esikohale on seatud autod ja neile sõidutrasside ning parkimisväljade rajamine – kusjuures just sellised tumedad, betooni ja asfaldiga kaetud pinnad koguvad eriliselt kuumust, tehes suviste kuumalainete ajal linnas viibimise raskesti talutavaks ja vaevaliseks. Lastele, eakatele ja kroonilistele haigetele suisa ohtlikukski.

Soojussaared on muutunud meie linnades sedavõrd problemaatiliseks nähtuseks, et Maa-amet kandis need koguni vastavale kaardirakendusele. Seda saab iga inimene ka internetist uurida, hoidmaks liigpalavatest paikadest kuumadel päevadel eemale. Iseasi, kui elatakse kohas, mis on ise soojussaareks – näiteks Tallinna „mägedes“ ja teistes kortermajade ning asfaltkattega piirkondades, mis agaralt kuuma koguvad. Siis ei jäägi muud üle, kui proovida keerukates ilmaoludes lihtsalt ellu jääda, avades aknaid ja kasutades kliimaseadmeid või põgenedes võimalusel linnast sootumaks.

Ka linnaplaneerijad arutavad, kuidas soojussaari vähendada, tehes meie linna niimoodi kuumakindlamaks ja seeläbi ka elanikele meeldivamaks. Lahendused pole siinkohal õnneks mingi raketiteadus.

Meil on vaja rohkem rohelust piirkondadesse, kus seda napib. Hoida tuleb eriti juba suureks sirgunud, täiskasvanud puid – need pakuvad varju nii inimestele kui maale ja jahutavad seeläbi ka meie ümbrust. Linnaruumi on vaja rohkem vett ning varjualuseid, vähem aga betooni ja kiviga kaetud trasse. On vaja linna, mis suunatud eeskätt kahejalgsete, aga mitte neljarattaliste elanike vajadustele.

Seepärast peame muutma ka senist mõtteviisi ning küsima endalt, kas auto peaks tulema linnas liigeldes ikka ja alati esimese valikuna. Üha rohkem on selleks võimalusi ka jalgratastega või jala, ühistranspordist rääkimata. Mõistame ju, et autode laialdane kasutamine on samuti üheks kliima soojenemise allikaks. Seega loome neljarattaliste osakaalu vähendades ühelt poolt meeldivamat linnakeskkonda, teisest küljest seisame sellega aga ka planeedi kuumutamise vastu üldisemas plaanis.

Me peame endalt küsima – miks on linnas palavaga ohtlik? Ja mida me nende ohtude vähendamiseks teha saame? Alustada võiks näiteks suvisel ajal jalgrattaga tööle sõitmisest – niimoodi toetame ühelt poolt oma tervist, teisalt muudame aga linna meie kõigi jaoks meeldivamaks paigaks.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Propastop
22. juuni 2023 08:09
Üldjuhul auto ei ole esimene valik, vaid ainus valik. Kas tõesti tahate higihaisuga kontoreid? Ja peamine probleem on klaasmajade hulk, mitte see, et majandusel hästi läheb.
ära aja pada
22. juuni 2023 04:33
kus need Tallinnas tohutud parkimisalad on , on Parkimismajad ja muud pole. Pole isegi kohti Pargi ja Reisi jaoks piisavalt. Pigem on kaubanduse plekk-karpe iga meetri tagant , milliste külmikute soojus samuti õhku paiskub ja nende parkimisplatsid(kus parkida ei tohi) - mõistus ei luba neil mõelda, et kodanik parkides sõiduki - lahkudes kasvõi 5 tunni pärast, teeb ostud 70% samas kaupluses; peletamiseks on aga mõeldud Parkimiskeeld - trahv

Seotud artiklid