"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Reet Linna laulu- ja tantsupeost Kui oled õige eestlane, siis tunned seal seda ühtehoidmise tunnet (9)
02. juuli 2023
Reet Linna laulu- ja tantsupeost: kui oled õige eestlane, siis tunned seal seda ühtehoidmise tunnet. Mats Õun

Käimas on laulu- ja tantsupeo nädal. Selle raames küsisime Reet Linnalt, mida arvab tema traditsioonilisest üritusest ning millised mälestused on tal endal nendega rääkida.

Kuna minu ema laulis raadio segakooris ja võttis meid õega laulupeo rongkäigule kaasa siis seisime ja astusime seal koos teistega, rahvariided seljas. See on siiani veel väga selgelt meeles.

Ise olen laulnud kunagises pioneeride palee (praegune huvikeskus KULLO – toim.) lastekooris ehk Ellerheinas. Kuna kandsime punaseid kaelarätte siis üldlaulupeole meid väga ei kutsutud. Ellerhein aga osales hiljem koolinoorte laulupeol, aga mulle ei meenu, et oleksin väga laulukaare all viibinud.

Olin ka Heino Kaljuste esimese koori laulja. Seda aga aegadel, mil noorte laulupidusid veel ei korraldatud. Kahjuks pean tõdema, et olen seni laulupidudel rohkem viibinud publiku poolel. Ka rongkäigu puhul olen pigem kõrvalt vaadanud ja seda helluse ning innuga.

Praegu on mul väga kahju sellest, et mul pole täiskasvanuna rahvariideid. Sooviksin minna praegugi laulupeoliste vahele lauluväljakule rahvariietes. Aga jõuab veel, sest juba kahe aasta pärast on ju üldlaulupidu.

Kas meie laulu- ja tantsupeod on ajale jalgu jäänud?

Oleme laulurahvas ning mina muusikainimesena ei arva, et meie laulupeod oleksid kuidagi ajast ja arust. Oh ei! Oleme sajandeid laulnud, pärimusmuusikast alates ning laul on meie inimeste elus olnud kogu aeg väga olulisel kohal.

Teine asi veel – kui on keerulised ajad siis see koos olemine annab hea õlatunde. Inimesed unustavad ära mured, naudivad seda, mida näevad ja kuulevad ning laulavad kaasa neid laule mida nad oskavad.

Väga tore on see, et laulupidudel kohtab alati ka uut muusikat. Ega siis aeg ei ole seisma jäänud ning uusi laule tuleb kirjutada. Ja peo lõpuks on finaal, mida ikka nii väga oodatakse. Kui oled õige eestlane, siis tunned seal seda ühtehoidmise tunnet ja kaasa laulmise soov on väga tugev.

Praegu on jälle aeg, mil ümberringi on suur segadus, keegi ei tea, millega see lõpeb. Väga hingekosutav on siis nüüd kokku tulla ja näha meie noorust laulmas ja tantsimas. Ja segadus pole ainult väljaspool, ka meie kodus käib ju paras tubateater.

Ja kuidagi alateadvuses istub meil sees, et nii saame me halvast võitu. Miks muidu laulauväljak ja Kalevi staadion on puupüsti rahvast täis vaatamata pileti hinnale. Raha ei mängi enam mingit rolli, tähtis on see, et ma olen kohal ja näen, mis toimub.

Kommentaarid (9)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lugeja
2. juuli 2023 17:34
Briti suursaadik Eestis Ross Allen sõnas lauluväljakul, et tema jaoks on laulupidu väga muljetavaldav ning ta loodab, et laulab laulukaare all peagi ka ise. Ilm on natukene nagu Briti ilm, aga pole viga. Ma olin eile tantsupeol ja see oli väga-väga hea. Täna hommikul ma vaatasin koos perega rongkäiku ja see oli ka väga hea. Aga tänane on uskumatu, nii palju inimesi. Võrreldes laulupidu Briti kultuuriga, kasvõi näiteks jalgpalliga, kus samuti rahvas üheskoos laulaba, sõnas Allen, et ta arvab, et lauluväljakul on rohkem inimesi kui Wembley staadionil. https://laulupidu.postimees.ee/7806845/video-briti-suursaadik-eesti-keeles-raakides-tanane-on-uskumatu?cx_testId=29&cx_testVariant=cx_1&cx_artPos=0#cxrecs_s
Ajaloohuviline
2. juuli 2023 07:53
Kuniks jätkub huvi ei ole ükski asi ajale jalgu jäänud. Kuigi jah, Saksamaal kust meiegi oma laulupeo kultuur omal ajal eeskuju ja innustust sai on laulupeod oma sellisel kujul nagu meie neid tunneme juba ammu unustatud asi. Ja eks see meilgi tegelikult sinnapoole liigu, kui mõelda palju meil üldse neid on, kes laulupeo viise ka igapäeva elus kuulaksid või lausa isekeskis laulaksid nagu see kunagi laulupidude algusaegadel oli või siis olla võis.
kuidas keegi
2. juuli 2023 17:05
Kultuurileht, 3 november 1995. Rein Lang võlgneb avalikkusele selgituse, keda või mida ta pidas silmas, kui sidus laulupeod Jaroslavli kunstiansambli kultuuriga. https://dea.digar.ee/?a=d&d=kultuurileht19951103.1.2&e=-------et-25--1--txt-txINtxTItxAUtxTA-------------
elukestev õpe
3. juuli 2023 07:47
See ühtehoidmise tunde tõstmise teraapia, nagu laulupidu seda "õigele eestlasele" on, kätkeb endas ka vastumõju. Kui "õigeid eestlasi" on kogumist 4/6 osa (Gaussi kõvera meetodil), siis on OK. Aga kui on vähem, nagu Eestis on, siis on ohtlik. Liiga paljud tunnevad end ilmajäätuna, kõrvale tõrjutuna, diskrimineerituna. Neist paljud kibestuvad ja osa radikaliseerub, nagu viimase kolmveerandsaja aastaga ongi juhtunud. Laulupeo seda rolli on võimalik asendada muu vähema mastaabilisega. Sakslased nii tegidki. Näituseks Eesti Matus passib hästi. Terve asum valvab kadunukest terve päev. Pole nii natsistlik ja ei häiri muumeelseid. Saab õppust võtta ka saamide kultuuriautonoomia tehnoloogiatest nende põlisel asualal (isamaal) Skandinaavias, Soomes ja Venes (põhja kalottil siis).
Elo
1. juuli 2023 13:06
Linna poeg on R.L. ka hom.usku ? Piinlik ! Ostja poes : " Eesti tooteid enam ei osta... mingu pankrotti need juhmid orjad...maksavad makse petisele kajakale, kes nad veel pedeusku ka pööras..vastik...prügi ma ka enam ei sorteeri...mingu p.er.ssse kogu see lillade riik ..."
lugeja
1. juuli 2023 14:37
https://www.moscowtimes.ru/2023/06/29/v-rossiiskih-bolnitsah-nachnut-lechit-gomoseksualizm-a47400
Harrien
1. juuli 2023 09:36
Õige eestlane? Ja vale eestlane? Kohe selge, et R. Linna on omakandi mehe, Alfred Rosenbergi, väärikas õpilane. Rassipuhtuse ja rassierinevuste õpetus, eugeenika, antropoloogia, antroposoofia, telegoonia, koljude võrdlev tüpiseerimine, steriliseerimine, koonduslaager ning krematoorium. R. Linnale võib annetada Pol Pothi nimelise nabaväädi sukapaela.
sama värk
1. juuli 2023 11:20
Ka Babüloonia Talmud käsitleb sarnaseid teemasid.
taust
2. juuli 2023 18:21
Esimesed seitse pidu toimusid Tsaari-Venemaa koosseisus. Maailmasõdade vahelisel ajal toimus neli üldlaulupidu ning Nõukogude okupatsiooni tingimustes 10 pidu. Eesti, Läti ja Leedu laulu- ja tantsupidude traditsioon kanti 2003. aastal UNESCO eestvõttel koostatavasse inimkonna suulise ja vaimse pärandi meistriteoste nimekirja.