"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna loomaaia ninasarviku Kigoma hukkumise uurimine on lõppenud (0)
18. juuli 2023
Kigoma oma 8. sünnipäeval. Stanislav Moshkov/Õhtuleht/Scanpix Baltics

Põllumajandus- ja Toiduamet lõpetas Tallinna loomaaia ninasarviku hukkumise uurimise. Tegemist oli õnnetusjuhtumiga.

Põllumajandus- ja Toiduameti põhja regiooni juhtivspetsialisti Harles Kauba sõnul võib antud juhtumi puhul öelda, et tegemist oli õnnetusjuhtumiga. „Põllumajandus- ja Toiduamet kontrollis ninasarviku Kigoma aediku tingimusi. Kõik vastas nõuetele ning looma heaolu oli tagatud. Lisaks sellele küsitleti ka loomaaia töötajaid,“ kirjeldas Kaup.

„Töötajate ütlused ja kontrolli tulemus näitasid, et ninasarviku aedik vastas nõuetele ning varem oli kindlaks tehtud, et ruum ei ohusta looma. Siiski käitus ninasarvik ootamatult, hüpates aediku talade vahele, mistõttu loom suri,“ lisas Kaup.

Olgugi et õnnetuse vältimiseks olid vajalikud meetmed kasutusele võetud, ei osatud ette näha, et  ninasarvik võib 1,5 m kõrgete postide vahele kinni jääda.

Kigoma lahkumine

19. juunil teatas Tallinna loomaaed, et lahkunud on nende armastatud 13-aastane teravmokk-ninasarvik. Ninasarvikud Kigoma ja Kibibi olid viidud sellele eelnenud nädalal ümberehitatud ajutisele pinnale sõraliste majas, sest paksunahaliste majas algas tol nädalal ninasarvikute latripõrandate remont. Ajutine pind, kunagine elevandipoegade ala, kus viimati elasid aasia hiidveised gaurid, kohandati eelnevalt ninasarvikute tarbeks ja püüti elimineerida kõiki riske, mis võiksid loomadele ohtu pakkuda. Kibibi ja Kigoma on olnud õnnetusele eelnenud nädalast talitajate ja veterinaaride poolt ööpäevaringse järelevalve all ja talitajad märkisid, et uues elukohas oli Kigoma rahumeelne ning ärevust tema käitumises ei täheldatud.

Paraku upitas Kigoma 19. juuni keskpäeval end täiesti ettearvamatult esijalgadega mööda siledat vaheseina üles, kiilus pea koos sarvedega kahe metalltala vahele kinni ega pääsenud enam vabaks. Loomaaednikud ja veterinaarid olid küll kohe looma aitamas, kuid 1.2 tonni kaaluva ninsasrviku vabastamine ei ole lihtne. Tala lõigati läbi, kuid oli juba hilja – ninasarvik suri.

2010. aastal sündinud ja 2013. aastal Tallinna loomaaeda toodud isane ninasarvik oli rahumeelne ja kohati argliku iseloomuga loom. 

Kigoma traagiline lahkumine on šokk kõigile loomaaia töötajatele ja tuntav lein on võrreldav pereliikme lahkumisega. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.