"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
laupäeval Kadrioru lossi- ja pargiansambli 305. sünnipäeval näeb prantsuse barokktantsu ja kõlavad taiko-trummid (0)
19. juuli 2023
Kadrioru lossi ja pargi sünnipäeval saab näha võimast taiko-trummide showd. Kadrioru park

22. juulil toimuvad kõikjal Kadrioru pargis ja muuseumides Kadrioru lossi- ja pargiansambli 305. aastapäevale pühendatud pidustused, mis toovad kokku maailma kultuuride eredaid näiteid prantsuse barokktantsust jaapani traditsioonilise muusikani.

Tänavuste Kadrioru sünnipäevapidustuste teemaks on maailma kultuurid, sest Kadriorg on oma sünnist alates olnud erinevate maade kunstide ja inimeste kohtumispaik. Roomast saabunud arhitekti loodud lossi ja pargi projekti teostamisel töötasid siin meistrid Veneetsiast, Stockholmist, Peterburist ja Riiast. Ka praegune Kadriorg on maailmale avatud ja toob kokku palju erinevaid traditsioone – rõõmustavad ju siin külastajat nii eesti vöömustrite järgi kujundatud värvirohked lillepeenrad kui ka vaikne ja minimalistlik jaapani aed; Kadrioru kunstimuuseumis ja Mikkeli muuseumis on väljas aga paljude Euroopa, Vene ja Idamaade kunstnike looming.

Väärikat juubelit tähistav Kadriorg on jätkuvalt elav ja muutuv ning mõnikord tekitavad uuendused armastatud Kadriorus ka vastakaid arvamusi. Kadrioru Pargi juhataja Ain Järve võtab selle kokku nii: „Kõik, mis Kadriorus aset leiab, on juba ette võetud luubi alla, sest park pole mitte ainult loodus ja kunst, vaid veel midagi enamat.“

Kell 12 algav pidustuste avatseremoonia toob publiku ette barokktantsu veetleva ilu ning juhatab sisse Lossiaiamängud – maastikumängu, kus jagub meisterdamist, loomingulisi ülesandeid ja õpetlikke mänge kogu perele. Kell 12–16 toimuvaid Lossiaiamänge korraldavad Kadrioru kunstimuuseum, Mikkeli muuseum, Peeter I maja ja lastemuuseum Miiamilla ning kõik tegevused pargialadel muuseumide juures on tasuta.

Maailmakultuuride tutvustamiseks täiskasvanutele ja noortele korraldatakse mitmeid ekskursioone ja töötube. Ansambel TEAM EN muusikud tutvustavad taiko-trumme ja nendel esitatavat muusikat kui jaapani traditsioonilise kultuuri olulist osa. Lilleseadmise kunsti õpetab florist ja Tallinna Lilleballi juht Tatjana Tridvornova. Kadrioru pargi liigirohket taimestikku ja sündmusterohket ajalugu avavad pargiekskursioonid, vanade meistrite kunsti tagamaid tutvustavad kuraatorituurid Kadrioru kunstimuuseumis ja Mikkeli muuseumis.

Juba 23. korda peavad Kadrioru kunstimuuseum ja Kadrioru park Kadrioru sünnipäeva, mille tähistamiseks on valitud Peeter I välipäevikusse märgitud 22. juuli 1718, mil tsaar Peeter I ja arhitekt Nicola Michetti määrasid tulevase lossi asukoha. Kadriorus töötamise tähendust kommenteerib Kadrioru kunstimuuseumi direktor Aleksandra Murre: „Meie ülesandeks on muuseumide ja pargi kätte usaldatud väärtuste, ilu ja teadmiste hoidmine, arendamine ja inimestega jagamine. Kadriorg pole pelgalt ajalooline paik, vaid oluline ja väga eriline osa meie kultuurist, sest Juhan Viidingu sõnu kasutades „võõra maa kunagiste valitsejate võõrapäraselt ilus loss on siin „üksnes-majade-maal“ nüüd omaks saanud“.“

Pidustused kulmineeruvad õhtul, kui kell 18 algab Kadrioru kunstimuuseumis barokktantsu kontsert-etendus „Veetlev barokktants“ ja seejärel kell 20 suurejooneline taiko-trummide show „Shinki“ Kadrioru alumise aia suurel laval. Esineb ansambel TEAM EN Jaapanist, mida juhib rahvusvaheliselt tuntud virtuoos Yosuke Oda.

Pidustuste täpsema ajakavaga saab tutvuda Kadrioru kunstimuuseumi kodulehel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.