"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Küberturbeuuring: üle kolmandiku noortest kasutab mitmel kontol sama salasõna (4)
21. juuli 2023
Pilt on illustratiivne. Pexels

Kuigi suur osa Eestis ja rahvusvaheliselt tehtavatest küberturbekampaaniatest on suunatud vanemaealiste inimeste ja ettevõtete küberturvalisusalaste teadmiste suurendamisele, selgub Samsungi tellitud küberturbeuuringust, et ka tänapäeva Z-generatsiooni kuuluvad noorukid komistavad tihtipeale samade küberohtude otsa.
 
Näiteks selgus Samsungi ja Bustle Digital Group-i (BDG) koostöös valminud värskest uuringust, et ligi 40% uuringus osalenud USA Z-generatsiooni kuuluvast noorest kasutab mitmetel kontodel sama salasõna. Selline käitumine jätab nad aga andmepüügi katsete suhtes haavatavaks.
 
Samast uuringust selgus, et vaid 39% vastajatest kustutab krediitkaarti või isikut tõendavat dokumenti pildistades sellest foto koheselt ka ära. „Andmevarguse ohvriks sattumise oht kasvab veelgi, kui teha digiruumis teisi levinud vigu, näiteks saates krüpteerimata faile või jättes rakenduste seaded kohandamata“, kommenteeris Samsung Eesti mobiiliseadmete tootekoolitaja Kirill Kozlov. Lisaks hoiab 61% vastanutest privaatseid tööfaile isiklikus arvutis. Küberrünnaku ohvriks sattudes on suures ohus ka kasutaja tööandja andmed.
 
Kozlovi sõnul on tulemused relevantsed, kuna tihtipeale arvatakse, et kuna tänapäeva noored on piltlikult öeldes nutitelefon käes sündinud, järgivad nad pingsalt ka parimad küberhügieenipraktikaid. Uuring aga näitab, et ka noorte seas on küberturvalisusele rõhumine väga oluline.
 
Lisaks soovitab Kozlov hea parooli meisterdamiseks külastada Eesti küberkaitseettevõttega Cybexer Technologies koostöös loodud parooligeneraatorit heaparool.ee. Lehel saab kasutaja endale tuttavate sõnade ja numbritega kokku panna tugeva parooli, mida edaspidi kasutada.

5 nõuannet küberhügieeni hoidmiseks

1.   Lae alla ainult usaldusväärseid rakendusi ametlikest äpipoodidest.
2.   Mõtle kaks korda, kas on ilmtingimata vajadus anda rakendusele luba mikrofoni või kaamera kasutamiseks.
3.   Kustuta telefonist kõik väga privaatsed materjalid, et küberrünnaku või telefonivarguse ohvriks sattudes end kaitsta.
4.   Veendu, et su telefonil on kõige uuem tootja poolt pakutav tarkvara. Küberkurjategijad leiavad turvaauke enamasti just vanemates tarkvarades.
5.   Ära kasuta sama parooli erinevatel kontodel.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

.
22. juuli 2023 14:43
Mõni aasta tagasi sattus kurjategijate kätte ID-kaardi fotod. Politsei ütles, et ohtu pole. ID-kaardi andmed on tegelikult avalik infol
Hooja Skansen Hanken
21. juuli 2023 08:58
Ei saa rünnata ning ära kasutada seda, mida polegi. Kui vabatahtlikult loobuda hädavajalikuks, mida on vähe, mitteosutuvatest ühendavatest sõltuvustest, siis vähenevad riskid eksponentsiaalselt. Väldin tihedaid rahvahulki (n lennujaam), ei oma internetiga seotud asju (auto, teler, nutitelefon, külmutuskapp jne). Arvuti on seotud internetiga, kui sähmaka sisse lülitan, aga kaamerat ning mikrofoni arvutis polegi. Olen harjunud ja harva, kui on tülikam. Harilikult on hõlpsam ja muretum.
hmm
22. juuli 2023 14:40
kõigil müüdavatel arvutitel on mikrofon sisse ehitatud
Arvamus
23. juuli 2023 08:42
Ehk siis ideaalis kõige parem kui mitte üksnes internetti, arvutikaameraid jne. vaid kogu selle värgi kasutajat ehk rünnatavat ennastki üldse olemas ei ole, ehk siit selgub lõpuks ka üks võimalikke enesetappude põhjuseid!

Seotud artiklid