"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
automaks Mart Võrklaev: oleme näinud invamärke luksuslikel autodel. Kas alati põhjendatult.. ei tea (28)
21. juuli 2023
Rahandusminister Mart Võrklaev Priit Mürk/ERR/Scanpix Baltics

“Puuetega inimestel on oluliselt suuremad piirangud ühiskonnaelus osalemisel kui tervetel ja töövõimelistel inimestel. Uue piirangu lisamisel kitsendab riik veelgi rohkem puuetega inimeste võimalusi ühiskonnaelus osalemisel, sh tööl käimisel,” kirjutas Puuetega Inimeste koda oma pöördumises.

Koda tegi juuli alguses mitmele ministeeriumile pöördumise, kus tõi välja, et planeeritav automaksu kehtestamine asetab vähenenud töövõimega ja puudega inimesed keerulisse olukorda, kuna sageli on ainukeseks liikumise tagamise võimaluseks isikliku auto omamine, kirjutas ERR.

Tervele inimesele luksuskaup, puudega inimesele hädavajalik liikumisvahend

Puuetega inimeste jaoks pole auto luksuses, vaid eluks hädavajalik liikumisvahend. Sellega tagatakse endale või puudega lähedasele ligipääs tööle, kooli, arsti juurde, poodi ja muudesse vajalikesse kohtadesse. Eriti keerulises olukorras oleksid automaksu kehtestamisel just need puudega inimesed, kes elavad hajaasutusega piirkonnas.

Kui puudega inimene, kes saab juba kohalikust omavalitsuses sotsiaalabi, näiteks toidupangast 10-20 euro eest toiduaineid, siis temale oleks automaksu kehtestamine (isegi kui see on 10 eurot kuus) suur väljaminek, leiab koda.

“Auto soetamine on sedavõrd kallis, et ei ole võimalik soetada uut autot ning kogutakse raha kasutatud auto soetamiseks. Kui lisandub tuhandetesse eurodesse ulatuv esmaregistreerimise tasu, siis inimene võib sattuda olukorda, kus autot ei soetatagi ja ta satub keerulisse olukorda.”

Toetus võeti ära aga automaks pannakse peale täie rauaga

Ministeeriumitele saadetud pöördumises märgiti, et sageli tuuakse puuetega inimeste transpordi murede lahendamisel näiteks, et puudega isik võib kasutada sotsiaaltransporti tööl käimiseks. „Kahjuks pole sotsiaaltransport kohalikes omavalitsustes ühetaoline ja ei kata puuetega inimeste vajadusi transpordi kasutamisel. Näiteks Tallinnast Viimsisse tööle käimiseks sotsiaaltransporditeenust kasutada ei ole võimalik,“ seisis pöördumises.

Lisaks kaotati selle aasta 1. jaanuarist ära töötukassa poolt makstav töölesõidutoetus vähenenud töövõimega inimesele. „Harvad ei ole ka olukorrad, kus inimestele sätestatakse mahu- ja ajapiirangud sotsiaaltranspordi kasutamisel, kuigi sotsiaalhoolekande seaduse alusel on inimesel õigus saada sotsiaalteenuseid vajaduspõhiselt,“ kirjutas Puuetega Inimeste Koda oma pöördumises.

Invamärk autol ei määra vajadusi erisuseks

Samuti tegi Puuetega Inimeste Koda ministeeriumitele ettepaneku vabastada neid maamaksust. Rahandusminister Mart Võrklaev rääkis Delfile, et kindlasti võetakse neid küsimusi väga tõsiselt ja suheldakse veel sihtgrupi esindajatega. Samas oli aru saada, et pigem seda võimalust ei nähta, kirjutas Delfi.

Võrklaev tõi näiteks, et oleme kõik ju näinud väga luksuslikke autosid, mis sõidavad ringi invamärkidega. „Kas on alati põhjendatud, ei tea..“ ütles ta ning lisas, et ei saa ka eeldada, et kel tervisega probleeme, sel on kindlasti väike sissetulek ja vajadus erisuseks.

Kommentaarid (28)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

töllmokk
26. juuli 2023 19:53
Eesti rahva vastane kommunistide tankist on rääkinud. Ära mulle tänaval ette sattu!
Jan
25. juuli 2023 08:24
Hea meelega loobuks autost, kui maakohtades käiks normaalselt ühistransport. mingi aeg tagasi arvutasin, et jõuda tööle pean kulutama ca 2 tundi (see on ainult transport). Siia juurde pean arvestama 2 km kõndimist põllude vahel. Ja see on kõik Rae vallas, kus antud kodanik oli valla vanem. Kui käisin tema juures vastuvõtul ja pakkusin korraldad bussiliini teisiti, siis oli vastus - pole avalikuhuvi selle kohta. Esialgu inimestele vaja anda alternatiivi ja siis automaksu.
Anka
24. juuli 2023 13:43
Selline elu teebki meid lõpuks invaliidiks.
Konnasilm.
24. juuli 2023 12:11
Mõni mees on tõesti palju näinud. Tahaks teada kas invaliidistunud inimesel on keelatud kasutada või omada luksusautot või on nende omamine ainult vargamäe,priviligeeritud kamba osalistele lubatud. Tule taevas appi,kuhu oleme jõudnud. Mõni vajab visiiti doktori juurde sest pärsitud ajutegevus ja pruun keel võivad olla tõsise tervisehäda esimesed tunnusmärgid.
eostatud alkohoolikutel
24. juuli 2023 05:24
on maailmavaatelised seisukohad erinevad , kes täpselt teab kus osal lüngad tekivad. ÜT vaja tasuliseks , autod vaja maksu alla, metalli ära ei saa anda kui arvelt pole maas ja arvelt ei võeta maha kui auto pole tervik , inva märki ei saa kasutada - tasust vabastada , sest ei tea kes järgi on teinud või kes jagab neile , .... Kui riigi juhtimisel ei teata , mis riigis toimub - tundub , et siis ei teata ka tegelikult kuipalju on raha tegelikult riigikassas ja mis üldse riigis toimub - aga vähemasti valitsevad .....
Indrek Lajal
23. juuli 2023 15:29
Tere, minul isiklikult on piinlik lugeda sellist artiklit. See milline, vabandust väljenduse eest, kloun on pandud Eesti Vabariigi majanduse eest vastutavaks ületab igasugused piirid. Sellise s... suust välja ajamine peaks igas normaalses ühiskonnas esile kutsuma protestid ja automaatse tagasiastumise. Olen kogu valimisõiguseaja valinud Reformierakonda, kuid see, mis nüüd meie imepisikese Eesti Vabariigi poliitikas toimub meenutab juba üks ühele Putini Venemaad. Tavalisest lihtsast inimesest sõidetakse lihtsalt üle ja kõik. Rikkad saavad veel rikkamaks. Mind ei ole kunagi raha kottinud ja ei hakkagi kunagi huvitama nii, et kui on kuskil asjalikke inimesi, kes suudavad kuidagigi sellele valitsusele vastu hakata, siis olen valmis kaasaaitama nii kuidas oskan. Hetkel tekib minul, Indrek Lajalil, iga päevaga aina suurem tülgastus Eesti Vabariigi vastu. Minul on piinlik eesti kodanike ees, kes peavad iga päev aina enam seda s.... raha peale tungi kannatama.
Alca
23. juuli 2023 15:16
Oleme näinud invamärke aga äkki kujutate seda kõike endale ette?
Omastehooldaja24/7
23. juuli 2023 07:36
Selle peale ei tulda, et alati ei pea puudega inimene roolis olema? Teda võib sõidutada pidevalt pereliige, teinekord tuttav, naaber, aga see, kas nt. invakohal parkijal hoolimata invakaardi olemasolust ka parasjagu selleks õigus on, on teine teema. Hooldan sügava puudega pereliiget ja enne sellesse rolli sattumist jõudsin soetada uue auto, küll mitte midagi luksuslikku, aga vana käula ka ei ole, mis peaks ministri arvates puudega inimesele kohane olema. Auto on meie ainuke viis liikuma saamiseks, jah, ka see puudega inimene tahab välja saada, rääkimata vajadusest käia arstil ja poes jms. Kuigi elame Tallinnas, siis ühistransport on liikumisraskustega vanuri jaoks välistatud. Hooldaja ainuke sissetulek on kohaliku omavalitsuse toetus (aastast 2019 muide!) helded 100€ kuus. Nüüd kui kõige kallinemise taustal veel automaks selga lüüakse, siis see tundub väga ülekohtune. Automaks puudutab nt. ka puuduva töövõimega inimesi, kel samamoodi auto ainuke võimalus veel ise toime tulla ja pisutki liikuma saada. Ilmselgelt selle sissetuleku juures autoga pidevalt ringi ei paaruta ja see seisab enamuse ajast, aga vajadusel-võimalusel on võtta. Ja ärge tulge mulle rääkima sotsiaaltranspordist, ka oma sotsiaaltöötajat pole 7a. jooksul kordagi näinud, et keegi tunneks huvigi, kas on ehk abi või nõu vaja. Lihtsalt - tunda huvigi. Omastehooldaja puhul - kui kunagi hooldatavaga juhtub paratamatu, on (veel) olemasolev liikumisvahend abiks ka tööturule naasmisel, seega auto müük ei tule praegu kõne allagi. Kuigi selle praeguse röögatu igakuise 100-eurose sissetuleku puhul oleks neid auke lappida küll, nii et veidi hiljem poleks ei autot ega raha. Ja edasi?
Angel Laanesoo
23. juuli 2023 07:21
Võrklaeva verejanulisus hakkab juba üle võlli käima. Olen nõus,et suurel osal jeepidest,millel invamärk peal,on see põhjendamatu,kuid mingi võrklaev pole selle üle otsustaja
Tom
23. juuli 2023 05:54
SEE VALITSUS ON JUBA INVALIIDISTANUD TERVET EESTI RAHVAST. NEID INVALIIDI SILTE PEAKS JAGAMA JUBA IGALE INIMESELE. TEILE KA VÕRKLAEV
dziises
22. juuli 2023 22:17
kas riigikogulasel peab džiip olema,et seal saalis tarka nägu teha
J uut
22. juuli 2023 22:13
Ta on olnud ka Tartu ei kavatse lootust kaotada ei
Buds
22. juuli 2023 22:12
Riik. Nt ta on olnud ka Tartu ei kavatse lootust kaotada
Roosasitt reformitud Pealinn
22. juuli 2023 21:02
Võtkw maha need eesti elu perse keerajad
Pasakas
22. juuli 2023 21:00
Yppuva laeva haigustevravi on ...kõhulastisus
Rppsapartner
22. juuli 2023 20:59
Uppuvale laevale tuult purjedesse kas bermuda kolnurgale või karidile
Roosapanter
22. juuli 2023 20:57
Võrklaeval autol kleebis ..olen üksik reform
Ex
22. juuli 2023 20:52
No jah, eks vana ja haige ei tohi ju suure ja hea autoga sõita. Ja noor ei ole ju ilmaski invaliid.
Saarlane
22. juuli 2023 20:45
Sea lööd maha, aga mis sa lolliga teed!!!???
Veiko Pärn
22. juuli 2023 20:34
Puue ei pea olema alati füüsiline, võib olla ka peas nagu Teil!
Mihkel
22. juuli 2023 11:44
Need invamärkidega sõidukid pole invasõidukid, vaid heal juhul sõidutavad mõnda liikumisraskustega inimest, kes aga pigem on nende omanikul hea tuttav arst, kes on selle märgi saamiseks väljastanud vastava tõendi, et mille alusel linnavalitsus väljastab selle märgi Tõeline invasõidukid on selline, et mis on spetsiaalselt ehitatud või kohandatud invaliidile ise sõitmiseks ja selle kohane märkus on auto tehnilises passis. Selle alusel saaks teha küll tõelistele inasõidukitele soodustust, kui vaid tahetakse,sest niigi võetakse tehnilisest passist muid autot puudutavad andmed. Kuid nagu Võrklaev ise ütles, et iga euro on riigile vajalik, siis seda lihtsalt ei tehta!
Ligipääsetavus tähendab, et kogu elanikkond on elu- ja infokeskkonda kaasatud ja kõikidele on tagatud võrdsed võimalused ühiskonnaelust osa võtta.
22. juuli 2023 11:29
1. Invaliidistuda võib igaüks, ka rikas. Enamasti me seda ei planeeri. Kas invaliid suudab rahavood säilitada või vaesub? Kas vaesumise vältimiseks müüa laenuga ostetud kodu, auto... mis siis edasi? Puu alla? Ka invaliidil võivad olla alalealised lapsed. Kas meie rahandusminister teab nippe, kuidas ronida madalasse autosse karkudega või kuidas sealt väljuda? Nüansse on nii palju. Piinlik. Nii kohutavalt piinlik on kõigi nende puuetega inimeste ees, kes meie hulgas elada üritavad.
Tõepoolest
22. juuli 2023 10:48
Reformierakond järjekordselt demonstreerimas, kui vähe hoolitakse oma inimestest ja kui palju võõrastest. Kui võõrale garanteeritakse nii eluase kui ka ülalpidamine riigi kulul, siis oma inimesele ei jaguisegi siis alastust, kui ta peab oma puudest hoolimata käima tööl, et end ülal pidada. Maksud ikka täie rauaga peale. No ei teki usaldust e-valimiste suhtes, sest on ebausutav, et selline erakond pääseb riigis otsuseid tegema.
Kätu
22. juuli 2023 09:28
Nendele kallite autode omanikele ei tohiks mingil juhul teha maksuvabastust. Selliseid ei kasuta kindlasti haiged inimesed, kui siis ajuinvaliidid. Pettusega saadud invakaardid peal, ei saa aru, kuidas üldse neid nii lihtsalt antakse. Olen seda meelt, et kui haige inimene ise autot koguaeg ei kasuta, siis ei tohiks ka olla maksuvabastust.
Nojah
22. juuli 2023 08:53
Võrkpael kui ei tea ,siis ära kahtlusta,kõik invaliidid ei ole Reformierakonna liikmed,et peaksid valetama ja varastama
muig
21. juuli 2023 20:25
Õnnitlen reformierakonna valijaid! :)
Anneli
21. juuli 2023 19:06
Kui oled näinud......,kuid ei tea,siis kontrolli aga ära lahmi igaks juhuks. Kas vana autoromu,mida peab kogu aeg remontima ja teele jätab, on siis härra arvates puudega inimestele ainult kohane? Ise kütate ka vanadele autodele makse juurde nii,et vähe ei ole. Kardate pettusi? Ärge ikka kõiki enda näo ja tegude järgi võtke.
Hooja Skansen Hanken
21. juuli 2023 16:46
Vaatame mis on kasulik/kahjulik igaühele eraldi ja kõigile koos. Pensionär (üksi või leibkond) hajaasustuse piirkonnas. Lähim kauplus edasi/tagasi (ka tekstis edaspidi) 15 km (buss vahel lausa 4 korda päevas. Mõnel pool kord päevas ja tagasi järgmisel päeval). Perearst 40 km. Vallamaja sots. osakond (nn "luuk") 40 km. Apteek 40 km. parema valikuga toidukauplus 40 km. Kõik ülejäänud teenused, kaubandus ja meelelahutus (ka kalmistud ning marja/seenemets) suuremas tõmbekeskuses 70 km. Seal ka rongijaam ning pikaotsa busside peatus. Pensionär hoiab sõiduautot käigus (ükskõik milline, näit. 10 a vana Passat, diisel + haagis aiatööriistade jne vedamiseks hooldusse ja remonti). Poes käib koos abikaasa ja naabrinaisega kord nädalas + vajadusel tihedamini, arvestame aastas 100 korda, keskmiselt 55 km. See teeb 5500 km. Sõiduauto kilomeetri omahind läheb suhteliselt kalliks sellise läbisõidu puhul aastas. Hooldus sõidukile 1 kord aastas koos kuluosadega 300,-. Erakorraline remont aastas koos osadega 300,-. Liikluskindlustus 100,- Kütus ?. Kogu auto pidamisega kaasneva tegevuse teeb pensionär tasuta. Autojuhitöö teeb pensionär tasuta. Kõrgema ohu valdaja vastutuse riisikot kannab pensionär hüvituseta. Kui nüüd lisanduva solvava maksu tõttu pensionär sõidukist ja sõiduki juhtimisest loobub siis peab sotsiaalteenusena selle korraldama nii pensionärile, tema abikaasale ja ka osaliselt naabritele maksumaksja. Kas see on maksumaksjale kasulik? Ei ole! On kulukas ja tülikas. Muidugi loob töökohti, nagu Savisaare masu aegses Tln-s reisisaatjad. Ettepanek. Maksustada hajaasustuse alal elavate pensionäride sõiduk üldises korras ja anda samas summas sotsiaaltoetust sama haldusmenetluse vormis, nagu üksi elavatele pensionäridele makstakse kord aastas sots. toetust (lihtne, odav ja kuritarvitusi eriti ei teki).

Seotud artiklid