"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
arvamus Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina: Keskpanga ebakindlus intressimäärade edasise tõstmise suhtes on suurenenud (0)
28. juuli 2023
Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina. Andras Kralla/Äripäev/Scanpix Baltics

Euroopa Keskpanga (EKP) nõukogu eilne otsus tõsta intressimäärasid 25 baaspunkti oli laialdaselt oodatud. Sellega kerkis keskpanga hoiuse püsivõimaluse intressimäär 3,75 protsendini, mis on viimase 22 aasta kõrgeim. Tegemist on EKP hoiuseintressi kõrgeima tasemega, mille sarnast nägime viimati aastatel 2000–2001. EKP on nüüdseks tõstnud oma intressimäära üheksal korral 425 baaspunkti ehk 4,25 protsendipunkti. Eelmise aasta juulist alguse saanud intressimäärade tõstmine on olnud euroala ajaloo kõige jõulisem rahapoliitika karmistamine. Võrdluseks, 1999–2000 tõsteti ühe aasta jooksul intressimäärasid seitsmel korral 225 baaspunkti, 2005–2008 üheksal korral samuti 225 ja 2011. aasta keskel nelja kuu jooksul kahel korral vaid 50 baaspunkti.

Euroala põhiinflatsioon on eelmise aasta väga kõrgelt tasemelt küll kiiresti aeglustunud (juunis 5,5  protsendini), kuid selle taga on olnud peamiselt energiahindade langus ja baasiefekt. Alusinflatsioon, millest on energia- ja toiduainehinnad välja jäetud, ja mis näitab paremini hinnakasvu surveid majanduses, aeglustub hoopis visamalt. Kui võrrelda alusinflatsiooni eelmise kuu suhtes, siis oli see käesoleva aasta esimesel poolaastal ligikaudu samasugune nagu eelmisel aastal. Samas hakkab alusinflatsioon varem või hiljem aeglustuma koos põhiinflatsiooni taandumisega. Nii tootja- kui impordihinnad on euroalal juba languses. Nii teatas ka keskpank oma tänases pressiteates, et varasemate intressimääratõusude mõju avaldub jõuliselt ja nende poolt nõudluse pärssimine aitab juhtida inflatsiooni sihttasemele.

Hinnakasvu on seni toetanud võrdlemisi tugev nõudlus. Kuigi euroala majandus ja laenunõudlus on nõrgenemas, on tööturg ja palgakasv jätkuvalt tugevad. Ühest küljest võib see olla keskpangale argument intressimäärasid tõsta ka veel septembris. Intressimäärade tõstmine euroalal vähendaks nende vahet USA intressimääradega, mis on eurot dollari suhtes juba tugevdanud. Samas on euro dollari suhtes jätkuvalt tublisti alla pikaajalise keskmise. Tugevam euro aitab aga kaasa dollaris imporditud kaupade (sealhulgas nafta) hinna odavnemisele, mis omakorda pidurdab inflatsiooni. Samas, rahapoliitika karmistamine pole kaugeltki veel oma täit mõju saavutanud. Nii sõltub EKP nõukogu rahapoliitiliste ostuste juures eesolevatel nädalatel avaldatavatest majandusnäitajatest. Enne septembrikuist nõukogu kohtumist näeme veel juuli ja augusti inflatsiooni ja muuhulgas ka teise kvartali majanduskasvu numbreid. Praegu ei olegi ilmselt enam nii oluline, kui kõrgele intressimäärasid veel tõstetakse, vaid kui kaua neid hoitakse senisel kõrgel tasemel.

Kui tänase intressimäärade tõstmise kohta oli üldine konsensus olemas, siis keskpanga edaspidise käitumise kohta sarnast veendumust ei ole. Juuli keskel Reutersi ja Bloombergi korraldatud küsitluste järgi ootavad vaid väike enamus (52–53%) vastajatest EKP intressimäärade tõstmist ka veel septembris. Igal juhul on EKP oma intressimäärade tõstmisega kas juba tippu jõudnud või lähemal ajal sinna jõudmas. 6 kuu euribor on kerkinud ligi 4 protsendini ja turud ootavad praegu selle tippu käesoleva aasta detsembris 4,2 protsendi juures. See tähendaks Eestis kodulaenudele koos panga marginaaliga ligi 6% tipuintressimäära. Meie hinnangul, mis ühtib ka turgude ootusega, hakkab keskpank intressimäärasid langetama järgmise aasta märtsis. Euribor hakkab küll allapoole tulema varem, kuid selle langus ei ole kiire. Turgude ootuse järgi jääb 6 kuu euribor järgmise aasta lõpuks ikkagi 3,5 protsendi juurde. Turgude ootus võib aga kiiresti muutuda, vastavalt sellele, kuidas käitub euroala inflatsioon, kui palju nõrgeneb selle majandus ja mida muud eesolevad kuud euroala majanduses või ka geopoliitikas kaasa toovad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid