"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Vaata muutusi! 1. augustist muutusid Tallinnas mitmete bussiliinide numbrid ja marsruudid (18)
31. juuli 2023
Kuni septembri lõpuni on busside esiklaasil väljas ka bussiliinide senised numbrid. Pealinn

Alates 1. augustist muutuvad Tallinnas mitmete bussiliinide numbrid ja nende liikumisteekonnad – ümberkorraldused puudutavad bussiliine nr 8, 17, 17A, 35, 42, 43, 48, 67 ja 68.

Bussiliin nr 8 läheb kokku liiniga nr 43 ja liini nimetuseks saab 8 Väike-Õismäe – Äigrumäe. Liin nr 35 läheb kokku liiniga nr 48 ja liini nimetuseks saab 35 Seli – Pelguranna. Bussiliin nr 42 läheb kokku liiniga nr 68 ja liini nimetuseks 42 Väike-Õismäe – Priisle. Liin nr 67 ühendatakse liinidega nr 17, 17A ja liini nimetus saab 67 Seli – J. Sütiste.

Abilinnapea Vladimir Svet selgitas, et Tallinna ühistranspordi liinivõrgu kaasajastamise vajalikkusest on aastaid rääkinud erinevad eksperdid, sest paljud ühistranspordi marsruudid on ajale jalgu jäänud. „Ümberkorraldustega soovime ühistransporti muuta kasutajatele mugavamaks ja ka kiiremaks. Nii tekib reisijatel võimalus sõita ümberistumisteta ühest linna otsast teise, andes varasemate ümberistumiste arvelt märkimisväärse ajavõidu. Samas aga läbivad ka uued liinid jätkuvalt kesklinna erinevaid sõlmpunkte, võimaldades ümberistumisi teistele ühistranspordivahenditele. Paralleelselt muudatustega sünkroniseerime ka teiste liinide sõiduplaane, et ümberistumise vajaduse puhul oleks ooteaeg mõistlik ja liikumine sujuv,“ rääkis Svet. „Bussiliinide ümberkorraldamisel oleme lähtunud andmepõhisest modelleerimisest – võttes selle aluseks nii valideerimise kui busside täituvuse andurite andmed.“

Sveti sõnul rakendatakse muudatusi 1. augustist, mil linnas on veel liiklus hõredam ning õppeaasta alguseks jõuavad linlased muudatustega harjuda. „Septembris läheb ühistransport üle sügis-talvisele tihedamale sõiduplaanile, järk-järgult hakkame siis avama ka kesklinnas remondi tõttu suletud tänavaid, mis bussiliiklust sujuvamaks teeb. Seejärel saame teha esimesi kokkuvõtteid ja vajadusel detaile korrigeerida,“ lisas abilinnapea.

Bussipeatustesse on paigaldatud muudatusi puudutav info ning kuni septembri lõpuni on busside esiklaasil väljas ka bussiliinide senised numbrid.  

Uue bussliini nr 8 liikumistee jääb endiseks Pirita linnaosas, kulgedes kesklinnas mööda Reidi teed ning läbi Balti jaama Paldiski maanteel ning luues otseühenduse Pirita ja Balti jaama, aga ka sadamapiirkonna vahel. Muudatusega seoses tekib Piritalt otseühendus mitmete uuele liikumisteele jäävate transpordisõlmedega ning olulise sotsiaaltaristuga. Näiteks saab Pirita otseühenduse Paldiski maanteel asuvasse Lääne-Tallinna keskhaiglasse ja loomaaeda. Haabersti linnaosast pääseb uue liiniga ilma ümberistumiseta samuti sadamasse,  aga näiteks ka Kadrioru parki ja kunstimuuseumisse, lauluväljakule ning Pirita randa.

Uus liin nr 35 kulgeb Lasnamäel endist liikumisteed mööda ning sõidab läbi kesklinna Põhja-Tallinnasse, kus liigub endise liini 48 liikumisteed mööda. Varasema töörežiimi asemel, kus bussiliin nr 48 sõitis vaid argipäeviti tippaegadel, sõidab uus bussiliin nr 35 argipäeviti ja nädalavahetuseti kogu päeva vältel. Seeläbi paranevad võimalused Lasnamäe ja Põhja-Tallinna linnaosade vahel liikumisel.

Uus liin 42 kulgeb Lasnamäel endise liini 68 liikumisteed mööda ning sõidab läbi kesklinna Haabersti linnaosasse, kus jätkab oma endist liikumisteed. Muudatus toob püsiva otseühenduse Lasnamäe ja Väike-Õismäe vahel läbi kesklinna ning võimaldab linnaosade vahel liikuda ka väljaspool tippaega ja nädalavahetustel, kui ei sõida ekspressbuss 46.

Uus liin 67 kulgeb Lasnamäel endist liini 67 liikumisteed mööda kuni Torupilli Selverini, kus tehakse peatus J. Vilmsi peatustes. Laagna teelt sõidab uus bussiliin 67 läbi K. Türnpu tänava bussijaama piirkonda ning sealt Odra ja Juhkentali tänava kaudu Estonia peatusesse Teatri väljakul ning jätkab endise liini 17 liikumisteed Kristiines ja Mustamäel. Ära jääb liikumistee Gonsiori tänaval. Seli – Estonia ühendus säilib ning tekib alternatiivne liikumistee läbi bussijaama ning Liivalaia piirkondade. Nii paraneb ühendus Lasnamäelt Kristiine keskuse piirkonna, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Lastehaigla ning Mustamäe Tervisekeskusega. Uus peatus Türnpu tänaval loob mugava ühenduse bussijaamaga ja trammidega.

Väljumissagedus enamikel liinidel tiheneb või jääb üldjoontes samaks.

1. augustist rakenduvate bussiliinide muudatustega saab lähemalt tutvuda tallinn.ee/et/transport.

Algselt oli kavandatud muudatused ka bussiliini nr 5 marsruudil, kuid esialgsest plaanist loobuti, kuna Pirita-Kosele jääb hariduslike erivajadustega laste kool.

Kuni septembri lõpuni on busside esiklaasil väljas ka bussiliinide senised numbrid.

Kommentaarid (18)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Erkki
3. aug. 2023 16:08
Mis kuradi ajast on bussijaam Türnpu tänaval?
Toomas
2. aug. 2023 08:02
Miks te jagate vakeinfot, buss nr 42 sõidab marsruudil väike Õismäe Tõnismäe
Lasnavalitsus
1. aug. 2023 21:40
Linnatransport lasnamäeliste linnas laialilaotamise teenistuses. Kas mõnel tekib küsimus miks?
Johannes
1. aug. 2023 01:38
Olen aastaid rääkinud, et see ümberistumise jama kesklinnas on täielik pullikäka..... see et busside lõpp-peatus on kesklinnas(hobujaama/viru) tähendab seda, et seal on KAKS korda rohkem busse kui seal olema peaks!!! Seega tekivad sinna ummikud!!!! Kui on kesklinna läbivad liinid, siis saavad ÜT-d kasutavad inimesed ise valida millal ja kus nad ümber istuvad... mitte et nad on kohustatud ÜHES peatuses seda tegema!
Lasnamäelane
31. juuli 2023 19:53
Bussiliinidel pole häda midagi. Kui vähem virisetaks ,oleks kõik korras
Kodukass
31. juuli 2023 14:32
Väljumissagedus enamikel liinidel tiheneb või jääb üldjoontes samaks. Jama! Kui tööpäeval kulub mul Mustamäelt Gonsiori t töölesõiduks ca 35 min, siis nädalavahetusel 55 min, millest ca 10 min passin igasuguse ilmaga kuskil peatuses ja jään ikka hiljaks. Lasnamäe bussid (67, 68) sõitsid ka nädalavahetustel ca 10 min tagant, nüüd peab 15 min ootama. Nii, et sõna "üldjoontes" sobib igaks juhtumiks.
Millal
31. juuli 2023 12:49
Millal ometi tehakse Koolist otseliin Õismäele, ootame juba aastakümneid!!!
to 12:49
31. juuli 2023 13:47
Bussiliin 26 sõidab Koolist otse Õismäele.
Eestlane
31. juuli 2023 12:21
Ei aga miks kõik muudatused hõlmavad aint lasnamäe või õismäe piirkonda?
to 12:21
31. juuli 2023 13:45
Vladimir Svet ütles, et muudased veel tulevad ning see on ainult algus.
Tänud
31. juuli 2023 11:18
Lõpuks ometi pole vaja ümber istuma Kesklinnas teise linnaosade sõitmiseks.
an
1. aug. 2023 15:36
see on ju ainult piritale ja teatud suunas ladnamäele minnes. viimsisse,mööda narva mnt lasnamäele,telliskivi/koplisse, kadriorgu,tallinna ülikooli juurde, lasnamäelt piritale on ikka vaja ümber istuda.ainult,et see tehti nüüd nii palju ebamugavamaks.enne oli kaubamaja peatusest hobujaama 5 min kõndida, nüüd see enam ei peatu seal. solarise juurest hobujaama on 10 min.enne sai ka kaubamajast ja viru terminalist(etiti praegu kui kõik peatuvad kaubamaja juures) hopsti minna.nüüd ei saa.tuleb teha pikem kõndimine või rohkem ümberistumisi
Tegelikult
31. juuli 2023 10:19
Paluks, et ikkagi oleks võimalik ja samas vägagi mõistlik, kui 8 buss liiguks kesklinnas mööda Narva mnt, just nii nagu ennegi, jääks paljudel inimestel (koolilastest eakateni) oluline kesklinna liikluses suurem segadus olemata ja säiliks neile oluline turvalisus. See oleks kui lugupidamise märk ühiskonnas nõrgemal ehk "hapramal" positsioonil olevatele inimestele.
Arvamus
31. juuli 2023 10:42
Ei tea, mis neil eakatel nii väga üldse seal kesklinnas koperdada vaja on ja koolilastel samuti. Väikelapsed peaksid käima koolis ikka võimalikult kodu lähedal ja suurematele on väike jalutuskäik vaid terviseks!
Tallinna elanik
31. juuli 2023 11:30
Bussiliin 38 edaspidi sõidab Mähe aedlinnast Hobujaamani. Kuna Viru Keskuse juures trammid hakkavad sõitma igast küljest, siis bussiliikluse säilitamisel Hobujaama lähiümbruses pole mõtet. Hobujaama ei ole busside prügila.
To arvamus:
31. juuli 2023 11:37
... selline uskumatult tigedust ja ülbust täis ilkumine, ei ole intelligentse inimese vääriline. Linnavalitsuse soov iga hinna eest vahel ebamõistlikke (antud juhul poolikut ja loogikast mitte lähtuvat) otsuseid tehes, on väga paljudel meel mõru ja see linn nagu ei tahaks inimestest hoolida. Miks? Miks küll nii ....
Arvamus
31. juuli 2023 15:08
See on just intelligentsele inimesele kohane vastus kõigile elukutselistele virisejatele, kelle kohta juba vanarahvas teadis öelda, et "kord kärss kärnas, kord jälle maa külmunud" ja nagu näha, pole need rõngassabad tänapäevalgi kuhugi kadunud.
To arvamus 2
31. juuli 2023 15:35
.... rõngassabalik ülbiklus ruulib kui "maailmaparandajalikku hambutusse" ämblikivõrkku siplema jäänud kärbes... ja ei ole tänapäevalgi kuhugi kadunud... kärbsel olgu häbi ... Ää öienda nii rumalasti rohkem!

Seotud artiklid