"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Vehkleja Katarina Lehise mänedžer: peatreener on teda mentaalselt töödelnud (0)
31. juuli 2023
Eesti koondise peatreener Kaido Kaabermaa. Tairo Lutter/Postimees/Scanpix Baltics

Eesti vehklemiskoondises on puhkenud skandaal pärast peatreener Kaido Kaaberma intervjuud Delfile, kus ta avalikult kritiseeris Katrina Lehist, vahendas BNS.

Teatavasti jäi Eesti epeenaiskonna jaoks lõppenud tänavune hooaeg kõige edukamalt. MM-il saavutati naiskondlikult üheksas koht ja koondise peatreener Kaido Kaaberma osutas, et nõrgimaks lüliks oli olümpiavõitja Katrina Lehis, kes on šokeeritud peatreeneri sellisest avalikust kriitikast. 

„Eile ilmunud ajakirjanik Martinsoni (Jaan Martinson – toim) artikkel ja Eesti naiskonna peatreeneri Kaido Kaaberma kommentaarid on pehmelt öeldes šokeerivad. Samas, olles selle inimese käitumist ja tegusid näinud aastaid, ei tohiks olla. See artikkel ja tema kommentaarid, mida ma sealt lugesin… Ma olen pehmelt öeldes üllatunud, et minu enda koondise peatreener üldse lubab endale selliseid kommentaare avalikult jagada,“ alustas Lehis postitust.

„Mina olen esimene inimene, kes tõstab käed üles ja ütleb, et vehklesin väga kehvasti. Mul ei ole selleks vaja ühtegi inimest, kes mulle peab seda ütlema ja seda veel läbi ajakirjanduse. Kui peatreener mind võistkonda ei soovi, siis äkki tuleks ja ütleks seda mulle? Mitte ei läheks meediasse solvama mind ja minu treenerit,“ kirjutab Lehis. 

Mina olen esimene inimene, kes tõstab käed üles ja ütleb, et vehklesin väga kehvasti.

Seejärel tunnistas ta, et vehkles MM-il enda jaoks kehvasti ning tema vigastusest naasmine pole olnud loodetult edukas. „Jah, ma vehklesin kehvasti. Jah, minu tagasitulek on ideaalsest väga kaugel. Jah, me teeme tööd selle nimel, et tulla järgmisel hooajal tagasi ja olla tugevamad – tugevamad kui varemgi. Ja siis tuleb suur AGA…“ kirjutas ta ja jätkas: „AGA äkki tuleks mõelda ka sellele, et ma saan oma vormi ja enesekindluse tagasi. Kuidas peaksin ma edaspidi selle inimesega koostööd tegema? Ma ei teeks väljagi kui öeldaks, et jah Lehis tegi kehvasti. Absoluutselt nõus, aga kas on vaja muutuda labaseks?“

Oma seisukoha ütles välja ka Lehise mänedžer Indrek Madar. „Kurb, kui aasta treener on oma analüüsis jõudnud sellise tulemuseni. Ei soovi järgnevaga õigustada Katrina ebaõnnestumist Hongkongiga matšis, kuid ka spordis peab säilima inimlikkus ja austus nii vastaste, juhendatavate kui ka teiste kolleegide suhtes,“ kirjutab Madar sotsiaalmedias.

„Artiklis esitatud valed-, pooltõesed väited ja süüdistused, mis tuginevad ainult ühele päevale ja peatreeneri enda poolt väga pikalt tehtud otsustele ning valikutele tekitavad palju küsimusi, mis vajavad vastuseid. Selline arrogantsus on lubamatu!“ leiab Madar.

„Parim kaitse on rünnak. Süüdi ebaõnnestumise korral on keegi teine! Ärimaailmas lastakse selline tegevjuht lahti või astub ta ise tagasi ja on seejuures ônnelik, et tekitatud kahjusid sisse ei nõuta,“ jätkab Madar.

Madar selgitab: „Sellel lool on pikk ajalugu ja vastavalt vajadusele muutuvad ajas põhjused ja meetodid, miks peatreener selliselt käitub ja ühte Eesti andekaimat sportlast mentaalselt töötleb. Nüüd jõudsime siis avalike solvanguteni meedias. Enam ei ole võimalik ühte sportlast töödelda, olen selle teene eest peatreenerile tänulik.“

„Õhku jääb aga jätkuvalt küsimus, kuidas on suudetud juhtida naiskond sellisesse seisu. Ei saa ju selles süüdi olla ainult Lehis ja Novosjolov, kellest esimene oli traumaga 9 kuud vôistlustelt väljas,“ nendib Lehise mänedžer Madar lõpetuseks.

Sellel lool on pikk ajalugu ja vastavalt vajadusele muutuvad ajas põhjused ja meetodid, miks peatreener selliselt käitub ja ühte Eesti andekaimat sportlast mentaalselt töötleb.

Lehise treener Nikolai Novosjolov märkis sotsiaalmeedias, et artiklis on tõstatatud õiged küsimused. „Aga kas vastused ja vastaja on õiged?“ küsib ta. „Hooaeg sai läbi ja on õige aeg kokkuvõteteks. MM-il vehkles Katrina tõesti Hongkongiga kehvasti. Tulemuse ja kehva tulemuse eest vastutavad ainult treener ja sportlane. Miks on nii läinud, minul on enamus küsimustele vastused olemas,“ kirjutab Novosjolov.

„Olen olnud arg ja oma otsustes ennast lasknud mõjutada erinevatel faktoritel. Puudu on olnud julgusest teha asju nii nagu peame õigeks ja mis aitaksid leida Katrinal enesekindlust. Miks julgusest? Sest oleme käitunud vastavalt kirjutatud reeglitele, et hoida võistkonna sisekliimat,“ tunnistab ta.

Seejärel selgitab Novosjolov kehvemate tulemuste tagamaid. „Katrina on teinud ainult kolm individuaalvõistlust, neist üks võidetud võistlus (Eesti Meistrivõistlused) ei olnud peatreeneri poolt tõsiselt võetav. Katrina esimesed rahvusvahelised stardid jäid tõesti tagasihoidlikuks: puudus vaimne enesekindlus, mis oli põhjuseks õige potentsiaali realiseerimisel. Vaimne pool väljendus ka ebaõigetes otsustes rajal. Iga täiendava matšiga läks ta aga paremaks, oli näha, et liigume õiges suunas ja võistluspraktika töötab meie kasuks,“ kirjutab ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.