"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
UUS Tallinna ühissõidukites on pileti ostmiseks nüüd veel üks lisavõimalus (5)
08. august 2023
Bussid Tallinnas Foto: Albert Truuväärt

Tallinna ühistranspordis saab nüüd muude makseviisidele kõrval tasuda sõidu eest ka Apple Pay Express’iga. See võimaldab Apple’i seadme omanikel, kel vaja sõitmiseks pilet osta, teha seda ilma, et peaks igakordselt oma seadet aktiveerima või autentima. Makselahendus töötab ka seadme tühja aku korral.

Apple Pay Express Mode kiirmakselahendus võeti Tallinna ühissõidukites kasutusele Tallinna transpordiameti ja Eesti ühistranspordi tehnoloogiaettevõtte AS Ridango koostöös.

Abilinnapea Vladimir Sveti sõnul on Tallinna elanikele ühistranspordi kasutamine jätkuvalt tasuta, kuid uus lahendus on üheks mugavaks lisavõimaluseks neile, kes peavad sõitmiseks pileti ostma – näiteks teiste omavalitsuste elanikele, aga ka turistidele. „Maksevõimaluste arendamine on üks osa pealinna laiematest eesmärkidest, et muuta ühistransporditeenuse kasutamine veelgi sõitjasõbralikumaks. Tänapäeval ei kanna paljud endaga pangakaarti kaasas ja on väga hea, et nüüd on ka Tallinnas võimalik sellisel moel pileteid soetada,“ märkis abilinnapea.

Lahendus toimib ilma, et selleks peaks avama seadme või rakenduse, samuti töötab see tühja aku korral. Eraldi pole tarvis kasutada Face ID-d, Touch ID-d või sisestada paroole: piisab vaid iPhone telefoni või Apple Watch nutikella asetamisest validaatori ekraani juurde. Apple Pay Express Mode töötab iPhone 8 või hilisema ja Apple Watch 4 või hilisema seadmega.

Makselahenduse aktiveerimiseks tuleb avada telefon või nutikell, sisestada rakenduses Wallet oma pangakaardiandmed ning lülitada sisse Express Mode. Apple Wallet’i rakendusse lisatud kaartide andmeid ei jagata Apple’iga ega salvestata nende serveritesse. Kui iPhone või Apple Watch on kadunud või varastatud, saab seadme omanik selle Find My rakendusega lukustada ja üles leida.

Ridango tegevjuht Erki Lipre avaldas entusiasmi uue funktsiooni üle: „Oleme uhked, et saame olla osa Tallinna ühistranspordi digitaalsest innovatsioonist. Apple Pay Express Mode’i kasutuselevõtt võimaldab reisijatele veelgi sujuvama ühistranspordi kogemuse Tallinnas. See on veel üks samm lähemale Ridango visioonile teha ühistransport mugavamaks ja kaasaegsemaks kõigile Tallinna elanikele ja külastajatele.“

2009. aastal asutatud AS Ridango on Tallinna lepingupartner, kes keskendub ühistranspordi pileti-, reaalaja- ja maksesüsteemide arendamisele. Ridango on tunnustatud ühistranspordi infotehnoloogia ettevõte Põhja-Euroopas ning pälvinud erinevaid rahvusvahelisi auhindu.

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Pargi & Reisi parklad ei tööta nagu lubatud
11. aug. 2023 19:44
Tallinn on uhke Pargi & Reisi autoparklate üle, milles oma erasõiduki parkinud juht võib sõita Tallinna Ühistranspordis tasuta (kui on valideeritud Roheline kaart). Samal ajal need parklad tõrguvad alatasa ja tõkkepuud on lihtsalt üleval, seega valideerida ei saa ja sõiduõigus bussis, trammis ja trollis, puudub! Samal ajal linn ei vastuta selle eest, et nende välja kuulutatud teenus ei tööta. Seega, sõidad väljastpoolt Tallinnat nt Õismäe Parklasse, see ei tööta, pargid sõiduki Parklasse ja peab ikka ostma bussile pileti. Milles on klient süüdi, kui linna teenus ei tööta??
Andmeahnus
9. aug. 2023 13:07
Miks üldse piletit vaja kui sõit tasuta on? Et jõuga andemeid koguda ja mupole tühja tööd anda?
Pensionär
9. aug. 2023 12:47
Olen pensionär ja kõrval veel käbe 90a pensinär. Ei kirjuta pikalt, aga meiesugused enam ei õpi seda tehnikavärki ära ja kuidas saame meiesugused kännud hakkama. Peate veel ikka ka meisugustega arvestama. Saame aru, et meie põlvkond veel segab teid, aga mis teha kui ei ole enam õpivõimeline ja liivaannus ka ei taha veel.
Lohutuseks
9. aug. 2023 14:54
Kui nüüd nii ilusti veel siia kirjutamisega hakkama saad, siis oled selle tehnikavärgi õppimisega ilmselt seni päris hästi hakkama saanud! Nii, et saad usutavasti ka tulevikus ja 90 aastastelt kusjuures isegi käbedatelt mitte, Tallinna ühistranspordis piletit ei nõuta, isegi kui nad mujalt pealinna saabuma peaksid ja seda siis juba tegelikult 65 eluaastast alates!
Pensionärile...
10. aug. 2023 10:28
sa oled vist reformikate või 200 või SDE toobine, kes igaks juhuks kirjutas ja teadmata mida kirjutas . Peaasi, et Torusuude skoori saada. Aga läks viltu.... kui sa päris täpselt kirjatükist aru ei saa, on Tallinn lehel olemas palju,palju infot ja isegi väga palju , mis annab silmad ette paljudele KOV. Siinkohal peab Tallinna kiitma.