"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TURISM Välisturistid ja Tallinna suurüritused päästavad Eesti turismihooaja. Ettevõtja Tauri Sumberg: riik võiks alandada majutuse käibemaksu (0)
18. august 2023
Turistid Tallinnas Foto Ilja Matusihis

„Me ei saa turismis end võrrelda möödunud aastaga, sest eelmise aasta esimesel poolel kehtisid veel koroonapiirangud. Kui võtta aluseks 2019. aasta, siis me pole veel jõudnud koroonaeelsele turistide külastatavuse tasemele,“ tõdes hotelliärimees Tauri Sumberg, kes juhib hotelle nii Eestis kui ka lähiriikides.

Statistikaameti andmetel peatus juunis Eesti majutusettevõtetes juba sama palju turiste kui möödunud aastal. Kui Eesti enda turistide hulk on vähenemas, siis suurenenud on välismaalt pärit turistide hulk. 68% välisturistidest peatus Tallinnas ja Harjumaal.

Sumbergi sõnul aitavad Tallinnas korraldatavad spordi ja muusika suurüritused kaasa klientide kasvule. Samas jätavad linna tänavatel toimuvad remonditööd oma jälje ka külastatavusele, sest kliendid ei pääse hotellidele ligi ja see põhjustab pahameelt.

Ka Eesti lennuühendused on võrreldes naaberriikidega nõrgad ning Eesti ja Tallinn kaotavad konkurentsis seepärast kõikidele lähiriikidele. Riik võiks omalt poolt turismi soodustada alandades majutuse ja toitlustuse käibemaksu, et hinnad oleks võrreldes lähiriikidega konkurentsivõimelisemad. „Igasugune lisamaksustamine teeb turismile halba,“ nentis ta.

Kolmandik turiste puudu

Ka Eesti hotellide ja restoranide liidu tegevjuht Killu Maidla möönis, et turistide hulk on oodatule oluliselt alla jäänud. Võrreldes eelmise aastaga on küll kasvu näha, aga arvestades, et eelmine suvi oli esimene peale pandeemiat ja samas siiski veel sõja alguse šokiga alanud hooaeg, siis loodeti, et selleks suveks on turistide hulk paremini taastunud.

„Numbrite järgi näitab juuni, et pandeemiaeelsest tasemest on veel kolmandik puudu. Kaugemad turud taastuvad veelgi kehvemini. Aasia turistide ööbimiste taastumisel oleme alles poolel teel. Nõudluse puudumine on omakorda takistuseks, et tõsta vajalikul määral müügihindu – Tallinna puhul veel eriti selge tendents,“ rääkis ta.

Maidla toob välja Benchmarkingalliance.com andmed, mis on värskemad kui statistikaameti omad ja kajastavad ca 80% hotellide tulemusi ning mis näitavad, et Tallinnas oli juulis ehk traditsiooniliselt kõige nõutuma turismikuu keskmine hotelliöö hind isegi soodsam kui 2019 aastal. „Samas on teada, et kulude kasv on olnud kolossaalne.“

Siseturistide ööbimised aga on juba kolmandat kuud langustrendis. Kohalik klient otsib varasemast enam soodsamaid hindu. See on loomulik, aga teeb turismijuhte murelikuks, sest head puhkust ja aeg-ajalt väljas restoranis söömist peaks kõik endale lubada saama.

„Kulude kokkuhoid on kõige valusamalt tabanud just keskmise ja väiksema sissetulekuga inimesi, keda on meie ettevõtetes järjest vähemaks jäänud,“ lausus Maidla ja avaldas lootust, et inflatsioon peatub, kodulaenuintressid alanevad ja annavad võimaluse inimestel ka vaba aja võimalustesse ja enda taastumisse rohkem panustada.

Tallinna suurürituste mõju

Tallinnas korraldatavad suurüritused ja kontserdid aga täidavad mõneks ajaks hotellid inimestega, kes veedavad päevi meie riigis ja jätavad siia maha olulise hulga ekspordieurosid. Hotellid saavad sellest oma osa. Ligikaudu 20% väliskülastaja kulutustest läheb majutusele – aga mõju on oluliselt laiahaardelisem.

„Näeme üritustel osalejaid kauplustes, muuseumites, restoranides, tänavakohvikutes ja loomulikult sündmusel, mille pärast nad siia sõitsid,“ rääkis Maidla optimistlikult. „Augusti esimeste nädalate statistika järgi saab öelda, et suurürituste mõju turismile on kolossaalne. Kolme suure ürituse toimumine Tallinnas on majutusettevõtetele toonud nii palju lisakülastajaid, et selle perioodi tulemused ületavad lõpuks ka pandeemiaeelset aega.“

Kuidas kuu lõpeb, näitab muidugi allesjäänud teine pool, kus võrreldavaid sündmusi enam pole. Aga algus on tänu neile olnud Maidla hinnangul ikka väga tugev ja ta usub, et seda mõju tunnevad teisedki linna ettevõtted. Lihtsalt hotellide puhul on analüüs ja seos üritustega lihtsamini välja toodav.

Hooajaline turism

Hestia hotelligrupi tegevjuht Kaisa Mailend märkis, et suurüritused on kogu Eesti kuvandile väga positiivne. „Paljud ürituste külastajad ei tule siia mitte meie Eesti pärast, vaid selle tõttu, et tegemist on talle meelepärase üritusega, olgu see siis kontsert, suurvõistlus, rahvusvaheline konverents või muu. See on kogu Eesti turundus, sest kaasatud on paljud sektorid kui turist siia jõuab,“ kinnitas ta.

Teisalt sellel aastal Tallinnas toimuv laiaulatuslik teeremont mõjub kesklinna äridele pärssivalt. Lähinaabrite visiitide puhul, just Soomest ja Lätist, kes tulevad oma transpordiga, on liikumine suur väljakutse ja pigem välditakse antud piirkondasid. Nii mitmedki portaalid ja reisibürood on hoiatanud reisimise eest Tallinna sellel suvel.

Hooajalisuse vastu aitaks Mailendi sõnul kindlasti suurürituste korraldamise pikem perspektiiv, planeeritav multifunktsionaalne konverentsikeskus annaks Tallinnale ja Eestile konkurentsieelise. „Tallinn võiks väga panustada erinevate rahvusvahelistele nõuetele vastava suurvõistluste korraldamisele, nagu näiteks on olnud augustis toimuv Ironman. Sellistele võistlustele ei tulda paariks päevaks, vaid need on pikema viibimisega peatumised, kus lisaks sportlastele on korraldusmeeskond, kohtunikud ja pereliikmed. See annab väga laia teenustespektri pakkumise ja iga kulutatud euro toob riigile maksutulu,“ pakkus ta.

Turistid sõja jalus

Hotelliliidu juht Killu Maidla tõi veel esile, et üldist turistide hulga suurenemist takistab ennekõike Venemaa agressioon Ukrainas. Sellel on väga ulatuslik mõju alates sellest, et piirid on kinni ja ligikaudu viiendik varasemast turust on ära lõigatud.

Teisalt olid Baltimaade ringreisid, mis tõid siia gruppe kaugematelt turgudelt sageli kokku seotud Peterburi külastusega. Neevalinn, mida enam programmis pole oli sageli selle reisi üks põhilisi müügiargumente. Turismisektoril tuleb välja tulla uute teenuste ja argumentidega, kuidas turisti siia piirkonda meelitada.

Ning ajal kui agressorriik ikka aeg-ajalt saadab ähvardavaid vihjeid Baltimaade suunas ei ole sihtgruppides siinne piirkond just kõige turvalisem valik, et siin oma korporatsiooni suursündmust korraldama hakata. „Selliseid üritusi plaanitakse pikalt ette ja sihtkohad valitakse väga põhjalikult. Samuti on Aasia turgude taastumise takistuseks kahjuks pikenenud lennuteekond ja sellega kaasnev piletihindade tõus,“ tõdes Maidla.

2023 esimene poolaasta turismis (andmed pärit puhkaeestis.ee)

  • 2023. aasta esimese kuue kuuga veetsid turistid majutusettevõtetes 2,8 miljonit ööd (7 % ehk 222 000 võrra vähem kui 2019. aasta samal ajal). Välisturistide ööbimisi oli 1,46 miljonit ehk 425 000 võrra vähem kui 2019 samal ajal. Siseturistide ööbimisi oli 1,33 miljonit ehk 203 000 võrra rohkem kui 2019 samal ajal.
  • Soome turistide ööbimisi Eestis oli poolaasta kokkuvõttes 560 000 ehk 11% vähem kui 2019. aastal. Tallinnas ületas Soome ööbimiste arv esimesel kuuel kuul 2019 sama perioodi näitajat 7%, samas oli 2019 tase eelnevate aastatega võrreldes üsna madal.
  • 2023. aasta juunis veetsid turistid majutusettevõtetes 626 000 ööd (16% ehk 117 000 võrra vähem kui 2019. aastal samal ajal). Kui veebruaris ja märtsis ületas ööbimiste arv juba 2019 sama kuu taset, siis alates aprillist on ööbimisi olnud taas vähem kui nelja aasta eest.
  • Välisturistid veetsid juunis majutusettevõtetes 324 000 ööd (32% ehk 156 000 võrra vähem kui 2019 samal ajal).
  • Kui I kvartalis jõudis siseturism uue rekordini, siis alates aprillist on nende ööbimisi olnud veidi vähem kui 2022. aasta samal kuul. Juunis veetsid siseturistid majutusettevõtetes 302 000 ööd. Seda oli 15% rohkem kui 2019 samal ajal, kuid 5% vähem kui 2022 samal ajal. 
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid