"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO Liivalaia tänava tulevik: tee keskele tramm, Südalinna kooli ette rulapark ja tunnelisse ööklubi? (7)
19. august 2023
Vaade Liivalaia tänavale. Foto: Rauno Vahtre / Õhtuleht / Scanpix/Baltics

Kuidas elavdada surnud punkte Liivalaia tänaval? Eksperdid kasutasid tänava kujundamiseks tehisintellektil põhineva tarkvara abi, mis genereeris ka lõbusaid lahendusi.

Kui Liivalaia tänava puhul on üsna kindel, et tulevikus hakkab tee keskel sõitma tramm, siis seni on läbi mõtlemata, mis saab kohtadega, mis jäävad avalike hoonete ette. Just selle probleemiga tegelesid eksperdid, kes katsetasid tehisintellektil põhinevat linnaruumi kujundamiseks mõeldud tarkvara ja käisid välja lahendusi n-ö surnud punktide elavdamiseks Liivalaia tänaval. Pakuti, et Swedbanki hoone kõrval Võllamäel võiks olla park ja Liivalaia tunnelis hoopiski ööklubi. Ka praegune kohtumaja esine parkimisplats vajaks hädasti haljastust ja miks mitte kujundada Südalinna kooli ette rulapark.

“Väiksed tänavad võiksid rikastada Liivalaia tänavat, et kohtumaja esine plats sirutuks üle Liivalaia tänava rahustatud liiklusega Tatari tänava suunas, et sealt oleks lihtne üle käia,” sõnas arhitekt Villem Tomiste.

Oluline on rõhutada, et tehisintellekti genereeritud kohati lõbusad lahendused ei ole üks ühele realiseerimiseks. Samas annavad need ettekujutuse sellest, et see ligi kilomeetripikkune suure liikluskoormusega tänav on võimalik mõnusaks muuta, kui lisada juurde haljastust, istumiskohti, ülekäigu- ja jalgrattaradu.

Muutub ka Juhkentali ristmik

Ka Juhkentali ristmik on koht, mis läheb muutmisele. “Juhkentali ristmiku sujuvad pöörderajad muutuvad kompaktsemaks ja seetõttu tekib hoonete ette mõlemal pool palju ruumi, mida on võimalik haljastada,” ütles arhitekt-linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer.

Millal aga hakkab tramm Liivalaia tänaval liikuma, on veel vara öelda, sest linnal tuleb kõigepealt otsustada, mis järjekorras uued kavandatavad trammiliinid ette võtta.

“Linnal on trammitee ehitamiseks umbes 40 miljonit eurot ja me teame, et trammitee, mille me ehitame Vanasadamasse, maksab kokku 46 miljonit. See tähendab, et ühe trammiliini saame ehitada. Ma arvan, et Liivalaia tänavale tramm tuleb, kuid küsimus on selles, kas lähiaastatel või järgmisel kümnendil,” arutles abilinnapea Vladimir Svet.

Liivalaia tänava projekteerimine läheb aga tõenäoliselt lahti juba järgmisel aastal, kindlasti kaasatakse ka kohalikud ärid ja elanikkond.

Kommentaarid (7)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Trammiteed tuleb ehitada tänava äärde vastavalt sõidusuunale.....
25. aug. 2023 22:02
..... nii oleks samal suunal ka ÜT bussidel samas peatused ja keskel, tänaval oleks sõidukite liiklus. Peatuste kohal oleks ületuskohad jalakäijatele fooridega automaatselt reguleeritud ÜT järgi ja ristmikel oleks vajalik Diagonaalületus ehk samuti 1 tsükkel. Nii oleks rattaga liiklejail, tavalisel jalakäijal ruumi ja ohutu ületus. Parempöörded ja vasakpöörded teisele, teiselt tänavale/tänavalt oleks ühendatud Jalakäija fooriga samaaegselt. Narva mnt. kohta ütlesin Vabar.Insp., omal ajal, pange tramm liikuma tänavaäärsel osal , aga vanelikud olid vaenajad. Ei meeldinud mõte. Samas poleks vaja eraldi ehitada mõttetuid perroone trammidele, oodatakse kõnniteel ja samas ka buss. Kui on ekstreem lumetorme - vaadake kui lihtne on siis lund sahata , alati jääb üks osa sõiduteel avatuks , sest vajadusel saab kõnniteed -trammitee-ÜT tee lükata puhtaks tee keskele ja sealt tagada äraveo . Tartu mnt. on kitsam ja see lahendus tehti hea , sest trammil on teede ületusi mitmeid ja nii on hea. Liivalaias aga tuleks katsetada väga laia tänava pärast tänava äärset kummalgi suunal ühise peatustega muule ÜT ja see ilmselt oleks hea. Sest vastasel juhul bussidele ümberistumiseks tuleb rakendada vähemasti 3...4 käigulist foorisüsteeme , milline rikuks liiklusvoo ja nt. hotelli või kliiniku juures või koolimaja juures tuleb kui tramm on ühel poolel ja bussid 2 -l teepoolel , lihtsalt mõttetu trampimine mitmekäigulistes foorituledes ja veel ka trammide liikuma hakkamisel eraldi , ning plaan Tondi suunale ühendada , vähendab Pärnu mnt ümberehitamist ja põhiliselt jääb vaid Tondi suunale mineva trammi vasakpööre lahendada ja seda saab lahendada hõlpsamini , eriti kui soov on edasi trammi pikendada Kristiine keskuse suunal. Fooridel käikude arv jääb praktiliselt samaks. Mul on heameel, et kunagi foorumites väga vastuseistes mõttetule käigule - Rävalasse jäeti ära see mõttetu liini vedamine ja on siis pakutu, Liivalaia, leidnud vähemasti heakskiidu. Tehke ka see teine lahendus , pakutu ja näete parimat - seda enam , et üks Hotell on ühelpool teed ja kohe teiselpool on teine suur hotell, büroohoone valmimas ja elamurajoon on suurem , ka haiglakompleks(Silmakliinik ka) , + Spordihoone ja samuti väga suur elamurajoon . Autoga sõitjad ei pane tähele aga jalutage sealsest pargist otse Liivalaia tänavale ja siis näete. Avage oma kassisilmad, mitte pilutades.
''roheline pealinn''
23. aug. 2023 16:48
Tsaariaja trammiteed tunnelisse, see oleks parim lahendus.
kuidas liiklust parandada
22. aug. 2023 10:28
Üks viis, kuidas liiklusvoogu sujuvamaks muuta ja ummikuid vähendada, on kahetasandiliste ristmike kasutuselevõtt. Need ristmikud, mis võimaldavad teedel ristuda erinevatel kõrgustel, omavad mitmeid eeliseid, mis muudavad linna liikluse paremaks. Liiklusefektiivsus: Erinevalt traditsioonilistest ristmikest võimaldavad kahetasandilised ristmikud sõidukitel läbida ristmikku ilma teiste liiklusvoogudega otseselt ristumata. See vähendab peatuste ja ootamise aega, kiirendades seeläbi kogu liiklusvoolu. Ohutus: Vähendades sõidukite vahelisi otsesid kokkupõrkeid, on kahetasandilised ristmikud sageli ohutumad kui tavapärased ristmikud. Vähem konfliktpunkte tähendab vähem võimalusi õnnetusteks. Liikluse sujuvus: Kahetasandiliste ristmikega saab vältida valgusfooridega seotud ootamisaegu, kuna sõidukid saavad sageli liikuda takistusteta. See vähendab ummikute tekkimise tõenäosust ja parandab kütuseefektiivsust, kuna mootorsõidukid saavad hoida püsivamat kiirust. Kohandatavus: Kuigi nende ehitamine võib olla kulukas, on kahetasandilised ristmikud modulaarsed. See tähendab, et neid saab kohandada vastavalt liiklusvajadustele, võimaldades neid laiendada või muuta vastavalt linna kasvavatele nõudmistele. Jalakäijate ja jalgratturite kaitsmine: Kahetasandiliste ristmike disainilahendustes on sageli eraldatud jalakäijate ja jalgratturite ületuskohad, mis pakuvad neile suuremat turvalisust ja julgustavad alternatiivsete transpordiviiside kasutamist. Kokkuvõtteks, kuigi kahetasandiliste ristmike ehitamine ja hooldamine võib olla kulukas, on nende pikaajalised kasud linna liiklusvoo parandamisel ja üldises ohutuses märkimisväärsed. Selliste ristmike strateegiline paigaldamine võib muuta linna liikluse palju sujuvamaks ja tõhusamaks.
... ära aja jama
25. aug. 2023 22:10
pole mõtet kirjutada jampsi, kui selles piirkonnas pole ruumi kahetasandiliseks ehituseks, peale ja mahasõidud ning ÜT kuidas hakkab seda sõlme läbima - 1 tund ? siis ei kasuta keegi ÜT enam. Tallinnas ei saa suvakohtadesse Kesklinnas, Vanalinnas tunneleid ehitada ja mitmetasandilist. Ainult loll võib sellist jama ajada. Kui oleks 2 hotelli vaheline ühendus - siis see on võimalik õhusillana, jala, liikuv põrand jne. Jalakäijad hakkavad tatsama liiklussõlmes vastu mäge ja allamäge, keerutades ? Sa nagu oleksid igavesti 15 aastane. See teine tont ajab ka jama - kui üldse , siis sõidukid peaksid olema tunnelis ja ÜT ning tramm , maapeal. Balti jaama näide on meil olemas jalakäijad maa-all , lõpuks suleti(ka ilmaasjata) ning ületati tänavat foorituledega ÜT peatuste kohal.
kui autoliiklust piirata
22. aug. 2023 08:55
siis inimesed lihtsalt kolivad linnast ära
Tallinn vajab rohkem läbikalkuleeritud liikluslahendusi
21. aug. 2023 16:20
Ennem praeguste linna läbivate magistraalteede sõiduradade blokkimist on Tallinnal vaja koostada vastav arengukava ja selle alusel projekteerida ning välja ehitada korralikud kaasaegsed, kesklinna läbivad, linnaosasid ühendavad peamised eritasandilised magistraalteed. Selleks on vaja teha uusi läbimurdeid, rajada tunneleid, kanaleid ja sildu. Kahjuks praegused linnajuhid likvideerivad ainult järjest autode sõiduradu, ehk siis ajavad vana kaevu täis, aga uut asemele pole suutelised tegema, mille tulemuseks on järjest suurenevad ummikud kuna samal ajal kasvab ka autode arv.
M
20. aug. 2023 08:42
Tallinn ei vaja järjekordset ööklubi. See rahvas vajab rulapargi ja alkoholismi asemel mošeed ja Jumalat.