"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
kulud koolikaupadele Suurpere ema: Kolme lapse kooliminek nõuab vähemalt 600 eurot. Millele raha kulub? (4)
21. august 2023
Tallinna Suurperede Klubi juhatuse liige Jelena Jevsejeva koos poegadega. Foto: Ksenija Kurs

Tallinna Suurperede Klubi juhatuse liige Jelena Jevsejeva oli üks suurperede vabatahtlikest, kes kogus Sikupilli Prismas annetusi selle-aastase “Südamekaru saadab lapsed kooli” kampaania raames. Peres kasvab kolm poega, kellest kaks vanemat olid emal abiks.

Jelena Jevsejeva lapsed alustavad sügisel kooliteed – Gleb jätkab 3. klassis ja Jegor läheb 1. klassi. “Vanemal pojal on kooliasjadest üht-teist alles eelmisest aastast, aga kooliminevale pojale just kingiti suurperede klubi poolt vajalike asjadega täidetud koolikott,” rääkis Jelena. “Kuna Jegor käis ka eelkoolis, on pinal ja mõned koolitarbed lisaks olemas, nii et palju ei ole vaja enam juurde osta.”

Karina Kuznetsi vanem tütar lõpetas gümnaasiumi, keskmine tütar läheb nüüd Tõnismäe reaalkooli 8. klassi ning poeg 3. klassi. “Esimesse klassi minek on kõige kallim,” tõdes Karina. “Ranitsad maksavad 100-120 eurot. Võib-olla saaks ka soodsamalt, kuid ikkagi tahad ju, et lapse koolikott oleks mugav ja ergonoomiline.”
Suurimad väljaminekud kooliaasta hakul on pereema sõnul laste spordiriided: kehalise kasvatuse omad ning õue- ja saalitossud. “Lapsed ju kasvavad, ja kui osta augusti lõpus rõivaid või jalatseid ette, võivad need talvel juba väikseks jääda ehk tuleb uuesti osta,” nentis Karina. “Kolme lapse peale kulub uut õppeaastat alustades 600 eurot kindlasti. Nii suured neiud ei taha enam kaltsukast kellegi vanu asju ka osta – koolis narritakse, kui kellelgi on teise ringi riided seljas.”
Kuna Karina enda palk on 1200 eurot neto, mehel pisut rohkem, hajutavad nad laste kooliga seotud väljaminekuid mitme kuu peale. “Kui näiteks juba juuli algul näeme mingit kampaaniat stiilis “tossud poole hinnaga”, varume kindlasti ette,” rääkis Karina. “Tegelikult panen natuke raha kõrvale juba jõuludest saati – siis ei taba rahaline šokk, kui septembris on vaja kolm last kooli saata. Igakuistes väljaminekutes ei ole väga vahet, kui 20-30 eurot kõrvale panna, aga septembriks on sel moel juba üksjagu raha kogunenud.”
Koolitarvete ja -rõivastega kulud mõistagi veel ei piirdu. Karina meenutas, et kui poeg läks esimesse klassi, öeldi vanemate koosolekul kohe, et klassiraha kogutakse 70 eurot ja sellele lisanduvad täiendavad kulud, kui toimuvad teatrietendused ja muud käigud

Omavalitsuste toetus erineb palju
Iga uue õppeaastaga kaasnevaid väljaminekuid mõjutavad ka laste huviringid ja spordilaagrid. Koolikulutuste jaoks ongi abiks linna pakutavad toetused. “Meie noorimale lapsele oli linna ranitsatoetus, 320 eurot, märkimisväärseks abiks,” kinnitas Kuznets.
Kohalikud omavalitsused toetavad esimesse klassi minevaid lapsi, samas erinevad koolialguse toetused tublisti. Mõnel pool saavad ranitsatoetust vaid esimese klassi jütsid, teisal ka vanemate klasside lapsed. Suurimat koolitoetust maksabki Tallinn. Ka võivad pealinna vanemad alates möödunud õppeaastast taotleda 50 euro suurust õppeaasta alguse toetust kõigile kuni 19-aastastele õppivatele lastele ja noortele alates teisest klassist. Seda on võimalus saada põhikooli, gümnaasiumi ja kutsehariduse õpilastel.
Teistest linnadest ja maakondadest paistab suurima ranitsatoetusega (260 eurot) silma Jõgeva. 200 eurot maksavad kooliminejale Haapsalu, Kuressaare, Märjamaa ja Paide, 150 eurot saab Pärnu, Narva ja Viljandi linnas. Maardu linnas makstakse esimesse klassi mineva lapse puhul 150 eurot ning teise ja kolmandasse klassi mineva lapse puhul 50 eurot. Tartus makstakse koolitoetust 50 eurot esimesse, teise ja kolmandasse klassi minejatele. Toetus kulub marjaks ära, sest hinnad on aastaga tublisti tõusnud.

Mure hindade kallinemise pärast
Swedbanki rahaasjade teabekeskus koostas äsja nelja suurema jaeketi e-poe põhjal esimesse klassi mineva lapse koolikaupade hinnavõrdluse, millest selgus, et tänavune odavaim ostukorv on võrreldes eelmise aastaga pea 21,5% kallim.
Augusti keskpaigas oli odavaim koolitarvete ostukorv 21,66 euroga Barboras. “Kui eelmisel aastal oli võimalik koolitarbed soetada 17,82 euroga, siis tänavu on kooliasjade soodsaim hind augusti keskpaigas 21,66 eurot,” selgitas teabekeskuse juht Mari-Liis Jääger. “Seega on lapsevanematel varasemast veelgi olulisem planeerida kooli algusega seonduvaid kulutusi, teha vajalikest asjadest nimekiri ning osta veebi kaudu, et poes ei tekiks emotsioonioste.”
Soodsaima hinnaga Barbora e-poele, kus koolitarbed maksavad 21,66 eurot, järgneb Prisma e-pood 25,4 euroga. Selveris on soodsaimate koolikaupade hind 26,54 eurot ja Rimi e-poes 30,14 eurot. Eelmisel aastal oli odavaim e-pood Prisma, millele järgnesid Rimi, Barbora ja Selveri e-pood.
Kristiine ja Rocca al Mare keskuste juhi Kristjan Maaroosi sõnul kulutavad vanemad keskmiselt 101-200 eurot õpilase kohta aastas. Mure hindade kallinemise tõttu on tuntav ning seetõttu on perede ootused koolikaupade sooduspakkumistele suurenenud. Maaroos rääkis, et 67% vastajatest jälgib koolikaupade sooduspakkumisi, et leida parima võimaliku hinnaga koolitarbed (kasv 2022 aastaga +12%). “Peamiseks kriteeriumiks koolikaupade soetamisel on siiski hind,” nentis Maaroos.

Toetused aitavad nii kooliminejaid kui ka vähekindlustatud pealinlasi

“Kooliaasta alguses on peredel väljaminekud väga suured, eriti kui koolis käib mitu last,” tõdes abilinnapea Betina Beškina. “Nii toetab linn lapsi kooliaasta alguse puhul õppeaasta alguse toetusega.”
Toetuse suurus on esimesse klassi mineva lapse puhul 320 eurot (makstakse 30 päeva jooksul taotluse esitamisest) ning alates teisest klassist 75 eurot. Linna eelarves on antud toetuse jaoks planeeritud 4,5 mln eurot.

Eesti Punase Risti Tallinna Seltsi ja Tallinna linna koostöös korraldatav kampaania “Ranits” aitab vähekindlustatud perede kooliminevaid lapsi.
Pilt: Albert Truuväärt


Õppeaasta alguse toetust on kuni 19-aastaseks saamiseni õigus saada lapsel, kes alustab ja jätkab põhi- või keskhariduse omandamist või kutseõpet ja kelle vähemalt üks vanem on aasta algusest ametlikult tallinlane.
Taotluse saab esitada vanem, kelle ametlik elukoht on lapsega sama. Täisealine õppur peab taotluse esitama ise. Taotlus tuleb esitada iga õppuri kohta, kellele toetust soovitakse, ning e-taotluse õppeaasta alguse toetuse saamiseks saab esitada Tallinna iseteeninduskeskkonnas 13. septembrist 30. novembrini. Taotlus tuleb esitada esimesel taotlemisel. Järgnevatel aastatel makstakse toetust automaatselt, kui selle saamise tingimused on jätkuvalt täidetud.
“Samuti korraldas Tallinna linn koostöös Eesti Punase Risti Tallinna Seltsiga ka sel aastal vähekindlustatud perede lastele ranitsapeo,” lausus Beškina. “Uue koolikoti koos koolitarvetega sai äsja 1017 last.” Tallinna linnavalitsus toetab kampaaniat 2001. aastast, tänavu kokku umbes 59 000 euroga.
Lisaks toetab linn vähekindlustatud või hätta sattunud tallinlasi sissetulekust sõltuva toetusega, milleks on 2023. aastal eelarves 1,2 miljonit eurot. “Toetust on võimalik taotleda lapse huvi- ja sporditegevuse jaoks, tervise säilitamiseks, taastamiseks ja abivahendite soetamiseks, õnnetusjuhtumite jm erakorraliste juhtumite puhul,” selgitas Beškina. Toetus aasta kohta on täisealisele inimesele 250 eurot ja õpilastele 350 eurot ning seda on võimalik taotleda oma linnaosa sotsiaalhoolekande osakonnast

Kuidas koolikaupu säästlikult osta?

  • Ranitsa võib osta ka kasutatult, sest tavaliselt käiakse sellega ainult aasta või paar. Kui ka lähedased soovivad 1. klassi minejatele midagi kinkida, võib anda neile vihjeid, mis on veel ostmata.
  • Lapsega saab arutada, milliseid riideid võiks osta kautatuna ja mida on mõtet osta uuena. Kui koolis kantakse koolivormi, võib uurida, kas mõnel teisel lapsel on pakkuda väikseks jäänud vormi. Vahel on vanemad loonud müügigrupi (näiteks Facebookis) või korraldatakse koolis laat, kus saab rõivaid soodsamalt.
  • Et koolimineku kulutused ei ajaks eelarvet lõhki, tasub valmistuma hakata tasa ja targu. Alustada võiks olukorra kaardistamisest – vaadata üle olemasolevate riiete ja koolitarvete varud ning alles seejärel koostada poenimekiri. Nii ei satu poes korvi tarbetuid asju ning hoiad ka kulutused paremini kontrolli all. Algklassilaste puhul tasub kindlasti ära oodata koolis vaja minevate tarvete nimekiri, sest see võib kooliti erineda
  • Tasuks üle vaadata ka rahakotis olevate kliendikaartide hüved ja neile kogunenud boonused.
Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Arvamus
23. aug. 2023 08:52
Hea lugemine neile, kellel veel juhtumisi lapsi ei ole.
hmm
23. aug. 2023 08:17
Ranitsaga sai omal ajal käidud ikka 5 aastat. Ainult kolm tükki neid kogu kooli ajal oligi. Kaltsukas on täiesti korralikud riided, keegi ei tee vahet. Mida teeb see üksikema, kes saab miiinimumpalka ja kel on kaks last. Kolmelapselistele kingitakse iga kuu 1000 eurot, neil pole viga midagi.
Nojah
22. aug. 2023 15:54
Kui lastele ei suudeta kübetki enesekindlust ja võimet teistest eristuda, omapära, õpetada, siis vb tõesti narritakse. Tegelikult on see asjade pärast narrimine esimesena lastevanemate ja seejärel laste peades. Seoses sellega tulebki lapsel alaväärsuskompleks - lapsevanemad ju ise õpetavad oma brändipedenduses pubekatele, et kui seda ja toda ei osta, siis narritakse. Kui kõik ei läheks sellega kaasa, siis vaevalt, et kedagi niiväga narrida oleks. Mul 2 lapse vanemana küll 400 eur ei kulu, ei saakski kuluda, sest lastele õpetan muuseas ka seda, et elada tuleb vastavalt võimetele. Seda artiklit lugedes, pole ime, kui paljud pubekad unistavad miljonäriametist. 3-lapseline pere peab aasta läbi koguma, et saaks lastele kooliasjad osta, ise saavad ühe palga lihtsalt niisama? Kuidas ei saada Eestis 3 last kasvatades hakkama üle 3000 eur sissetulekuga per pere? Ilmselgelt elatakse üle oma võimete, lõhki laenatud ennast.
vaatleja
21. aug. 2023 16:55
https://www.telegram.ee/maailm/ekstreemsed-naited-usa-koolidest-hirmutamine-ja-sallimatus-kui-tanapaeva-hariduse-osa