"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
tallinn areneb Tallinn jätkab linna arendamiseks koostööd ülikoolide ja kõrgkoolidega (0)
23. august 2023
Aleksandr Guzhov

Tallinna linnavalitsus võttis tänasel istungil vastu otsuse sõlmida koostöölepingud Tallinna Ülikooli (TLÜ) ja Tallinna Tehnikaülikooliga (TTÜ), et edendada teadus- ja arendustegevust, arendada praktikasüsteemi ning täiendõpet. Uuendatakse ka kehtivaid lepinguid Eesti Kunstiakadeemia (EKA), Tallinna Tehnikakõrgkooli, AS-i Eesti Ettevõtluskõrgkooliga Mainor ja Sihtasutusega Estonian Business School.

Tallinna abilinnapea Andrei Kante selgitas, et koostöö peamiseks eesmärgiks on tuvastada linna eri valdkondade väljakutsed ning leida neile teaduspõhised lahendused. „Koostöö ülikoolide ja kõrgkoolidega võimaldab linnal teha teadmispõhiseid juhtimisotsuseid ning kasutada innovaatilisi lahendusi nii linnasüsteemi ja -ruumi kui terviku kui ka linna teenuste arendamisel. Ülikoolid ja kõrgkoolid aga saavad uurida linna toimimisega seotud probleeme ja pakkuda neile teaduslikult põhjendatud lahendusi,“ rääkis Kante. „Lisaks rakendame stipendiumide ja praktika süsteemi, mis aitab linnal pikas perspektiivis leida pädevat ja haritud tööjõudu. Sama eesmärki täidab ka ametnike täiendkoolitus, mis on ülikoolides pidevas arengus vastavalt ühiskonna nõudlusele.“

Koostöö kolm suunda

Koostöö ülikoolide ja kõrgkoolidega jaotub peamiselt kolme suunda. Esiteks teadus- ja arendustegevus, mis sisaldab linnale huvi pakkuvaid alus- ja rakendusuuringuid, teadusasutuse ekspertide kaasamist ning koostööd välisprojektides. Teiseks õppetöö, mis hõlmab linna stipendiumide andmist neile üliõpilastele, kes käsitlevad uurimistöös linnale olulisi teemasid, ning üliõpilastele praktika võimaldamist linna asutustes, samuti täienduskoolituste pakkumist linna teenistujatele. Kolmas suund on kommunikatsioon, sh ühised üritused, seminarid ja uute teadussaavutuste tutvustus.

2018. aastal asutatud Raestipendiumiga tänab ja tunnustab Tallinn linnaeluga seotud teemasid uurivaid magistrante ja doktorante. Võimalikke uurimisteemasid pakub linn ka omalt poolt. Möödunud aastal sai stipendiumi kuus magistranti ja viis doktoranti (vt nimekirja). Näiteks tõsteti esile magistritöid „Toidujäätmete vähendamise võimalused Tallinnas“ (Larissa Maria Pelke, TTÜ ja EKA ühendõppekava) ja „Tallinna vanalinna küttesüsteemi üleminek kaugküttesüsteemile“ (Natalja Kovtunova, TTÜ) ning doktoritööd „Heaolu tootmine Tallinna avalikus ruumis: kogukonnaaedade loomine neoliberaalses ja postsotsialistlikus linnakorralduse kontekstis“ (Anni Müüripeal, TLÜ). Alates 2023. aastast laiendas linnavalitsus stipendiumikonkurssi magistri- ja doktoriõppe üliõpilastele üle Eesti.

Koostöölepingu alusel Eesti Kunstiakadeemiaga maksab Tallinn igal aastal ühele EKA magistritaseme üliõpilasele Anton Uessoni nimelist stipendiumi. Sellel aastal sai stipendiumi Siim Tanel Tõnisson, kelle magistritöö „Tallinn: bastionilinn“ keskendus vanalinna ümbritsevale bastionaalvööndile ja selle potentsiaali avamisele ning eelmisel aastal Mia Martina Peil, kelle magistritöö „Tööstusruumi sidumine linnaga Vesse asumi näitel“ käsitles Lasnamäe elamualade ja Ülemiste City terviklikuks linnakeskkonnaks sidumist.

Tallinna Ülikooli ning Tallinna Tehnikaülikooliga sõlmitud koostöölepingud on praguseks lõppenud, mistõttu on vaja sõlmida uued lepingud. Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Tehnikakõrgkooli, ASiga Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor ja Sihtasutusega Estonian Business School sõlmitud koostöölepingud vajavad uuendamist, kuna linna huvi ja koostöö tegevusvaldkonnad on ajas muutunud. Koostöölepingute allkirjastamiseks andis linnavalitsus volituse linnapeale.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.