"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Muinastulede öö oli täis võimast tuletantsu, värvidemängu ja muusikat (0)
24. august 2023
Muinastulede ööl esineb Haven Kakumäel toimuval üritusel ka legendaarne Anne Veski. Albert Truuväärt

Muinastulede ööl – augusti viimase laupäeva päikseloojangul – süüdati Läänemere maade randades traditsioonilised lõkked. Sel aastal süttisid mereäärsed lõkked 26. augustil.

Meremuuseumi kommunikatsioonijuht Jaano Martin Ots ootab muinastulede ööl rahvast Lennusadamasse tuletantsu etendust «Todora» vaatama. «Muusikas segunevad maailma eri rahvaste kultuurid, elektroonilise, tantsulise ja etnilise muusika žanrid.  Publikut ootavad akrobaatilised trikid, tantsukoreograafia ja ainulaadsed tulekostüümid,» selgitas ta.

Esimesele avalikule tulede ja värvide peole ootab Pirita rand. Sündmus toimub jõesuu muuli ja rannahoone vahel. «Plaanis on süüdata lõkkealustel lõkked, mille leekides tantsivad rohelised, punased, sinised ja kollased varjundid,» lausus Pirita linnaosa vanem Kaido Saarniit.

Lääne-Harju valla päev ja muinastulede öö saavad ​ühiseks sündmuseks Kloogarannas. Keskpäevast alates saab jalutada laadal ja toidutänaval, osaleda meeskonnamängudes ning võtta õnneloosi. Lapsi lõbustavad eri batuudid ja karussell. «Kell 19 ootame kõiki lähemalt ja kaugemalt tulnuid meeleolukale pika laua piknikule,» ütles korraldaja Age Viimsalu MTÜ-st Laulasmaagia. «Katame üheskoos laua, mille taha võib tulla oma piknikukorviga, valida kohapeal toitlustajate eripakkumisi või tellida ette Padise Kastelli osavate kokkade selleks õhtuks kokku sätitud piknikukarbi.» Piknikulaud tuleks kindlasti ette broneerida, ja seda saab teha aadressil vallapaev.weebly.com

Elamusi Tallinnas ja selle ümber

Elamustest tulvil päeva lõpuks süüdatakse Kloogaranna liival kell 21 muinastuli ning lavale astub Pur Mudd koos erikülalise Grete Paiaga. «Olen juba päris pisikesest peale olnud suur elava tule austaja ja saarlasena on meri mul ilmselgelt alati sügaval südames,» ütles Paia. «Mu peres on mitmeid meremehi – kõige suurem neist kindlasti vanaisa, kes omal ajal nii Angolas kui ka Läänemerel kapteniks olnud. Nii on muinastulede öö traditsioon mulle eriti südamelähedane.»

Pur Muddiga on lauljatar viimase aasta jooksul väga palju ühiselt üles astunud. «Nüüdseks ongi meil välja kujunenud selline mõnus hübriid nii minu kui ka nende põhilugudest,» rääkis Paia. «Eks igal üleastumisel saab kava jälle veidi modifitseeritud, et meil endil ja kuulajatel oleks huvitavam, aga muinastulede öö kava tuleb kindlasti midagi ainulaadset ja kordumatut — lisaks tavapärasele repertuaarile on plaanis mõned üllatused.»

Grete Paia
Pilt: Galina Deinega

Ansambli Pur Muddi liige Oliver Rõõmus rääkis, et plaanis on anda üks ilus ja vägev kontsert. «Gretega koos oleme päris mitu kontserti andnud alates sellest, kui tegime eelmisel aastal koos loo «Ainult unustamiseks,» lausus ta. «Olen muinastulede ööl varem küll käinud aga üles astume esimest korda.» Kontsert on plaanitud umbes 75 minuti pikkuseks. «Kui rahvas tahab, tulevad muidugi ka lisalood,» märkis Rõõmus.

«Kindlasti esitame laule, mis on juba kõlanud. Samas meile meeldib alati testida rahvast ka uue loominguga, et vaadata, kas need lähevad korda või mitte,» jätkas Pur Muddi teine liige Joonatan Siiman. «Kuna kontsert toimub koos Grete Paiaga, tulevad kindlasti esitamisele ka tuntumad tema laulud.»
Mõlemad Pur Muddi liikmed leiavad, et muinastulede öö mõte on tähendusrikas. «Mina olen väga merefänn ja kus iganes on meri, võib seal tunda, kuidas hing puhkab,» tõdes Siiman. «Mereäärsed kontserdid, nii palju kui meil on neid eri kohtades toimunud – olgu Tallinnas või Pärnus –, on alati hingelähedaseks osutunud ja seal valitseb alati kuidagi teistmoodi õhkkond, mis on väga mõnus.»

Aita lapsed merele!

Igal muinastulede ööl on ka oma sõnum või idee. «Muu hulgas oleme üritusega seoses püüdnud inimeste keskkonnasõbralikumaks muuta. Näiteks et kui tuled mere äärde, siis sellega, mida kaasa võtad (küünlad, tõrvikud), ka lahkud, ehk ei jäta prahti maha,» tõi Vaik välja. «Mõned aastad tagasi oli meil koos keskkonnainvesteeringute keskusega inimeste teadlikkuse tõstmise kampaania, et muinastulede ööl ei lastaks õhku taevalaternaid ega ilutulestikke, mis looduses ei kao lihtsalt ära, vaid on praht.»

Tänavu kutsub Vaik pöörama tähelepanu lastele ja noortele, kelle unistuseks on saada merele purjetama või muudviisi merd tundma õppima. «Üks võimalus on toetada vähekindlustatud laste osalemist suvistes merelaagrites, purjeõppereisidel, algajate purjetamislaagrites või mõnepäevases pop-up merekoolis. Purjetamislaagreid või -kursuseid toimub ka sisevetel.»

Kuigi muinastulede öö ajal hakkab suvi juba läbi saama, kompenseeritakse merelaagris osalemine mõnele suurperele tagantjärgi või järgmisel suvel.

Muinastuli Inglirannas
Pilt: Albert Truuväärt

Märgi oma tulekene kaardile!

Vaik algatas juba aastate eest sõpruskonnaga ka veebilehe www.muinastuled.ee, kuhu kõik lõkke süütajad saavad oma märgutule asukoha märkida. Vaigu sõnul on eelkõige oodatud väikeste seltskondade enda süüdatud lõkked, et ürituse ajal ümbruskonda ja loodust võimalikult vähe häiritaks. «Kõige parema elamuse saab siis, kui väikse sületäie puid kaasa võtad ja oma lõkke mere ääres süütad,» mainis Vaik. «Mõistagi tuleb tuld ohutult teha.»

Tema kinnitusel piisab jaanilõkke sarnaste lõkete asemel ka väiksest lõkkest, mis põleb kasvõi tund aega. «Et end hästi tunda ja ühtsuse tunnet tajuda, ei ole vaja suuri asju korraldada, piisab väga vähesest,» leidis Vaik. «Mulle on seltskond, kellega koos minna, ja see õhtu alati sooje emotsioone ja elamusi pakkunud.»
Läbi aastate on muinastulede ööl veekogude äärde ja sadamatesse kogunemisel mõeldud neile, keda merelt tagasi oodatakse.

Muinastuled süttivad:
KESKLINN

  • Kell 20 Inglirannas (Russalka mälestusmärgi lähistel) süüdatakse Reidi tee promenaadi kõrval muinastuli otse meres. Suveõhtu õhustikku loob Estonian Voices ja soojendusesinejana astuvad üles MUBA noored muusikud Loconuts. Üritus on tasuta.

PÕHJA-TALLINN

  • Kell 20-22 muinastulede öö Lennusadama välialal.
  • Kell 20 tuleshow.
  • Kell 20.30 süüdatakse muinastuli ja lauldakse koos «Tulelaulu». Üritus on tasuta.

PIRITA

  • Kell 20.30 Pirital, jõesuu muuli ja rannahoone vahelisel alal süüdatakse tuleinstallatsioonid. Üritus on tasuta.

HAABERSTI

  • Kell 18 Haven Kakumäel avatakse väravad. Õhtu on täis valgusinstallatsioone ja muusikat, mida pakuvad 2 Quick Start, Anne Veski, Shanon ja Hunt. Piletid hinnaga 12-17 eurot Piletilevist.

TALLINNA LÄHIÜMBRUS

  • Kell 21 muinastule süütamine Kloogaranna liival ja Pur Muddi kontsert koos erikülalise Grete Paiaga. Üritus on tasuta.
  • Kell 20 XI Kostiranna muinastulede öö Jõelähtme vallas Mihkli talus. Muinastule süütamine 20.30-21.30. Külas ansambel Audru Jõelaevanduse Punt. Tasuta, kaasa sularaha söögipoolise ostmiseks.

Oma lõkke asukoha, head mõtted ja fotod saab märkida veebikaardile www.muinastuled.ee
Info ja annetused laste merelaagrites osalemiseks: muinastuled.blogspot.com/

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.