"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tarbijate kaitsmine petiste eest muutub tõhusamaks (2)
29. august 2023
Möödunud aastal puutus tarbijakaitse- ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) oma töös kokku kaheksa ettevõttega, kelle peale kaebas üle 50 inimese. Kolme ettevõtte kohta esitas avalduse üle saja inimese. Kermo Bernot/Postimees / Scanpix Baltics

Kui Eesti võtab üle vastava eurodirektiivi, saavad mitmed riigiasutused õiguse tarbijate kaitseks ühishagidega kohtusse pöörduda. Nõnda nagu teatas ERR, on eelnõu juba loodud.

Möödunud aastal puutus tarbijakaitse- ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) oma töös kokku kaheksa ettevõttega, kelle peale kaebas üle 50 inimese. Kolme ettevõtte kohta esitas avalduse üle saja inimese. Tarbijakaitse otsused on siiski vaid profülaktilise iseloomuga: kui ettevõte ennast ei paranda ja kliendile tekitatud kahju ei hüvita, kantakse ta küll TTJA musta nimekirja, kuid sellega asi ka piirdub. Edasi on juba tarbija otsustada, kas ta läheb kohtusse.

Paraku on kohtuskäigud aja- ja rahakulukad ning paljud patustanud ettevõtted just käega löömisele mängivadki. Nagu teatas TTJA õiguse valdkonna juht Martti Kangur: kui nüüd tõesti selgub, et mitmel, mitmekümnel või isegi sajal tarbijal on ühe ettevõtte või kaupleja vastu mingisugune nõue, siis selle uue algatusega saaks amet riigi esindajana minna koos petta saanud tarbijatega selle kaupleja vastu. Nõuda saab kas kahju hüvitamist, ebaõiglase lepingupunkti muutmist, hinna alandamist või muud taolist.

Kui kohtus kaotatakse, siis eurodirektiiv siiski keelab kulusid tarbijatelt välja nõuda – ehk see jääb riigi kulupoolele. Kui asutus otsustab esindushagi esitada, annab ta sellest teada ning siis saavad kõik soovijad hagiga liituda. Eelnõu on pärit justiitsministeeriumist ja praegu kooskõlastusringil.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Küsimus
11. sept. 2023 22:22
Kas TTJA must nimekiri on avalik? Oleks ju kasulik see info tarbijatele avalikustada.
Edasi seltsimehed aferistid!
30. aug. 2023 09:00
Kui ma varastan poest murutraktori läheb kohe kohtusse ja sitsima varguse eest, aga kui pood jätab selle mulle tarnimata, siis mingisse mõttetusse musta nimekirja... vägev!