"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
kutsevähk Vaata videot: Kas ka sinu töökeskkond võib põhjustada vähki haigestumist? (1)
31. august 2023
Foto: Pexels

Eestis diagnoositakse aastas kõikidest vähidiagnoosidest 11% ehk umbes 800 kutsevähi juhtumit, mida võib seostada varem töökeskkonnas kokkupuututud riskiteguritega.

Mees videos puutub iga päev kokku kantserogeenidega ehk ainetega, mis võivad põhjustada vähkkasvajate teket. Samas olukorras on näiteks ka autoremondi valdkonna töötajad ja iluteenuste osutajad.

“Mida me näeme, on kurb olukord. Kantserogeenid on pigem sellised tundmatud riskitegurid, mida tööandja ei tunne ja töötaja samamoodi ei teadvusta. Isikukaitsevahendit, tavalist maski ei kanta,” ütles tööinspektsiooni peadirektor Kaire Saarep.

Tervise Arengu Instituudis (TAI) valminud analüüsist selguski, et Eestis diagnoositakse aastas kõikidest vähidiagnoosidest 11% ehk umbes 800 kutsevähi juhtumit, mida võib seostada varem töökeskkonnas kokkupuututud riskiteguritega.

Uuringu järgi esines kõige rohkem just kopsuvähi esmajuhte, mida saab seostada asbesti, tubakasuitsu, diisli heitgaaside ja suure hulga kemikaalidega.

Kus võib kutsevähk varitseda?

“Vähi korral on aeg kokkupuutest riskiteguriga vähi tekkeni ja siis diagnoosimiseni väga pikk kokkupuuted võivad olla 20-30-40 aastat tagasi,” ütles TAI teadusdirektor Kaire Innos. Samuti selgus uuringust, et vähki haigestumise risk võib olla ka pealtnäha ohututel ametikohtadel.

“Näiteks öötöö, nii meditsiinis kui ka mujal, valvurid, hotellides on palju öist tööd,” sõnas SA Tartu Ülikooli Kliinikum arst-õppejõud Kertu Kuldsaar. Eestis aga puudub hea süsteem kutsevähi diagnoosimiseks ja ametlikult on kutsevähi juhtumite arv null. Arstidel on keeruline kutsevähki kui sellist mustvalgelt eristada, sest vähi teke ja areng oleneb mitmest tegurist. Nii töö- kui ka eraelust ja inimeste harjumustest.

“Kui inimene ütleb, et tema töökeskkond on näiteks puidutöötlemistehases ja tuleb kaebusega, et on kaelal suurenenud lümfisõlmed, me leiame näiteks ninaneelus kasvaja, siis selle vahel on suur seos,” sõnas Kuldsaar.

Vähki haigestumise ennetamiseks saab iga töötaja ise palju ära teha. Esmane soovitus on end kantserogeenidega kurssi viia ja kasutada isikukaitsevahendeid.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tähelepanek
2. sept. 2023 15:25
Kuna töötaja tööandja maksab töötervishoiuteenuse eest, siis töötervishoiuarst on sisuliselt ainus arst keda andmekaitseprobleemide tõttu usaldada ei saa. Need arstid hakaku parem perearstideks, siis on neist ka midagi kasu. Asjal oleks mõtet vaid siis, kui töötaja valib medteenuse osutaja ja maksab ise tervisetõendi eest nagu juhi - ja relvaloa taotlemisel.