"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Loomaaia köögiviljapeenrad kasvatavad eksootilistele elanikele üha rohkem toitu (0)
04. september 2023
Loomaaia kompostimise juhtivspetsialist Dmitri Pšenitšnõi. Foto: Aleksandr Guzhov

Tallinna loomaaia köögiviljapeenrad on sügise saabudes vilju täis, pakkudes eksootilistele elanikele tonnide viisi kapsaid, kõrvitsaid jm aiasaadusi. Paarist raagritsikate söötmiseks istutatud vaarikapõõsast on viieteistkümne aastaga kasvanud välja köögiviljaaed, mis toodab loomaaia kompostimise juhtivspetsialisti Dmitri Pšenitšnõi sõnul olulise osa loomadele söögiks vajalikest taimedest ja köögiviljadest.

“Sel aastal oleme loomaaia kööki andnud juba peaaegu terve tonni kabatšokke,” lausus Pšenitšnõi. “Ka nuikapsaid oleme praeguseks juba peaaegu pool tonni kokku korjanud ning peagi valmib uus saak. Seevastu lehtsalat kasvab tänavu veidi viletsasti – eelmisel aastal kogusime seda kokku 700 kilo, aga sel aastal oleme saanud vaid 200 kilo. Samas – eks seda salatit tuleb sügisel juurde ka, oktoobrini kasvab see veel kindlasti.”

Umbes 3500 ruutmeetril laiuval peenramaal kasvatatakse kõrvitsaid, erinevat liiki kapsaid, porrulauku, varssellerit, lehtpeeti, kurke ja tomateid, mustsõstraid ja maasikaid, küüslauku, sibulat jpm. Loomaaia töötajate sõnul on tegemist väga väärtusliku lisaga loomade toidulaual.

Küüslauk kommi asemel

Pšenitšnõi meenutas, et tõsisem taimekasvatus läks loomaaias lahti umbes kümme aastat tagasi, kui algas koostöö Kopli ametikooliga ning sealsed õpilased hakkasid praktikal käima. “Kõigepealt tegime ühe peenra, siis teise, ja niimoodi see projekt ikka suuremaks kasvas, kuni tekkis täiesti arvestatav köögiviljaaed, kust meie söödaköök iga aastaga aina rohkem saaki ootab,” rääkis ta. “Lisaks Kopli ametikooli rühmadele käivad meid aitamas Kadaka põhikooli erivajadusega lapsed.”

Söödaköögi juhataja Jelena Motorenko sõnul võtab köök aiandushooaja jooksul pidevalt mitmesuguseid saadusi vastu, toimetades need siis edasi eri loomade toidulauale. “Igal aastal kasvatame kokku umbes 5,5 tonni sööta,” selgitas ta. “Selleks hooajaks sai kokku lepitud, et kasvatame rohkem rohelisi asju. Kahjuks pole salat tänavu kuigi hästi kasvanud, aga loodame, et sügise jooksul pilt veel paraneb. Loomad ise söövad rohkem just rohelist kraami – ka peedid ja porgandid saadetakse loomadele ikka koos varrega.”

Loomaaia peenrad.
Pilt: Aleksandr Guzhov

Motorenko sõnul tuleb loomaaia köögiviljaaiast kõige rohkem kõrvitsaid, aga ka juurikate ja roheliste taimede osakaal kasvab iga aastaga. “Elevandid ja ninasarvikud krõmpsutavad lisaks kõrvitsatele meelsasti ka näiteks kapsast ja peeti,” rääkis ta. “Samas armastavad ahvid ja muskusveised paljude üllatuseks väga sibulat ning küüslauku. Kui pakkuda näiteks šimpansile banaani ja küüslaugu vahel valida, siis võtab too igatahes viimase. Šimpansidele on küüslauk nagu kommi asemel.”

Rikkalikum toiduvalik

Just loomade toidulaua rikastamine on olnud oma aia pidamise eesmärk. Samuti loodusharidus, mille nimel teeb loomaaed koostööd aianduskooli, Kopli ametikooli jt pealinna koolide ja lasteaedadega.

Lisaks aitab oma aed raha kokku hoida, mis on Motorenko sõnul loomaaiale küll väike, aga igati meeldiv boonus. “Juurviljad, köögiviljad ja marjad moodustavad umbes 2,5 protsenti loomaaia aasta söödahangete üldisest kogusest,” märkis ta. Lisades sinna niitmisest tekkiva heina ning kõrvitsad ja kabatšokid, mida koolidelt ja lasteaedadelt annetuste näol kogutakse, hakkavad kogused kiiresti kasvama. “Nii saame umbes 25% loomadele vajalikust söödast, ning koolide, lasteaedade ja eraisikute annetused annavad veel 65%. Loomaaial jääb kokkuvõttes osta vaid kümnendik,” selgitas Motorenko.

Kompostimiskeskuse juhataja Pšenitšnõi sõnul proovitakse loomaaia peenramaal kasvatada eeskätt just selliseid taimi, millelt saab vähemalt kaks või koguni kolm saaki hooaja jooksul. “Näiteks aprilli alguses külvasime maha esimese laari enda ette kasvatatud kapsataimi – juunis saimegi esimese saagi juba kätte ja külvasime maha järgmise laari. Nüüd varsti saame sellegi saagi ära korjata.”  

Lisaks köögiviljade kasvatamisele toodab loomaaed ka kompostmulda. Seda kasutatakse nii asutuse enda peenramaadel kui ka edasi müümiseks aiapidajatele ja ettevõtetele.

 • Too oma aiasaagist loomadele maitsvaid palasid!

 • Tallinna loomaaed jätkab ka sel sügisel kõrvitsate ja köögiviljade kogumiskampaaniat, oodates septembris ja oktoobris inimestelt nende aiasaadusi.
 • Kokku võtab loomaaed vastu kuni kolm tonni õunu, kaks tonni porgandeid, tonn kaalikaid ja peete ning kümme tonni kõrvitsaid.
 • Oodatakse ka tammetõrusid, et kasvatada putukatele söögiks noori tammevõrseid.
 • Kõrvitsate kogumiskampaanias oodatakse osalema lasteaedu ja koole kõikjalt Eestist. Oodatud on ka eraisikute ja asutuste annetused.
 • Kuni 70 haridusasutuse kõrvitsaid jt aiasaadusi aitab kohale toimetada Omniva AS. Nende transport toimub 18. septembrist 27. oktoobrini.
 • Aiasaaduseid saab tuua ka ise loomaaia põhjaväravasse (Paldiski mnt 145). Iga asutuse kohta kogutakse maksimaalselt ühe puidust konteineri jagu aedvilju.
 • Oluline on jälgida, et aedviljad ei oleks plekilised ega riknenud. Vältimaks haiguste ja seakatku ohtu, peavad kõik aiasaadused olema kasvatatud alal, mis on metsloomade ligipääsu eest kaitstud.
 • Traditsiooniline kõrvitsapidu toimub 28. oktoobril. Siis avatakse näitus ning selle raames oodatakse lastelt toredaid joonistusi ja luuletusi loomaaia asukatest ja aedviljadest.
 • Kõik huvilised on oodatud osalema ka konkursil “Kõige uhkem kõrvitsalatern”. Kõrvitsalaternaid saab tuua loomaaia lääneväravasse (Ehitajate tee 150) kõrvitsapeo nädalal 23.-27. oktoobrini. Uhkematest laternatest avatakse näitus ning külastajatel on võimalus oma lemmikute poolt hääletada. Parimaid meisterdajaid auhinnatakse.
 • Kõik laste- ja haridusasutuste grupid, kes kõrvitsate kogumises osalevad, saavad külastada loomaaeda soodsama hinnaga zookooli iseavastamise programmi raames. Programmis osalemise tingimused ja töölehed leiab loomaaia kodulehelt.
 • Rohkem infot https://tallinnzoo.ee/kutsume-taas-koiki-laste-haridusasutusi-loomaaia-asukatele-korvitsaid-koguma/

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.