"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
liiklus Abilinnapea: Bussid hakkavad vähem hilinema, kui lähinädalatel avatakse uued tänavalõigud ja ristmikud (0)
06. september 2023
Teetööd Tallinna Kesklinnas. Foto: Aleksandr Guzhov

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul jääb olukord kesklinna piirkonnas stabiilselt keeruliseks. „Vaatamata sellele, et koormus on tänavatel ootuspäraselt kasvanud ja olukord jääb keeruliseks, on inimesed jäänud rahulikuks ega torma tipptunnil kesklinna,“ ütles ta.

Tänu sellele saab tõdeda, et ei tekkinud suuri liiklusummikuid. „Ootasime, et 1. septembril ja esmaspäeval, 4. septembril tekivad tohutud liiklusummikud aga kaost ei tulnud. Praegune olukord on keeruline, aga pigem stabiilselt keeruline.“

Suureks plussiks oli linnapea sõnul muidugi see, et mitmed ristmikud ja trammitee said septembri alguseks valmis. Trammid number 2 ja 4 hakkasid sõitma ning valmisid kesklinna suuremad bussipeatused. „Olukord liikluses leeveneb seoses sellega, et sügise jooksul saavad järkjärgult valmis kesklinna põhilised remondiobjektid. Novembri lõpuks peaks olukord olema normaalne,“ märkis ta.

Bussid enam nii palju ei hiline

Abilinnapea Vladimir Sveti sõnul ei saa olukorda südalinna liikluses seoses remonttöödega enam võrrelda maikuuga, mil bussid hilinesid kohati kuni tund aega. „Praegu jäävad hilinemised 5-10 minuti piiresse. Need hilinemised kahanevad veelgi kui lähinädalatel avatakse järjest uusi tänavalõike ja ristmikke,“ lausus ta.

Svet kutsus üles ka autojuhte endiselt vältima liikumist kesklinna piirkonnas. Kui see on vältimatu, siis teha sõidud väljaspool tipptundi.

Septembri keskel saab liikluseks juba avada uusi ristmikke Liivalaia ja Pronksi tänava piirkonnas. Septembri lõpus saavad läbi remonttööd Põhja pst ja Kursi tn ristmikul. Oktoobri alguses ka Ahtri tänava ristmikul, mis toob kaasa selle, et kogu Põhja-Tallinna piirkond avaneb uuesti nii autodele kui ka ühistranspordile. Alates oktoobri algusest tulevad liinile tagasi trammid nr 1 ja 3. Trammid nr 2 ja 4 hakkasid sõitma juba 1. septembrist.

Oktoobri lõpuga lõpevad tööd Jõe-Pronksi ristmikul, mis avab täilikult liiklusele sealse piirkonna. Novembri keskel aga lõpeb remont Kaubamaja ja Hobujaama ristmikul. „Ühegi ristmiku avamisega ei venitata. Kohe kui mõni valmib see ka liiklejatele avatakse,“ lubas Svet.

Suurematel ristmikel, kus võib eeldada ühistranspordi tõrkeid on endiselt väljas liikluse reguleerijad. Nad jäävad sinna niikaua kui on vajalik. Esimesel kahel septembrikuu nädalal on see oluline, et linna saabunud lapsevanemad ja koolilapsed harjuksid sellega, kuidas ristmikud toimivad.

Samuti peavad ühistranspordi rajad jääma ühistranspordi käsutusse. Svet tõi välja ka selle, et lisaks ristmike avamisele on tallinlased ka ise hakanud oma sõite paremini planeerima ja leidsid endile alternatiivseid sõidusuundi. „Nad ei koorma kõige kibedamal ajal enam niipalju kesklinna ristmikke.“

Ülemistele trammi asemel bussiga

Jätkuvalt on aga suureks probleemiks asjaolu, et tramm nr 4 ei saa ka pärast kesklinna ristmike valmimist sõita oma endisesse sihtpunkti lennujaama. „Meile oli suureks üllatuseks, et Rail Baltica vajas nii pikka aega oma tööde tegemiseks. Meil oli algul juttu 9 kuust, siis 12 kuust aga lõpuks tuldi kooskõlastama rohkem kui kaks aastat kestvat teeremonti,“ nentis Svet.

Koostöös Ülemiste Cityga on aga leitud mõned uued lahendused ühistranspordi kasutajatele. Number 2 buss peatub nüüd ka lennujaamas ning seal töötavad inimesed saavad seda kasutada. Buss nr 15 on muudetud liigendbussiks, mis sõidab veel lisaks tihendatud graafiku alusel. „Paraku on aga Tartu maantee piiratud läbilaskega, seda eriti tipptunni ajal ning lisabusse sinna käima panna on keeruline,“ tõdes abilinnapea.

Koos Ülemiste kvartaliga monitooritakse pidevalt olukorda seal piirkonnas ning ollakse vajadusel valmis astuma ka lisasamme, et tagada parem ühendus linnaga.

Tänasel pressikonverentsil räägiti ka 2024. aasta kaasavast eelarvest, rohelise pealinna rahvakogust, olümpiamõõtmetes ujula rajamisest, ehitustöödest linnaruumis, ettevõtlusauhindade konkursist, Pääsküla prügila rekonstrueerimisest ning Kesklinna linnaosa 30. aastapäeva tähistamise programmist. Osalesid linnapea Mihhail Kõlvart, abilinnapead Vladimir Svet ja Joosep Vimm ja Kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Pressikonverentsi saab järele vaadata SIIN

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.