"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Video Kas ma olen keskkonnasõber? Vaata, mida näitas Rohekompass Jüri Kuuskemaale ja Jaak Juskele (0)
06. september 2023
Kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa. Foto: Pealinna arhiiv

Kompassi eesmärk on panna inimesi mõtlema, milline mõju on nende igapäevaharjumustel.

“Sellel aastatuhandel on mul lennureise vähemaks jäänud selle tõttu, et mind ei kutsuta enam rahvusvahelistele konverentsidele, nagu siis, kui ma noorem olin. Linnas ma liigun nii ühissõidukiga kui ka jalgsi, ühissõidukiga kaks kolmandikku ja jalgsi üks kolmandik,” ütles kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa.

Testi tulemused näitavad, et sinu keskkonnaharjumused võiksid olla paremad. Rohekompassi abil saab igaüks kaardistada oma senise käitumise neljas valdkonnas: energia, liikuvus, koduaeg ja tarbimine.

Jüri Kuuskemaa valis liikuvuse. Kompassi eesmärk on panna inimesi mõtlema, milline mõju on nende igapäevaharjumustel. Kuid ega praegune elukorraldus keskaegsest väga erinegi.

“Siis tekkis ju mitmesugust prügi ja elamise jääke, nagu näiteks puutuhk suures koguses, transpordiks olid hobused, hobusetallidesse kogunes mõndagi, peeti lehmi, sigu, kitsi, lautadesse kogunes nii mõndagi, need olid kõige suuremad kogused, mis oli vaja välja vedada. Osa kasutati põldude väetiseks ja osa veeti prügimäele,” rääkis Kuuskemaa.

Jaak Juske valis teemaks tarbimise. Seal oli küsimusi küll veidi enam ja puudutas tarbimisharjumusi, nagu näiteks toidueelistus. Eelistad taimset toitu lihatoodetele?

“Söön ikka liha ka,” vastas Juske.

Eelistad kodumaist toidukaupa?

“Jaa.”

Kasvatad ise maitsetaimi?

“Jaa.”

Võimalusel parandad katkiläinud mööblit?

“Jaa, eriti vana mööblit.”

Jaak, sa oled tubli keskkonnasõber.

Iga valdkonna kohta on esile toodud ka lubadused ja tegevused, mida iga inimene oma igapäevaelus muuta suudab.

“Prügimäed ja solgiaugud kunagised on ajaloolastele ja arheoloogidele täielik kullaauk. Mulle meenub, see oli umbes viie aasta eest, kui Kalamajas Jahu tänavas leiti ülihästi säilinud keskaegne prügimägi, kus kogu kraam oli koos. Seal oli väga hea koostisega pinnas, kõik oli väga hästi säilinud, leiti tuhandeid leide. Ja see annab meile võimaluse taastada keskaegse Tallinna linnakodaniku argipäeva,” rääkis Juske.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.