"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
galerii Kirjandustänava festivalil oli eriliselt esil luule. Avati mälestuspink Juhan Viidingule (0)
08. september 2023
Aleksandr Guzhov

Laupäeval, 9. septembril toimus Kadriorus Koidula tänaval seitsmes Kirjandustänava festival, kokku toimus päeva jooksul ligi 70 sündmust – raamatuesitlused, avalikud salvestused, luulelugemised, viktoriinid ja mängud, ekskursioonid, lugemiskoerad, vestlusringid ja palju muud.

Vaata galeriid (86)

Tallinna abilinnapea Kaarel Oja sõnul on Tallinna Kirjanduskeskuse korraldatavast kirjandustänava festivalist kujunenud üks pealinna olulisemaid kirjandussündmusi. “Kirjandus, nii selle loomine, lugemine kui uurimine kipub olema igapäevaselt üsna individuaalne asi. Kirjandustänava festival ja sellega kaasnev tore melu annavad aga suurepärase võimaluse tähistada just vastupidi üheskoos ja korraga ning nii suurelt, et see täidab terve Kadrioru ja selle tänavad,” sõnas Oja.

VII Kirjandustänava festival sai avalöögi kell 11.30 Juhan Viidingu mälestuspingi avamisega Luigetiigi ääres. Sellele järgnes Viidingu tekstidest inspireeritud lühilavastus „Pink“, autor-lavastaja on Urmas Vadi.

Tallinna Kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino sõnas, et sel aastal on festivalil eriliselt esil luule. “Lisaks Viidingule ja Alliksaarele on juubeliaastad ka Hando Runnelil, Lydia Koidulal, Gustav Suitsul, Ellen Niidul, Kersti Merilaasil, Marie Underil. Nende tekstid jõuavad festivalikülastajateni mitmel erineval moel. Näiteks saab luigetiigi ääres ripptoolides kuulata poetesside loodusluulet, mille oleme salvestanud Heidy Purga ning Jaanus Rohumaa esituses,” rääkis Vaino.

Festivali programmis on taas tähelepanu all mitmesugused tähtpäevad: Juhan Viiding 75, Artur Alliksaar 100, Marie Under 140, Kersti Merilaas 110, Ellen Niit 95, Gustav Suits 140, Gert Helbemäe 110, A. H. Tammsaare 145, Hando Runnel 85, Eva Koff 50, Mehis Heinsaar 50, Lydia Koidula 180 ja Koidula tänav 100!

Lisaks tänaval asuvale välinäitusele oli Vilde muuseumi esisel alal püsti pandud Mehis Heinsaare hämarala, kus huvilised saavad siseneda Heinsaare loomingust inspireeritud labürinti. Laste jaoks oli loodud festivalil hiigelraamat, mille ruumilised tegelased on tuntud Fr. R. Kreutzwaldi ennemuistsetest juttudest. Lisaks vuras Eno Raua juubeliaasta puhul kohale ka Naksitrallide punane auto, mille juures võiks kohata nii Muhvi, Kingpoolt kui ka Sammalhabet.

Festivalil sai osaleda vestlusringides, kus tuli juttu kirjanduse mõjust ühiskonnale, kirjandusõpikute kriisist, kirjandusest ja tehisarust ning tuleviku düstoopiatest ja utoopiatest.

Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare, Vilde ja Mati Undi muuseumides oli festivali puhul 1-euro päev.

Terve päeva jooksul ootas huvilisi Tallinna linna raamatukogubuss Katarina Jee. Raamatukogubussi kogust, mille suuruseks on ligikaudu 4000 raamatut, leidsid raamaturõõmu nii suured kui ka väikesed lausa kolmes keeles: eesti, vene ja inglise keeles.

Õhtu lõpetas traditsiooniline luulepiknik, kus kõlab seekord seitsme luuletaja sõna vägi. Ester Kuntu ja Ivo Uukkivi tõlgenduses tulevad esitamisele Hando Runneli, Marie Underi, Artur Alliksaare, Kersti Merilaasi, Juhan Viidingu, Ellen Niidu ja Lydia Koidula luule. Muusikat lõi Mick Pedaja. Luigetiigi juures oli võimalik õhtu lõppedes näha valgus- ja tantsuetendust „Suur maalritöö”, millega tähistati Ellen Niidu 95. sünniaastapäeva.

Kogu festivali programmi leiab Tallinna Kirjanduskeskuse kodulehelt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.