"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Nõmmel koristatakse maailmakoristuspäeval Liiva ja Rahumäe kalmistuid (3)
08. september 2023
Rahumäe kalmistu. Foto: Jukko Nooni

Järgmisel laupäeval, 16.septembril toimub maailmakoristuspäev, mille raames koristatakse muuhulgas ka kalmistutelt põlenud küünlatopse. Nõmmel on avalikud koristustalgud kell 10-12 Liiva kalmistul ja 13-15 Rahumäe kalmistul.

„Talgud on läbi aastate Nõmme kogukonnas populaarsed olnud, sest meie inimestel on peremehetunnet ning oskust hinnata ja hoida ka koduaia taha jäävat avalikku ruumi. Kalmistud on oluline osa meie kultuurist ning saabuvate talgute eesmärgiks on lisaks jäätmete kokku korjamisele ka plastprügi olemusele tähelepanu toomine,“ rääkis Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri, kes on võimalusel alati talgutel kaasa löönud. „Koristusaktsioonile lisaks oleme planeerinud päeva lõpetada ajaloomatkaga Rahumäe kalmistul, mille viib läbi Leho Lõhmus. Matk algab kell 15.30 ja on osa ürituste sarjast „Avastades Nõmmet“. Kohtumiseni talgupäeval!,“ kutsub ta kõiki maailmakoristuspäeval ja selle järgsel matkal osalema.

Maailmakoristuspäev on eelkõige ennetustöö. Sel aastal pööratakse maailmakoristuspäeval tähelepanu kalmistutele. “Oleme varem rääkinud eri jäätmeliikidest, mis tihti prügina ei seostu, näiteks suitsukonidest. Tänavu on taoliseks prügiks plastist kalmuküünlad,” tutvustab Eesti aktsiooni eestvedaja Elike Saviorg. Nii teeb maailmakoristuspäev koostööd hauaplatside hooldus- ja renoveerimisteenuseid pakkuva ettevõttega Gratitude Services, kes on selles valdkonnas tegutsenud juba viimased neli aastat. “Eestis viiakse aastas kalmistutele sadu tuhandeid plastküünlaid, mis jäävad tihtipeale pooltühjana kalmistutele vedelema ja tuul lennutab need laiali või tassivad linnud need ümbruskonda. Samuti visatakse paljudes kohtades plastjäätmeid lihtsalt aia taha või selleks mitte ettenähtud kohtadesse,” selgitab probleemi ulatust Gratitude Services kaasasutaja Gerli Palgi ja kutsub eestlasi üles koristama meie kalmistuid ja kirikute ümbrust.

Nõmmel toimuvad talgud kahes kohas. Esimene koristus algab kell 10.00 Liiva kalmistul, Kalmistu tee 34. Teine koristus algab kell 13.00 Rahumäe kalmistul, Rahumäe tee 8A. Mõlemale koristusele soovitame kaasa võtta oma töökindad ning tulla kohale jalgsi, jalgratta või ühistranspordiga. Liiva kalmistule saab bussiga nr 23 (Kalmistu peatus) ja Rahumäe kalmistule bussiga nr 57 (Kalmu peatus). Maailmakoristuspäeva lõpetab Nõmmel kell 15.30 algav ajaloomatk Rahumäe kalmistul, mida viib läbi ajaloolane Leho Lõhmus.

Lisainfo Nõmmel toimuvate ürituste kohta leiab Facebookist – Rahumäe ja Liiva.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Külli
16. sept. 2023 13:31
Busside numbrid valesti, vastupidi on.
Tiiu
10. sept. 2023 16:12
Väike parandus. Rahumäe kalmistule saab ikka bussiga 23 (Kalmistu peatus) ja Liiva kalmistule bussiga 57 (Kalmu peatus).
Terje
9. sept. 2023 06:56
Bussiliinid on artiklis valesti. Liin 23 on Rahumäe ja 57 on Liiva.