"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Video Roheline: Utilitas plaanib Tallinna kütmiseks appi võtta mere- ja reovee energia (0)
08. september 2023
Tallinna sadam saab ristlusterminali köetud mereveest toodetud energiaga. Kuvatõmmis

Mereveest sooja saamine on järeleproovitud asi. Näiteks Tallinna Sadam saab ristlusterminali köetud peamiselt mereveest.

“Soovime Paldiski sadama viia mereküttele, kuigi seal meil üks osa juba on 2001. aastast mereküttel, laiendame tänu kai ehitusele, rajame kai seina sisse soojusvaheti, ” sõnas Tallinna Sadama veemajanduse peaspetsialist Meelis Raidmaa.

Põhimõte on lihtne. Merevesi, mille temperatuur on aasta ringi enam-vähem sama, imetakse soojuspumpa, kus vesi soojendab vedelat gaasi, mis aurustub. Aur surutakse kompressoriga kokku, see soojeneb ja annab sooja ära. Külmemaks jäänud merevesi suunatakse tagasi merre ja kõik algab otsast peale.

“Meie eesmärk on kasutada reo- ja merevee energiat, see on puhas energia, loodust ei kahjusta, samas me saame asendada gaasi,” sõnas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

“Reovee soojuspumpadega liigume ehk pool sammukest kiiremini ja Paljassaare reoveepuhastusjaama territooriumile on selline kompleks rajamisel. Merevee kohta käivad intensiivsed uuringud ja tahaks jõuda investeerimisotsuseni,” nentis Utilitas Tallinn juhatuse esimees Robert Kitt.

Reoveest soojuse kätte saamine käib samal põhimõttel, aga on veidi isegi tõhusam.

“Reovee suur pluss on, et reovesi on piisavalt kõrge temperatuuriga aasta läbi, suvel +20 ja talvel +7 kraadi,” selgitas Utilitas Tallinn AS-i juhatuse liige Janek Trumsi.

Tallinna lahes tuleks torud merre panna umbes 8–10 kilomeetri pikkuselt. Sellega loodab Utilitas toime tulla 2027. aastaks. Paar aastat enne seda peaks aga käiku minema reovee soojusvaheti.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.