"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIdeo Tallinna suurimad õhureostuse allikad on liiklus ja ahiküttega majapidamised (0)
08. september 2023
Tallinna õhk on muutunud puhtamaks. Kuvatõmmis

Tallinn on oma saastamata linnaõhu poolest Euroopas neljandal kohal.

Kümne aasta jooksul on Tallinna õhukvaliteet tunduvalt paranenud. Siinses õhus on kõvasti vähenenud just väävel- ja lämmastikdioksiidi osakaal. Viimase kolme kuu jooksul ei ole seirejaamades, kus õhusaastet mõõdetakse, olnud ühtegi piirväärtuste ületamist.

“Kui võrrelda näiteks Liivalaia seirejaama tulemusi eelmisel ja sel aastal, siis üllatuseks on ka seal  ehitustööde kõrval õhu seisund natuke paremaks läinud. Suuremaid ületamisi on olnud aastataguse ajaga võrreldes vähe. Üks põhjus on see, et liiklus on sealt eemale suunatud,” ütles Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti looduskaitse juhtivspetsialist Meelis Uustal.

Tallinnas on õhureostuse allikatena endiselt esikohal liiklus ja ahiküttega majapidamised. Tallinn on teatavasti oma saastamata linnaõhu poolest Euroopas lausa neljandal kohal. Ometi põhjustavad organismi mürgitavad ja nõrgestavad heitmed ka siinsetele inimestel probleeme. Õhusaaste tõttu sureb Eestis enneaegu tuhat inimest aastas. Tallinna linn tegeleb järjepidevalt välisõhu seisundi parandamisega.

Kõlvart: Kõige tähtsam on arendada rohelisust

“Kõige tähtsamad tegevused selles suunas on seotud rohelisuse arendamisega Tallinna linnas, aga mitte ainult, kui me suudame pakkuda alternatiivi autodele, korralik ühistransport, võimalus liikuda rattaga,” ütles Tallinna Linnapea Mihhail Kõlvart.

Noorte keskkonnaühisus ja Tallinn Euroopa roheline pealinn 2023 korraldasid puhta õhu päeva raames noortele mõeldud ürituse, et suurendada teadlikkust ja leida võimalusi, kuidas meie pealinna õhk endiselt puhas hoida.

“Et noored mõistaksid ja arendaksid silmaringi. Eelistan palju jalgsi käia ja ühissõidukiga sõita, see on midagi väga üldist, aga kui see igapäevaellu külge pookida, vahva harjumus, tervisele ka kasulik. Tore, et järjest rohkem tuleb juurde puid ja põõsaid ja rohelust on näha, mis mulle väga meeldib,” rääkis Noorte keskkonnaühisuse tegevjuht Johanna Martinson.

Tallinnas on kolm õhumõõtejaama. Õismäel asuvas seirejaamas mõõdetakse peamiselt magalarajoonide iseloomulikku õhusaastet. Põhja-Tallinna oma iseloomustab jällegi tööstus- ja kohtkütte piirkonna õhuseisundit. Kolmas seirejaam asub aga Liivalaia tänaval ja seal mõõdetakse õhukvaliteeti tiheda liiklusega kesklinna piirkonnas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.