"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
niitmine Liigirikkuse suurendamiseks vähendab Tallinn niitmist ka järgmisel aastal (2)
09. september 2023
Tallinn plaanib vähendada haljasalade niitmist ka järgmisel aastal. Foto: Mats Õun

Tänavu suvel vähendas Tallinna linn märkimisväärselt haljasalade niitmist, et aidata kaasa liigirikkuse arendamisele ning vähendada kuumasaarte efekti teket linnaruumis. Septembris-oktoobris niidetakse siiski kõik haljasalad ära, et sügisel saaks paremini korraldada puulehtede koristust.

“Linn on niitmist järk-järgult vähendanud ning tänavu ühes põuaperioodiga peatasime selle sootuks. Suve teises pooles oleme niitmise osaliselt taastanud seal, kus see aitab võidelda invasiivsete liikidega. On oluline, et niitmine oleks korraldatud teaduspõhiselt ning aitaks kaasa liigirikkusele, kuid siiski ei tuleks inimeste ja koduloomade ohutuse arvelt,” ütles abilinnapea Vladimir Svet. 

Alates 1. detsembrist 2022 kehtivad linnas uued lepingud erinevate haljasalade hooldamiseks, mis näevad ette senisest vähem intensiivset haljasalade niitmist. Seega on uute lepingute sõlmimisega vähendatud niitmiste intensiivsust võrreldes eelmise aasta suvega. Niitmise mahu vähendamine on seatud eesmärgiks ka järgmiseks aastaks.

Osale küsitluses

„Oleme miinimumi viidud niitmise kohta saanud erinevat tagasisidet: paljudele inimestele meeldivad linnaruumis aktiivselt kasvama hakanud taimed, kuid on ka teistsuguseid arvamusi. Praegu korraldame Kesklinnas küsitluse, et täpsemalt välja selgitada, mis haljasalasid ja kuidas inimesed kasutavad ning millised on nende ootused konkreetsete rohealade niitmisele. Kui see on tulemuslik, uurime ka teiste linnaosade elanike arvamust. Küsitluse sisend aitab meil veelgi paremini inimeste ootuseid mõtestada ning niitmist korraldada ka uuel hooajal,” lisas Svet.

Küsitlus toimub Maptionnaire keskkonnas kuni 12. septembrini ning see asub siin. Küsitluse raames palutakse märkida kaardile haljasalad, mida Kesklinnas kasutatakse ja vastata küsimustele nende kasutamise kohta.

Siiski niidetakse sügise jooksul kõik Tallinna avalikud haljasalad ära. See aitab paremini korraldada nii langevate puulehtede koristust ning edaspidi ka lumekoristust nendelt haljasaladelt, kus seda tehakse.

Lisaks rajas Tallinn tänavu üle linna 14 lilleniitu, et rikastada linnaruumi, tõsta liigirikkust ning vähendada soojussaare efekti. Kokku rajati 3,5 hektarit kodumaiste taimedega niite.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Koidula
11. sept. 2023 12:29
Mida vähem niidama seda parem. Tore kui Tallinn on sellest aru saanud aga mida teha korteriühistutega kes süstemaatiliselt niitsid ka sellel suvel kuigi midagi niita ei olnud.
rohkem suuri puid
7. sept. 2023 16:55
Oleneb sellest, kas tegu on rohkem tiheliikluse piirkonna või jalakäijate, parkide, elukohtade piirkonnaga. Kohati teeb niitmismüra teeb rohkem kahju kui head. Aga seal kus liiklusmüra on niigi suur, võiks niita. Kuumasaarte vastu on ühest suurest puust rohkem kasu kui suure ala niitmata jätmisest.

Seotud artiklid