Sel aastal kõnnib valgus 14. septembril Tondiraba pargis, 15. septembril vanalinnas ning 16. septembril Kadrioru pargis ja Pae pargis, teemaks “Pimeduse värvid”. Vanalinnas võib näha tuleartistide esituses Taani kuninga lugu ja Sõpruse kino ees jälgida Vaiko Epliku muusikaga etendust “Suur maalritöö”.
Juba 19. korda toimuval festivalil on oodata harukordseid valgusinstallatsioone, muusika- ja valgusetendusi ning pärlendavat tulede teekonda. Selgi aastal süüdatakse tuhanded küünlad ja lambikesed, mis tekitavad värve ja mustreid ning loovad pimedusse maagilise maailma.
“Igal valgusfestivalil on oma mõte,” märkis Kadrioru Pargi juhataja Ain Järve. “Tänavu tuli meie meeskonnast ühel inimesel meelde, et pimedust ei ole tegelikult olemas, on hoopis valguse puudus.”
See mõte inspireeris valgusfestivali korraldajaid nii palju, et ürituste sarja pealkirjaks saigi “Pimeduse värvid”. “Ka pimeduses võib olla värve, kui osata neid vaadata – kui kas või silmad kõvasti kinni pigistada, hakkad ju ka seal kujundeid, värve ja toone nägema,” ütles Järve.
Nii nagu igal festivalil, tulevad nüüdki esma- ja ainukordsele esitusele teatud muusikapalad, mis on komponeeritud just selle sündmuse tarbeks. “Kuna valgus ju kõnnib, alustame neljapäeval, 14. septembril Tondirabas, kus Kadrioru pargi aednikud kasvatasid võsastunud tühermaast läbi aastakümnete ühe tõelise pargi ning on väärtustanud seda eri taimede kaudu,” rääkis Järve. “Nüüd tahaks näidata ka pargi hillitsetud salapära hetkel, mil õues on hämar. Meie koostööpartnerid on valmistanud ette mitmeid huvitavaid atraktsioone. Esimest korda festivali ajaloos kasutame elavaid loomi – toimub hobuste ballett.” Sama etendust korratakse Pae pargis.
Kuna Tondirabas on head kergliiklusteed, panevad korraldajad nüüd tuledesse ka rulluisutajad võistkonnast Precision Team Phoenix. “Et tegemist on esmakordse ettevõtmisega, ei tea ka meie, korraldajad, mis võimsad sürpriisid võivad tulla,” lausus Järve. Rulluisutajaid oodatakse ka Kadriorgu, kuhu valgusfestival jõuab laupäeval.
Tuld ja rütme
Tondirabas astuvad üles ka tuleartistid. “Ei saa sugugi öelda, et nad esinevad viis või 12 minutit, sest tegelikult lähevad nad hingelt põlema ja etendavad kogu õhtuse aja eri kohtades oma šõud, nii et tasub jälgida, kus tegevused hakkavad toimuma,” rääkis Järve.
“Meie trummi- ja tulešõu kujutab endast valguse ja pürotehnika vaatemängu, mida programmeerime muusikasse,” lausus trummar Siim Koppel. “Laval on kaks meestrummarit, kaks naistrummarit ja neli tantsijat. See on vau-efektiga tuleetendus, kus müdistame trumme, võttes mängu isegi jaapani trummid taikod, ja veel eri rahvuste pille. Suures jaos on kõik üles ehitatud trummide ja tantsuetenduse peale.”
See on täiesti ainulaadne kava, mida sellises koosluses ei ole varem esitatud. “Viimase loo lõpus paneme ühed trummid koguni põlema ja mängime leegitsevate trummipulkadega,” mainis Koppel. “Kõiki üllatusi ei tahaks välja rääkida, ütlen vaid nii palju, et me lava pealt päris ei alusta – võib juhtuda, et trummarid ilmuvad välja hoopis mujalt ja paneme ka rahva meiega kaasa rütmi lööma!”
“Mõistagi ei saa vanalinnata, sest sealt on ju linn alguse saanud,” nentis Järve. “Reede õhtul kella kaheksast liigume läbi Viru väravate, jõuame Harju tänavale, sealt Sõpruse kino ette ning edasi Taani kuninga aeda. Harju tänaval ootab valgusetenduse näol tõeline üllatus. Taani kuninga aias peaks legendi järgi olema tänase kolme asemel neli munka. Nii loome sinna läbi valguse neljanda müstilise munga, et nad saaksid neljakesi oma pooleli jäänud asju arutada.”
Taani kuninga lugu
“Taani kuninga lugu, mida vanalinnas etendame, on Eesti tuleartistide liit spetsiaalselt valgusefestivali jaoks loonud,” rääkis tuleartist Margarita Kristall. “Sel aastal astuvad üles kümme kohalikku ja kolm tantsijat Soomest.” Kristall märkis, et tema kui tantsija jaoks on kõige olulisem, et “Valgus kõnnib” ühendab väga paljusid. “Mitte ühelgi teisel üritusel ei kohta niisuguseid rahvahulki,” mainis tuleartist.
“Ühest küljest teeb see esinemise pisut keerulisemaks, aga pigem on tore, sest ei pea muretsema, kas vaatajaid ikka tuleb – ükskõik mis ilmaga on rahvas alati kohal. Eelmisel aastal tantsisime vihma käes, aga publikut oli ikka korralikult, ja see on vahva! Lahe on ka see, kui lastega tullakse, sest neilt saab kohe tagasisidet – ja sellise reaktsiooniga esineda on väga mõnus!”
Kuna on Ellen Niidu juubelisünniaastapäev, tuuakse kirjaniku “Suure maalritöö” mänguline vaatemäng helilooja Vaiko Epliku loodud muusikaga taas kord tagasi Sõpruse kino ette. “Loodame, et selle aasta ilm oleks veidigi parem kui mullu – siis õnnestuks maalritöö täiuslikult,” ütles Järve. Et publik näeks kõike ka kaugemalt, on kogu tegevus tõstetud õhku.
Kadriorus, kust valgusfestival on alguse saanud, suvehooaeg laupäeval ka lõpetatakse. “Aednikud jätavad hooajaga hüvasti ja algab kõige magusam aeg ehk ootus uue kevade ees,” tõdes Järve. “Mõistagi mängime nüüdki lossi fassaadiga – eri kujundid vahetuvad kogu aeg. Nii lossi ette kui ka maja ees olevasse alumisse aeda tekib huvitav installatsioon. Paneme tuled festivalikülaliste pea kohal liikuma sellises rütmis, et kaelad suure tõenäosusega jäävadki kangeks, ent see, mis õhus hakkab toimuma, on seda väärt, et kaela järgmise päeva hommikul masseerida!”
“Kõige ilusam on küllap see, kui jätame hooajaga hüvasti traditsiooniliselt Pillapalu platsil, kus ääretult emotsionaalse valguslavastuse “Õhtu ilu” raames saavad kokku koor, muusika, laser, suits, energia ja vägi,” võttis Ain Järve kokku. “Nimelt vägi on see, mis peab minema inimeste hinge, et üle elada see tüüpiline sügiskaamos, mille üle me kipume kurtma.”
“Valgus kõnnib” ajakava
14. septembril Tondiraba pargis
21 hobuste ballett
21.30 tuleartistide šõu
21.45 hobuste ballett
22 rulluisutajate šõu
22.15 tuleartistide šõu
22.45 valgusšõu koos trummaritega
Lisaks eri valgusinstallatsioonid.
15. septembril vanalinnas
20.15 Viru tornid – Müstika stuudio LED karakteritega šõu
20.30 Viru tornid – videoprojektsioon
21 Taani kuninga aed – tuleartistide šõu
21.30 Harju tänava haljasala – Müstika stuudio LED karakteritega šõu
21.45 Taani kuninga aed – tuleartistide šõu
22 Sõpruse kino esine – mänguline vaatemäng “Suur maalritöö”
22.30 Taani kuninga aed – tuleartistide šõu
22.45 Harju tänava haljasala – valgusšõu koos trummaritega
15. septembril Kadrioru pargis
20-23 Paistiik – valgusetendus “Võlumets”
20-23 Luigetiik – laulvate purskkaevude šõu muusikasse koos valgusega
Lisaks eri valgusinstallatsioonid. Lilleaed on kaetud tuhandete küünalde ja muinasjutuliste valgusinstallatsioonidega.
16. septembril Pae pargis
20.30 hobuste ballett
21.30 hobuste ballett
16. septembril Kadrioru pargis
20-23 Kadrioru kunstimuuseum – videoprojektsioon
20-23 Paistiik – valgusetendus “Võlumets”
20-23 Kadrioru pargi infopunkt – president Lennart Meri mõtisklused Kadrioru pargis
20 Kivisilla kolmnurk – tuleartistide šõu
20.15 Lilleaed – Müstika stuudio LED karakteritega šõu
20.30 Luigetiik – laulvate purskkaevude šõu koos laserharfi, Tiit Kikase ja Elina Nechajevaga
21 Luigetiik – laulvate purskkaevude šõu
21 lilleaed – Müstika stuudio LED karakteritega šõu
21.10 kontsertväljak – tuleartistide šõu
21.30 Luigetiik – laulvate purskkaevude šõu koos laserharfi, Tiit Kikase ja Elina Nechajevaga
21.40 Kadrioru pargi muuseumi esine (A. Weizenbergi tänav) – rulluisutajate šõu
22-23 Luigetiik – laulvate purskkaevude šõu muusikasse koos valgusega
22 lilleaed – Müstika stuudio LED karakteritega šõu
22.15 kontsertväljak – valgusšõu koos trummaritega
22.40 Pillapalu plats – valguslavastus “Õhtu ilu”
Kadioru park on kaetud tuhandete küünalde ja valgusinstallatsioonidega.
Lisainfo: www.kadriorupark.ee/park