"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
video Eestikeelsele õppele üleminek võib kaasa tuua inimõiguste rikkumise (17)
11. september 2023
Ukraina sõjapõgenikest lapsed Tallinna Laagna gümnaasiumis. Foto: Albert Truuväärt

Järgmisest õppeaastast läheb õpe eestikeelseks kõikides vene lasteaedades ja vene koolide esimestes ja neljandates klassides ning nendesse õppeasutustesse hakatakse suunama ka eesti lapsi. ÜRO ekspertide meelest võib see muutus Eestis kaasa tuua inimõiguste rikkumise.

Niiviisi sammhaaval viiakse järgneva seitsme aastaga kogu põhiharidus riigis eestikeelseks. Kas me saame rääkida inimõiguste rikkumisest, kui vene koolides kaotatakse ära vene keel?

“See on väga raske küsimus. Ühelt poolt kindlasti, kui räägime hariduse kvaliteedi langusest ning kui see ettevalmistamata reformi tõttu realiseerub, võime rääkida inimõiguste rikkumisest,” ütles Tallinna abilinnapea Andrei Kante.

“See on kindlasti eesti lapse suhtes inimõiguste rikkumine, kui eesti lapsed saadetakse venekeelsesse kooli. Üle kahe muukeelse lapse me ühte rühma ei võta, kuna valmistame pinnast ka eesti lapsele, et tal oleks võimalus omandada kõrgtasemel eesti keel. Segakeelses rühmas ei pruugi ta seda saada,” ütles lasteaia Sajajalgne juhataja Eeva Holm.

“Siin on väga suur küsimus, kuidas me saame piirata lastevanemate soove, kes tahavad juba praegu muukeelset last panna eesti õppekeelega kooli, seda mehhanismi meil ei ole, muukeelsed lapsed hakkavadki õppima eesti õppekeelega koolis, järelikult muukeelsete laste osakaal suureneb drastiliselt ja meil ongi selle tulemusena heterogeenne keeleline ja kultuuriline keskkond,” ütles Kante.

Eestikeelse õppe eesmärk on luua eesti ja vene noortele ühine õpikeskkond, kus oleks kõigile lastele loodud tulevikuks võrdsed võimalused. Siinkohal saab näite tuua Lasnamäelt, Tallinna Laagna gümnaasiumist, kus käib õpe eesti keeles. Gümnaasiumiklassides õpivad valdavalt eesti emakeelega noored ja sekka ka mõned vene kodukeelega lapsed. Küll aga vahetundides kooli koridorides ringi kõndides jääb rohkem kõrvu vene keel, kuna nooremate õpilaste seas on vene laste osakaal suurem. Moodustunud on segaklassid, kus abiõpetajate eri meetodite toel püütakse vene lastele keel võimalikult kiirelt selgeks teha. Samas kardetakse, et selle taustal võib kannatada üldine õppekvaliteet.

“Minu kogemus ütleb, et kui oleme esimese kooliastme õpilastele teinud etteütlusi, et siis vene lapsed on eespool kui eesti lapsed. Vene lapsed on tublimad, nad pingutavad rohkem,” ütles Tallinna Laagna gümnaasiumi direktor Urmas Sadam. Miks see nii on? “Ei oska öelda, võib-olla siin mõjub sotsiaalmajanduslik taust, võib-olla meil ei ole koolis eesti lapsed nii tublid, kui on vene lapsed,” sõnas Sadam.

Ka Tallinna Läänemere gümnaasium Lasnamäel valmistub üleminekuks, kuid praegu on õpe valdavalt veel vene keeles. Suurim erand on gümnaasiumiklassides, kus üle poole tundidest antakse eesti keeles. Kvalifitseeritud õpetajaid, kes hakkaks õpilasi eesti keeles õpetama, ei ole aga kusagilt võtta. Juba praegu on uute õpetajate palkamisel nõudmised väiksemad kui kunagi varem.

“Igas koolis on tänapäeval sellised õpetajad, kes ei oma kvalifikatsiooni, keda õpetame kohapeal ja kõige teravam küsimus on õppekvaliteet,” ütles Tallinna Läänemere gümnaasiumi direktor Deniss Presnetsov.

“Me ei saa võtta suvalist inimest, kes räägib eesti keeles ja panna ta klassi ette. Selliseid inimesi ma nimetangi tunniandjateks ja tahame vältida, et tunniandjad on meil koolides, me tahame kooli kvalifitseeritud õpetajaid,” sõnas Tallinna Läänemere gümnaasiumi õpetaja Tatjana Baum-Valgma.

Kas me peaks minema eestikeelsele õppele, kui jah, siis mida peaks tegema teisiti, kui üldse? “Mida mina pakuksin, praegu eesti keelt võivad õpetada keeleoskuse C-1 tasemel õpetajad, ülemineku ajal võiks õpetada madalama kategooria tasemega, üleminekuajal oleks B-2,” ütles Holm.

“Tahan kategooriliselt vastu vaielda, me ei nõustu iialgi sellega, et meie õpilaste hariduse ja õppe kvaliteet langeb. Ei saa isegi mõelda sellele, et eesti keelt hakkaks õpetama inimene, kes ei valda keelt piisaval tasemel. Millega ma nõustun, on see, et eesti laste ülesanne ei tohiks olla teiste laste õpetamine,” ütles Kante.

Kommentaarid (17)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ega ikka ei too küll
19. sept. 2023 11:49
https://www.postimees.ee/7857650/euroopa-inimoiguste-kohus-riigikeelne-ope-ei-riku-vahemusrahvuste-oigusi
Arvamus
20. sept. 2023 06:44
Mainitud kohus ei ole enam ammu mingi sõltumatu institutsioon, mille otsused oleksid käsitletavad viimase instantsi tõena vaid on mõjutatud otseselt tänaseks EL-is välja kujunenud poliitilisest kliimast ja rassilis-natsionalistlikest eelarvamustest.
Juku
14. sept. 2023 16:57
Kui rumal saab üks lasnamäe kooli direktor olla. Mul on nendest õpilastest kahju, kes ei saa inimestega ühte kooli tulla. Mis meist nüüd saab.
meenutaja
13. sept. 2023 16:31
ÜRO on soovitanud Eestile vene keelt teiseks riigikeeleks aastatel 2007 ja 2010. Nüüd on tulnud Donbassist venekeelseid hulga juurde.
Eestlane
13. sept. 2023 09:03
Nii saavad ukrainlased, valgevenelased, tatarlased, soomlased, sakslased aserbaidžaanlased jne ning miks mitte ka somaalased, nigeerlased jt nõuda omakeelset õpet.
ei keegi
14. sept. 2023 00:27
ei saa, kvantiteedist jääb vajaka
Arvamus
12. sept. 2023 06:42
Eks selline sisuliselt sunniviisiline assimileerimine tegelikult üks jõhkramaid inimõiguste rikkumisi olegi sest tegelikult nagu elu kõikjal näitab, piisab edukaks eluks ja toimetulekuks mistahes maailmanurgas lihtsalt kui osatakse sealset kohalikku keelt, mitte aga, et kogu kooliharidus oleks omandatud ilmtingimata just selles keeles. Muidugi jääb üles muu keelsete koolide rahastamise küsimus, kuid kuna seal õppivate laste vanemad on samaväärsed maksumaksjad võrdselt kõigi ülejäänutega, peaks neil olema otsustusõigus ka oma laste õppekeele valikul. Seda enam, et näiteks meil kõrvuti vene õppekeelega koolidele eksisteerivat Prantsuse lütseumi ei kavatse keegi teatavasti ju täielikule eesti keelsele õppele üle viia. Nii, et kui meil toimuvat kõrvalseisja pilguga erapooletult vaadata on siin kõik jõhkrale inimõiguste rikkumisele viitav olemas, kui mitte isegi enam. Ja just sellise pilguga meid mujalt ka tavaliselt vaadatakse, kui pole tegemist just muidugi julgustavalt õlale patsutavate kaasosaliste ja ässitajatega mõne "suure poisi ning selle kaaskonna" näol nagu tavaliselt juba koolivägivallagi puhul seda näha võime.
kah arvamus
19. sept. 2023 10:24
Üldse ei tahaks nõustuda. Esiteks, on olnud üle 30 aasta, et riigikeel ära õppida. Väide, et nüüd järsku vaesed vene lapsed sunnitakse eestikeelsesse kooli minna, on seega demagoogia. Mis suuresti tuleneb just nn vanakooli täiskasvanutelt - nemad ei näinud vajadust eesti keelt ära õppida, nüüd juba raskem, ja seepärast projetseeritakse oma mured lastele. Et justkui hoolime nende tulevikust vms soust. Mis muusse maailma puutub - ega ikka ei ole nii, et piisab lihtsalt suhtlemiseks. Lihtsa töö tegemiseks muidugi, a see ka meil nii - vaata 3/4 Bolti kullereid, need ei oska sõnakestki eesti keeles. Sama lugu tinglikult Hispaanias, Prantsusmaal või USA-s - keelt ei oska, siis su laeks jäävad lihtsad (e madalapalgalised tööd). Pealegi on riigikeele õppimine ka riigimeelsuse ja selle kultuuri aktsepteerimise märk - kui ikka üldse ei soovi keelt omandada, siis on kaheldav, kas sa selles riigis kehtivaid väärtusi, norme ja ühiskondlikke hoiakuid omaks võtad.
Arvamus
20. sept. 2023 06:33
Riigikeele oskus ja õpe ning kohustuslik riigikeelne kool on täiesti erinevad asjad. Viimane meenutab otseselt omaaegset indiaanlaste sundassimileerimist USA-s ja Kanadas, mis sealgi on sellisena juba ammu tänaseks lõpetatud kui ülijõhker inimõiguste rikkumine. Lisaks ei ole kahetsusväärselt suur osa eesti lastestki võimelised korralikku haridust omandama, miks peaksid siis vene lapsed seda neile mitteemakeelses koolis rohkem suutma? Tuleks lihtsalt aru saada, et kõigi inimeste füüsilised ja vaimsed võimed ei olegi kunagi sarnased ja kogu ühiskonna parema toimimise nimel tuleks ilmutada hoopis just suuremat paindlikkust nende tulevaseks eluks ettevalmistamisel, mitte aga ajada lõputut pahatahtlikku kiusu, mis lõppkokkuvõttes teeb kannatajateks ka kiusajaid endid. Ning armastust riigi, selle keele, kultuuri või mille või kelle vastu iganes pole kellelgi kusagil õnnestunud jõu ja sunniga kasvatada. Tulemus on siin tavaliselt soovitule risti vastupidine. Nii võib kasvatada üksnes sügavale hingesoppi peidetud viha, et see siis sealt ühel hetkel laviinina vallanduks. Armastatakse ja austatakse tavaliselt seda, kes sinussegi armastuse ja eelarvamusteta suhtub. Või siis vähemalt elementaarse viisakusega. Nii, et soovitakski alustada kasvõi sellest viimasest ja sealt edasi juba mõelda olen ma teinud oma elus üldse kunagi midagi sellist, mille eest mõni muulane nagu ka kes tahes teine nii mind nagu ka mu riiki mitte isegi armastama vaid ka lihtsalt austama peaks.
aga
11. sept. 2023 21:01
Võtku Lätist eeskuju, seal on venelasi palju-palju rohkem, juba taasiseseisvumisest saati. Keelenõuded aga on Lätis palju rangemad.
Anneli
11. sept. 2023 18:10
Olen eestimeelne juut ja mul ausalt on ka kõrini neist venelastest. Kui ei meeldi eesti keel ja kultuur mingu tagasi oma õigele kodumaale.
märkaja
15. sept. 2023 16:45
Juut oskab üldjuhul kohalikku keelt ja saab tänu sellele ka häid töökohti.
Piret Kivi
11. sept. 2023 14:19
Ma ei ole kunagi ringi käinud ja pärinud kaasõppuritelt, kes on nende esivanemad. Lähemate tuttavate ja sõpradega muidugi selliseid vestlusi on, aga see on lihtsalt uudishimu rahuldamine, mitte soov kedagi kiusata. Eesti Vabariigi põhiseaduses on kirjas riigi eesmärk. Kui see eesmärk ei meeldi, siis muutke põhiseadus ära. Praegune susserdamine on vale ja põhiseadusega vastuolus. Eestlastega koos ei tohi õppida inimesi, kes pole selleks keeleliselt ja kultuuriliselt valmis. Olen ise sellistes loenguruumides kannatanud. Venekeelne möla käib enne loengu algust üle pea. Loengu ajal vaikivad vene röökurid "häbelikult". Nende ettekanded on sageli vägagi vigases eesti keeles. Oma olemuselt on paljud šovinistid. Üks vene neiu rääkis mulle, et Eesti riik peab tema lapsele garanteerima vene keele õppe. Soovisin oksendada. Eesti riigikeel on eesti keel. On ülim aeg lõpetada venekeelne teenindus. Ma ei saa käia kunagi oma kodumaal kinos, sest ei soovi näha venekeelseid subtiitreid. Kõik riigikoolid peavad õpetama eesti keeles. Eestlaste koolides tohivad õppida ainult need muulased, kes on selleks päriselt suutelised. Praegune olukord on põhiseaduses sätestatud riigi eesmärgiga vastuolus. Eesti Vabariigi eesmärk ei ole venelaste poputamine ega vene keele vohamine. Kaotage vene keel teenindusest ja avalikust ruumist! Ärge toppige eestlaste sekka (pool)umbkeelseid venelasi. p.s. Käisin täna Coop-is. Valmistoidu leti ees vestles noor vene juut (ei paistnud olevat Eesti elanik) rõõmsalt vene keeles vene teenindajatega. Ta ei ostnud midagi. Mina tundusin olevat õhk. Lòpuks pandi mind tähele. Ütlesin tere ja esitasin oma soovi. Vene naine täitis selle. Tänasin teda. Teendaja polnud mulle aga öelnud ühtegi sõna. Kas see ongi Eestimaa anno 2023? Eestlasi teenindatakse põlglikus haudvaikuses. Suvaliste venekeelsete isikutega, keda isegi ei teenindata mitte, käib aga võõrkeelne jutuvada taevani! Appi!
Elan...
12. sept. 2023 16:52
....näit.Rootsis,Inglismaal,Leedus,Venemaal jne.,pean oskama rääkida nende riikide keeles.Ei saa elada riigis,kui keelt ei oska.
Sille
13. sept. 2023 01:21
Meie laps läks välisriigis 1 klassi, kus õppekeel oli selle riigi keel, polnud mingitki võimalust saada ega nõuda kooliharidust eesti st. emakeeles. 1kl lõpuks valdas laps juba väga hästi riigikeelt! Ei saa aru, miks ei ole suudetud meil 33 aastat kehtestada riigikeelt! Ei peaks olema mingit kauplemist, kui ei soovi, siis mine sinna kus on selline riigikeel, mis sobilik!
Piret judenfrei Kivi
13. sept. 2023 03:33
Slava Ukraini neiu kes seal Coopis töötab on muidugi parem kui mingi vastik venelane. Irw
Reet
14. sept. 2023 08:09
To Piret judenf.... Igal juhul parem....