"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
POPP Niguliste muuseumi klaaslift on taevakorrusele viinud kümneid tuhandeid huvilisi (0)
12. september 2023
Niguliste kiriku klaaslift, mis tõstab huvilisi keskaegsesse kirikutorni. Foto: Albert Truuväärt

Niguliste muuseumi uudne klaaslift on selle avamisest saati kirikutorni tõstnud kümneid tuhandeid huvilisi nii Eestist kui ka välismaalt. Märtsikuust alates on Nigulistet külastanud üle 50 000 inimese, neist enamik kasutab ka võimalust nautida kirikutornist avanevat vaadet Tallinna linnale ja lahele.

Eesti Kunstimuuseumi filiaali Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saareti sõnul on publik täies mahus uuenenud muuseumi väga hästi vastu võtnud. Selle avamisest saati märtsikuust on külastajate arv pidevalt kasvanud.

„Praeguseks on külastajate arv üle 50 000 inimese. Ainulaadne klaaslift ja torni avamine on toonud juurde külastajaid, kes varem polnud Niguliste muuseumi sattunud. Suur külastajate arv teeb ainult suurt rõõmu,“ märkis Saaret ja lisas, et enamik külastajaid kasutab ka võimalust klaasliftiga taevakorrusele sõita. “Kuna lift mahutab piiratud arv sõitjaid, siis peavad külastajad torni sõitmisel arvestama ka võimaliku järjekorra ja ooteajaga,” märkis Saaret.

Lisaks uuenenud muuseumile ja tõmbenumbriks saanud klaasliftile on muuseum korraldanud ka arvukalt publikuprogramme, viinud läbi haridustunde ja loenguid eri vanuse- ja huvirühmadele. Niguliste muuseumi külastavad nii lasteaialapsed, põhikooli- ja gümnaasiumiõpilased kui ka täiskasvanud ning pensionärid.

Saareti sõnul külastasid suvel muuseumi peamiselt Tallinna tulnud turistid, kuid muuseumis on käinud ka külastajaid Eesti erinevatest paikadest. Varakevadel ja sügisel loodetakse veelgi enam näha just kohalikku publikut – nii gruppe, peresid kui ka üksikkülastajaid. „Uuenenud Niguliste muuseum, avatud torn ja uus näitus on kindlasti väärtused, mida tasub kõikidel oma silmaga uudistama tulla,“ kutsus Saaret.

Pärast ligi aasta kestnud rekonstrueerimistöid avati märtsis Niguliste muuseumi ainulaadne klaaslift, mis sõidutab taevakorrusele kõik soovijad, kaasaarvatud erivajadustega inimesed. Lisaks on muutusi muuseumi püsiekspositsioonis. Uuendusena avati Väikese kabeli teisel korrusel uus näitusepind ehk galerii ja vanad trepikäigud, mida mööda ülespoole tõustes saab näha keskaegse torni arhitektuuri ja kirikukelladele pühendatud väljapanekut.

Kuna lift mahutab piiratud arv sõitjaid, siis peavad külastajad torni sõitmisel arvestama ka võimaliku järjekorra ja ooteajaga.

Kirikutorni renoveerimine ja liftiehitus, Väikese kabeli lisakorrus, hoone välimuse värskendus ja uute tehnosüsteemide paigaldamine sai Eesti Kunstimuuseumi peadirektori Sirje Helme sõnul alguse abstraktsest mõttest sõita liftiga üles torni, et nautida vaadet, mis avaneb kogu Tallinna linnale. 2019. aastal alustati diskussioone muinsuskaitsega, kellelt saadi idee teostamiseks ka nõusolek. Lifti loomisel otsustati just läbipaistva klaasist ümbrise kasuks ja loobuti liftišahtist, et säiliks hoone õdus atmosfäär. 

„Kui omal ajal seda hoonet renoveeriti, siis jäeti abstraktse mõttena torni alla avaus, et seda lifti jaoks kasutada. Kahjuks polnud mõte tolleaegse tehnoloogia tõttu tõsiseltvõetav,“ meenutas Helme. Kui algselt plaaniti lift ehitada orelikorruselt, siis otsustati lift maandada siiski põhikorrusele, et kirikutorni saaksid külastada ka ratastoolis inimesed.

Niguliste muuseum on külastajatele avatud teisipäevast pühapäevani kell 10-18. Näituste- ja piletiinfo on leitav SIIT.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.