"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Roheline Süsinikuvaba tuleviku poole - Ülemiste roheasfalt aitab vähendada keskkonnamõju (0)
12. september 2023
Ülemiste City esimene lõik roheasfalti. Foto: Ksenija Kurs

Esimene katselapp rohe- ehk puitasfalti pandi Ülemistesse maha juba juulis ning see on end igati õigustanud. Väikeste sammude kaupa püüab Tallinn liikuda süsinikuvaba tuleviku poole.

Ülemiste keskuse parklas suvel alanud oluline koormustest – Eestis valmistatud roheasfaldi vastupidavust prooviti tiheda liiklusega alal – osutus edukaks. Nüüd läks käiku veelgi ambitsioonikam plaan.

Roheasfalt on asfaltbetoon, mis on toodetud kasutades mittefossiilset päritolu kütust ning kus osa bituumensideainest on asendatud taastuvast allikast pärit ligniiniga. Suvel katsetati Ülemiste keskuse parklas 10% ligniini sisaldanud asfalti, nüüd läks maha juba 20% looduslikku sideainet sisaldav teekate, mis paigaldati biokütust kasutavate teemasinate abil.

„Kui rääkida arvudest, siis roheasfaldi jalajälg on 80% väiksem kui sellel, mida tavaliselt teedele pannakse,“ ütles Ülemiste keskuse juht Guido Pärnits.

Roheasfalti näol on tegemist asfaltbetooniga, mis on toodetud kasutades mittefossiilset päritolu kütust ning kus osa bituumensideainest on asendatud taastuvast allikast pärit ligniiniga. Ligniinist saab palju toormeid, mida praegu võetakse välja naftast ning see on hulga rohelisem kui fossiilkütus.

„Ligniinil on palju kasutusvõimalusi. Ligniini on võimalik panna biolagunevatesse kottidesse ning teha liimaineid, sest ligniin on ainuke looduslik aromaatsete ühendite allikas. Edasisel rafineerimisel ja töötlemisel on võimalik avada väga suur uks Eestis puidukeemiale ja keemiatööstusele,“ rääkis Fibenoli müügijuht Andres Maser.

„Nüüdseks oleme näinud, et paremuse poole mõjutab ta ka deformatsioonikindlust ehk kui siin parklas autod seisavad, siis võiks rattajälgi siia vähem või aeglasemalt tekkida,“ sõnas Tallinna tehnikaülikooli doktorant Kristjan Lill.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.