"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
pane tähele! Tallinn korraldab tantsutaat Ullo Toomi mälestusmärgi rajamiseks ideekonkursi (0)
13. september 2023
Tantsupeo etendus Kalevi keskstaadionil. Fotol hetk noorte tantsupeost. Foto: Aleksandr Guzhov

Legendaarse tantsupedagoogi Ullo Toomi sünniaastapäeval, 14. septembril kuulutab Tallinn välja ideekonkursi tema mälestuse jäädvustamiseks Kalevi keskstaadionil. Võistlustöö esitamise tähtaeg on 14. detsember.

Kunstiteose rajamise aluseks on heade kavatsuste kokkulepe Tallinna linna, Eesti Rahvamuusika ja Rahvatantsu Seltsi, MTÜ Tantsutaat ning mittetulundusühingu EESTI SPORDISELTS KALEV vahel. Kokkuleppega pandi alus koostööle, et jäädvustada linnaruumis rahvatantsu suurkuju Ullo Toomi pärand ja panus Eesti rahvakultuuri.

„On sümboolne, et kokkulepe allkirjastati Ullo Toomi 120. sünniaastapäeval ja nüüd, täpselt aasta hiljem, kuulutatakse välja ideekonkurss tema pärandi jäädvustamiseks Kalevi keskstaadionil,“ rääkis linnapea Mihhail Kõlvart. „On vähe tantsuloojaid, kelle tantsudest on võimalik kokku panna terve tantsupidu. Ullo Toomi on meie rahvakultuuri legend, kelle pärandit tuleb hoida ja mälestust jäädvustada,“ lisas linnapea.

Konkursi eesmärk on saada Kalevi keskstaadioni territooriumile ümbritseva linnaruumiga sobiv ja mõtestatud terviklik ideekavand. Tulevane rahvatantsule pühendatud maamärk peab olema ruumiliselt ja kunstiliselt kõrgel tasemel. Kunstiteose kontseptsiooni loomisel tuleb lähtuda nii Ullo Toomi isikust kui tõlgendada ka tema panust rahvatantsu edendamisse.

Parimaks asukohaks peeti Kalevi keskstaadionit, kus üle-eestilisi üldtantsupidusid on korraldatud juba alates 1955. aastast ja see jätkub ka tulevikus. Ullo Toomi oli üldtantsupeo kunstiliseks juhiks viimast korda 1965. aastal. Alates 1962. aastast toimuvad Kalevi keskstaadionil ka noorte tantsupeo etendused, mis on osaks noorte laulu- ja tantsupeost. Mälestusmärgi rajamisega jäädvustatakse ka staadion olulise mälupaigana eesti kultuurilukku.

Ideekonkursil võivad osaleda kõik arhitektide, kunstnike ja disainerite kollektiivid. Autorite kollektiivis peavad olema esindatud ka diplomeeritud arhitekt ja kunstnik (skulptor, installatsioonikunstnik, disainer või muu asjakohase eriala esindaja).

Konkursi auhinnafond on 24 000 eurot, mis jaguneb järgmiselt:

1. koht – 10 000 eurot,

2. koht 8000 eurot ja

3. koht 6000 eurot.

Auhinnatud tööd ja nende autorid avalikustatakse pärast žürii otsust Tallinna veebilehel.

Ideekonkursi ülesande koostas Tallinna Strateegiakeskuse strateegilise planeerimise teenistuse ruumiloome kompetentsikeskus. Konkursi korraldab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet.

Võistlustöö tuleb esitada elektroonselt riigihangete registrisse hiljemalt 14. detsembril 2023 kell 15.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.