"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
küsitlus Tallinn soovib välja selgitada, millised valgusobjektid linlasi enim häirivad (4)
13. september 2023
Jõuluvalgus Tallinnas. Foto: Ksenija Kurs

Tallinn kutsub elanikke vastama küsimustikule valgusreostuse teemal, et välja selgitada, millised valgust kiirgavad objektid häirivad linlasi kõige rohkem. Neljapäeval, 14. septembril toimub säästva linnavalgustuse seminar, kus arutatakse, kuidas liigne valgustus mõjutab inimest ja keskkonda.

„Valgusreostust võib kirjeldada kui valguse levimist aladele või keskkonda, kuhu ta levida ei tohiks. Näiteks tänavavalgusti valgus võib häirida inimeste und, sattudes nende magamistuppa. Samuti võib valgusreostust esile kutsuda näiteks LED-ekraanide arvukus ning hoonete ja monumentide ülevalgustus,“ ütles Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti juhataja asetäitja Toomas Haidak.

Tallinna keskkonna- ja kommunaalamet korraldab koostöös TalTechiga säästva linnavalgustuse seminari, kus esitletakse Taltechi koostatud uuringu „Tallinna linna valgustuskeskkonna (valgusreostuse ja räiguse) hindamine ja analüüs“ tulemused. Seminar toimub 14. septembril algusega kell 9 Tallink SPA & Conference Hotelli konverentsikeskuses aadressil Sadama 11a.

Osalemissoovist palutakse eelnevalt teada anda e-posti aadressil eliisa.metsoja@taltech.ee.

Taltechi uuringu jätkuks korraldab Tallinn linnaelanike küsitluse valgusreostuse teemal. See annab võimaluse täiustada linnavalgustuse juhendeid ja tegeleda valgushäiringu üksikjuhtumitega. Küsitluse tulemusena kaardistatakse, millised valgust kiirgavad objektid häirivad Tallinna elanikke kõige rohkem.

Küsitlusest saab osa võtta SIIN ja sellele saab vastata kuni 13. novembrini 2023.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Kah arvamus
16. sept. 2023 00:06
Mitte tahtes alahinnata juba välja toodud probleeme (leedekraanid on tõesti häirivad), lisan veel kaks moodsat reostuse liiki, mis muutuvad ajapikku järjest häirivamaks ja väljakannatamatumaks: supermarketites kostvad reklaamtekstid ehk reklaamimürareostus (kasutan seal kõrvaklappe enesekaitsevahendina) ja samuti supermarketites toimuv jõulureostus, kus jõulupühadega mitte seonduval ajal täidetakse riiulid vastavateemalise välimusega kaubaga: seda võiks nimetada ka kultuurireostuseks. See viimane on nii haige asi, peab vist hakkama selle vältimiseks kulleriga kaupa tellima, et mitte selle nõmedusega kokku puutuda ja et mitte oma silmavaadet reostada. Võib-olla paar nädalat enne aasta lõppu oleks sel kõigel mingi mõtegi, aga ka sel juhul vaid kaudselt, sest sisust ärme siin üldse enam räägi, see on juba ammu kusagilt veega alla lastud.
Vanamees
14. sept. 2023 01:47
Tulge katsuge öösel olla uus tatari 19 majas. Võimatu elada laternad suunatud meelega toonitan meelega otse korteri akendesse. Vanasti olid laternad trossi otsas keset tänavat ja valgustas vaid teed
Arvamus
14. sept. 2023 23:32
Õnneks valgusreostuse all ei kannata, sest aknad kõik pimedal ajal suhteliselt tagasihoidlikult ja korrektselt valgustatud pargi poole, küll aga alalõpmata mööblit lohistavate naaberkorteri elanike tekitatud mürareostuse all, mis on seda häirivam, et ükski seadus ei kaitse selle eest, kuna müra tekitada on keelatud vaid uneajal ehkki häiriv ja stressi tekitav on see erinevalt valgusreostusest ühtmoodi nii päevasel kui öisel ajal.
Majaline
16. sept. 2023 17:52
Vanamees'le. Vanasti olid inimestel akende ees kardinad.