"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
GALERII Kolm Tallinna parkimiskohta muutusid üheks päevaks elutoaks, mängupargiks ja minigolfiväljakuks (1)
15. september 2023

Kuus tootedisaini- ja arhitektuuritudengit korraldasid koostöös rohepealinnaga PARKimise päeva, mil kolme Tallinna parkimiskohta loodi üheks päevaks „roheline elutuba“, kus sai mängida nii minigolfi kui ehitada oma unistuste linna. Üritusega soovitakse tähelepanu juhtida inimsõbralikumale linnaruumile.  

Mis juhtub, kui sõidukilt võetakse üheks päevaks võimalus parkimiskohta kasutada ja selle asemel pakutakse mõnusat ajaveetmispaika kõigile möödujatele? Just seda sai näha 15. septembril, mil kuue tudengi eestvedamisel tehti kolm Tallinna parkimiskohta rohealadeks.

Parkimiskohti ühendav teema oli aja maha võtmine ja hetkes elamine ning väikestes parkides jagus tegevust igas eas inimestele. Kesklinna valitsuse juures (Nunne 18) võis leida parkimiskoha asemel hoopis elutoa, kuhu oli tehtud mõnus lugemisnurk ning läbi viidi erinevaid loomingulisi tegevusi. Põhja-Tallinna valitsuse (Kari 13) juurde oli aga loodud mängupark, kus sai mängida suurte klotsidega jengat või ehitada legodest oma unistuste linn. Nõmmel (Valdeku 13) said huvilised end proovile panna Tallinnas toimuva ehituse teemalises minigolfis.

Vaata galeriid (17)

„Näiteks Nõmmel ja Kesklinna valitsuse juures paluti töötajatelt sellel päeval autoga mitte tööle tulla ehk sellel üritusel on veel positiivseid mõjutusi,“ märkis PARKimise päeva peakorraldaja Katariina Kivi.  

Tudengite eestvedamisel toimunud üritus leidis Tallinna tänavatel aset esimest korda. Et PARKimise päev ja selle sõnum jõuaks rohkemate inimesteni, löödi korraldamisel käed rohepealinnaga.  

„Tundus hea mõte võtta ühendust mõne suurema organisatsiooniga, kes aitaks meil PARKimise päeva tegemisi levitada. Linn on meile just selle poole pealt igati toeks ja abiks olnud,“ ütles Kivi.

Kivi sõnul on tasakaal autode ja kergliikluse vahel Tallinnas paigast ära. „Ma ei ole autovastane, kuid Tallinnas tuleks teha rohkem ruumi kergliiklejatele, millel on ka väga palju tõestatud põhjuseid,“ rääkis ta. Tema sõnul ei pane inimesed tihtipeale ühes kohas elades tähelegi või ei oska mõelda, kuidas oleks võimalik luua parem keskkond, sest ollakse harjutud ühe ja samaga.

„Soovime PARKimise päevaga panna inimesi mõtlema selle üle, milline võiks olla ideaalne linn. Kõigil inimestel võiks linnaruumis olla mõnus, sest see on meie kõigi ühine elutuba,“ kirjeldas Kivi. Tudengite sõnul loodavad nad, et üritust saab igal aastal aina suuremalt korraldada ja miks mitte ka osa parkimiskohti püsivalt hoopiski inimestele vaba aja veetmise paikadeks teha.

PARKimise päev (ing. k. Parking day) on iga aasta septembri kolmandal reedel toimuv ülemaailmne üritus, mille raames muudetakse tänavaäärsed autodele mõeldud parkimiskohad pisikesteks parkideks või vaba aja veetmise paikadeks. Maailmapraktikas on üritus üsna popp. Idee sai alguse 2005. aastal Ameerikas San Franciscos, kuid on nüüdseks levinud ka üle kogu Euroopa ja Aasia. Ürituse üks algatajatest John Bela on öelnud, et Park(ing) Day ei ole mitte protest, vaid pigem võimalus näidata alternatiivi parkimiskohtade kasutamisele.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kas vesipiibud ka ?
16. sept. 2023 06:10
pange palun vesipiibud ka mõneks päevaks , lahe oleks parklas