"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Hinnad Coopi ostujuht: Toidukaupade hinnatõus raugeb. Õli, või, juust, koor, kohv ja pagaritooted lähevad odavamaks (0)
18. september 2023
Kas toidupoodides on oodata hinnalangust? Foto: Ilja Matusihis

Toidukaupade hinnatõusud on raugemas ning viimase aasta jooksul oleme näinud ka juba mõningat hindade langust. Viimasel aastal on müügimahud mõnevõrra vähenenud, kuid inflatsiooni tulemusel on käibed pigem kasvanud,“ sõnas Coopi ostudirektor Oliver Rist viimaseid andmeid jaekaubanduses jätkuvast hinnatõusust ja müüginumbrite vähenemisest.

Statistikaameti teatel on jaekaubandusettevõtete müügitulu võrreldes eelmise aastaga vähenenud ligikaudu 10% ja toidukauplustes 5%. Sellel aastal on see jäänud samas ühtlasele tasemele.

Rist tõi esile, et hinnalangus on juba tabanud nii õli, võid, juustu, koort, kohvi kui ka pagaritooteid. Tihti võib ühe toorme hind mõjutada tervet tootegruppi. „Näiteks kui piimarasva hind langeb, siis selle tulemusel on rohkem sooduspakkumisi juustul, võil ja koorel, mida toodetakse piimarasvast. Kohvi hinnaleevendus on seotud hea saagikusega ning pagaritoodete hinnaleevendus on seotud jahu, piimarasva ja energia odavnemisega,“ märkis ta.

Viimasel ajal on hakanud langema ka toorpiima hind, mis on jõudnud juba eelmise aasta veebruari tasemele ning on tõenäoline, et hind jätkab sel aastal veel langemist. Samas on suvised üleujutused Itaalias, tulekahjud paljudes riikides üle maailma, põud Hispaanias ja isegi Eestis mõjutanud puu- ja köögiviljade hindasid. „Kas ja mille kasvatamist on tänavused looduskatastroofid veel mõjutanud, näitab tõenäoliselt järgnev poolaasta, kuid energia hindadest tulenevaid hinnatõuse hetkel õnneks tulemas ei näe,“ prognoosis Rist.

Samas on toidukaupluste müügimahud tema hinnangul jõudmas tagasi eelneva aasta tasemele tõenäoliselt juba käesoleva aasta lõpuks või uue alguseks. „Järgmiseks aastaks ennustatakse juba eratarbimises 1,7% kasvu, mis suure tõenäosusega kajastub ka toidu- ja esmatarbekaupade müügis.“

Müügimaht taastub

Ka Prisma Peremarketi sortimendi- ja hankedirektori Kaimo Niitaru näeb, et ligi aasta tagasi alanud müügimahtude langus tasapisi peatub. „Müügimahud on juba hakanud vaikselt taastuma ja ootame selle suuna jätkumist. Mahtude taastumist eelmise aasta tasemele aga näeb tõenäoliselt juba lähikuudel, kuid peab arvestama, et ka võrdlusbaas eelmise aasta lõpu näol oli tavapärasest madalam,“ ütles ta.

Prisma on juba pikemat aega tegutsenud eesmärgiga pakkuda klientidele soodsaimat ostukorvi. See tähendab ka soodsaid tavahindu, millele lisaks on kampaaniapakkumised. Augustis algas pikaajaline hinnapöörde kampaania, mille puhul on üle 200 toote hinnad pööratud tagasi elukalliduse tõusu eelsesse aega 2022. aastasse.

Niitaru hinnangul on kaubandusturu trende vaadates näha, et mahtude vähenemine on kutsunud esile erinevaid mahukaid kampaaniaid kõigi turuosaliste poolt. Nii mõneski kategoorias on toorainete hinnad maailmaturul aga languses ning järk-järgult jõuab see tootjate muutunud hinnakalkulatsiooni kaudu ka kauplustesse. „Hinnalangust võib märgata piimatoodetes, punase kala osas, toiduõli kategoorias ja teatud teraviljatoodete puhul,“ loetles Niitaru.

Sügis-talvised hinnamõjutajad

Rimi Eesti ostujuht Talis Raak selgitas, et müügimahud, mis on rohkem kui aasta olnud langustrendis, praeguseks siiski taastuvad ning aasta lõpu poole nähakse juba kasvu. Samas hoiatas ta, et saabumas on uus kütteperiood ja kodukuludeks minev summa hakkab paratamatult suurenema, mis omakorda kindlasti mõjutab ka inimeste tarbimist. „Kindlasti tuleb siin ka meeles pidada, et aasta alguse käibemaksu tõus pikemas plaanis hinnalangusele samuti kaasa ei aita.“

Müügimahtude suurimaid mõjutajaid, hinnatõus on aeglustunud ning paljudes tooterühmades näeb ka Raaki sõnul hinnalangust. Hinnad on tulnud allapoole piimatoodete, rasvade, teraviljatoodete, õlide ja punase kala kategooriates. „Teeme igapäevaselt koostööd oma tarnijatega, et saaksime kõik võimalikud nende poolsed hinnalangetused viia ka meie klientideni,“ lubas ta.

Müügimahtude toetamiseks on Rimi langetanud mitmesaja enimostetud ja igapäevaeluks vaja mineva toote hinda alates olulisematest toiduainete kategooriatest, nagu piim, leib, puu- ja juurviljad, liha, kala kuni hädavajalike hügieenitoodeteni välja.

„Oleme mõõdukalt optimistlikud ning teeme kõik endast oleneva, et pakkuda taskukohaseid hindu iga päev ja läbi selle pöörata ka meie müügimahud tõusu suunas,“ lisas Raak.

Laiapõhjaline müügitulu langus

Statistikaameti andmetel oli jaekaubandusettevõtete müügitulu juulis 893 miljonit eurot. Võrreldes eelmise aasta sama kuuga vähenes müügitulu püsivhindades 9%. Müügitulu vähenes juulis nii toidukaupade ja tööstuskaupade kauplustes kui ka mootorikütuse jaemüügiga tegelevates ettevõtetes.

Nii toidukaupade kaupluste kui ka mootorikütuse jaemüügiga tegelevate ettevõtete müügitulu vähenes eelmise aasta juuliga võrreldes 5%. Juuniga võrreldes jäi juulis jaekaubandusettevõtete müügitulu samale tasemele. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal jäi müük samuti eelmise kuuga võrreldes samale tasemele.

Selle aasta esimese seitsme kuuga vähenes jaekaubandusettevõtete müügitulu eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 9%.

Toiduhind väheneb

Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik tõi samas esile, et hinnad kerkisid augustis aastaga viis protsenti ja eelmise kuuga võrreldes 0,5 protsenti. Suhteliselt tagasihoidliku aastase kasvunumbri taga on kõrge võrdlusbaas. Eelmise aasta augustis ulatus energiahindade olulise kallinemise tõttu aastane hinnatõus 25 protsendini.

Järgmistel kuudel peaks aastane hinnatõus jääma 5 protsendi juurde. Aasta lõpus kergitavad hindu järgmise aasta algul jõustuvad maksutõusud. Selle aasta kokkuvõttes tõusevad hinnad Swedbanki hinnangul 10 protsendi võrra ja kõige rohkem panustab hinnatõusu toit.

„Toidu hind alanes augustis aga teist kuud järjest, kuna värske köögivili odavnes. Toidutoorme hinnalangus on lõpuks poodidesse jõudmas. Piima ja teravilja hinnad on maailmaturul odavnenud kahe aasta taguse tasemeni,“ tõdes Elmik.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.