"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Roheline pealinn Kogukonna- ja õppeaiad aitavad rohenäplust juurutada juba maast madalast (0)
18. september 2023
Lastesõime Päkapikk kogukonnaaed Mammula. Foto: Kuvatõmmis

Taimekasvatus Tallinna kogukonnaaedades on end igati ära tasunud ning aiapidamine linnatingimustes kogub üha hoogu. Linnaaiad on lisaks aiapidamise kogemusele andnud talveks ka taimeteed ja mõne marjagi põske pistmiseks.

Nüüd, mil kätte on jõudnud lõikusaeg, nopiti vilja 141 Tallinna õppeaias ning kolmekümnes kogukonnaaias. Õppeaiad on linnaasutuste juurde rajatud taimekasvatusalad, kus lapsed saavad omal käel aiapidamist katsetada. Kuna paljudel linnalastel puudub võimalus näppe mulda pista ning saagivalmimise teekonda jälgida, on taoline viljaaiake vahvaks võimaluseks taimekasvatusega tutvust teha. Nii valmis möödunud aastal lastesõime Päkapikk õppeaed Mammula, mis pidas tänavu juba oma teist lõikuspüha.

„Saak oli väga hea, eriti just juulikuus. Väga palju oli saialilli, melissi ja maasikaid. Esimest korda olid sel aastal siin ka tomatid, kurgid ja kõrvitsad,” rääkis lastesõime Mammula direktor Rena Lepikult.

Eelmisel aastal kandis Mammula aed vilja esmakordselt ning münt kasvas sedavõrd lopsakalt, et isadepäevaks kingiti issidele pakike oma korjatud ja kuivatatud taimeteed. Ka lasteaia toidulaud on tänu peenralt tulnud saagile rikkamaks muutunud. Samuti kasvab lasteaia aknalaudael ka maitseroheline, mida lapsed ise korjavad ja omale siis toidu või supi sisse pistavad.

Kogukonnaaiad, mis on sündinud elanike soovist midagi ise kasvatada ning veeta kasulikult koos oma naabritega vaba aega, pakuvad võimalust linnas aiapidamisega tegeleda juba kolmekümnes erikohas. Kalamaja ürdiaed on kohalikele alati avatud ning pakub õdusat keskkonda mitte ainult oma maja elanikele, vaid ümbruskonna rahvalegi.

„Meie aias on väga palju kuumaasikaid ja erinevaid maitsetaimi, mida saab tee jaoks korjata. Meie aed on alati väiksemaid ja suuremaid taimearmastajaid ja maasikasõpru täis,” ütles Kalamaja ürdiaia eestvedaja Maali Roomet-Allese.

„See on hea koht selleks, et kohtuda uute inimestega ja luua uusi suhteid, et tekiks sotsiaalne võrgustik. Mu tütre jaoks on see väga eriline koht, sest alati, kui tuleme lasteaiast, tuleme kohe siia, et vaadata kas mõni maasikas on valminud, seega see on talle nagu traditsioon,” kirjeldas kogukonnaaia külastaja Jaroslav.

Et juba maast-madalast rohenäplus sisse juurutada on aialoojad eriliselt silmas pidanud ka pisikesi aednikke.

„Meil oli hääletus, mitu kasti kuumaasikaid me siia paneme ja milliseid suvelilli kevadel istutame. Lapsed aitavad meil kõike seda teha ja käivad ka istutamas. Meie aias on väga palju töötubasid just lastele, kus me õpetame taimede eest hoolitsemist,” rääkis Maali Roomet-Allese. Tema sõnul leidub kogukonnaaedades rabarberit ning maja taga saab ka seeni noppida, kuid põhiliselt leidub ikkagi maitsetaimi. See aasta on olnud ka edukas tomatiaasta, kuid tomatitega maiustavad hoopis oravad.

“Kevadel istutasime tomateid, kuid üks hetk hakkasid need kaduma ja siis nägime, et meil on tore oravapoiss. Lastega koos leidsime, et me ei hakka tomateid peitma ega kinni katma, sest see orav siin koos tomatitega on palju toredam,“ rääkis Kalamaja ürdiaia eestvedaja.

Laupäeval, 16. septembril toimunud lõikuspeol Tornide väljakul pisteti aiasaadused ka purki ning õpiti üheskoos, milliseid töid sügiseses aias teha tuleb. Rohelise pealinna suvi lõpetati lõbusa kogupereüritusega, kus tegevusi jagus igas eas linlastele.

Nii kogukonna- kui ka õppeaedade rajamist aitab rahastada Tallinna linn ning info nende kohta on leitav www.tallinn.ee/kogukonnaaiad ja www.tallinn.ee/oppeaiad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.