Mustamäel asuva korteriühistu esimees Anne Räpp näitab naabermaja juures aktiivset rotiauku, milliseid pidavat Mustamäel palju olema. Mille järgi sa aru saad, et see aktiivne on?
“Siin on näha selle järgi, et ei ole rohtunud, on näha jäljed ja kui vaatame, kui sügavale läheb, siis muudkui läheb ja läheb,” ütles KÜ Vilde tee 88 esimees Anne Räpp.
See konkreetne auk ulatub soojustorustikuni ja kui majades on torude ämber avad, jõuavad rotid hõlpsasti ka hoonesse. Oma majas on Anne blokeerinud kõikvõimalikud kahtlased avaused ja kasutusele võtnud rotitõrje ehk paigaldanud söögimajad.
“Rott läheb siit sisse, teiselt poolt pääseb välja ja keskel on kaht sorti mürki,” sõnas Räpp. Probleem rottidega algab, kui nende populatsioon muutub liiga suureks. Rotid levitavad haigusi, mis võivad põhjustada inimestele ja lemmikloomadele terviseprobleeme. Linnarottide arvukuse kasvu põhjus võib olla ka soodne keskkond. Rotitõrje on aga korteriühistute ja majaomanike enda lahendada. Linnaosad tegelevad avalike aladega. Kui veel aasta tagasi võis Lasnamäe rohealadel rotte näha, siis pärast süsteemset tõrjet on olukord rahulikum.
Rottidest lahti ei saagi
“Tuleb arvestada, et rotid on linnakeskkonna üks osa ja niikuinii nendest lahti igaveseks kunagi ei saa. Mida suurem ring on alal, kus tõrjet tehakse, seda vähem probleeme on pärast närilistega. Eks siin tõepoolest osa on meie alad ja teine osa koostöö korteriühistutega,” ütles Lasnamäe linnaosa vanem Julianna Jurtšenko.
Ka sel sügisel paigaldab Lasnamäe linnaosa avalikesse kohtadesse rotipüünised, mis on samasugused nagu Mustamäel Anne maja juures. Need on head selle poolest, et ei kass ega koer ega isegi orav ei pääse püünisesse rotile mõeldud mürki sööma.
OLESJA PODLESNAJA RAHASTAMINE
4. okt. 2023 17:38