"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Video Korteriühistud võitlevad linnarottidega mürgi ja püünistega. Miks rottide arvukus kasvanud on? (4)
20. september 2023
Linnarottide arvukuse tõusu põhjus võib olla soodne keskkond. Foto: Pixabay

Mustamäel asuva korteriühistu esimees Anne Räpp näitab naabermaja juures aktiivset rotiauku, milliseid pidavat Mustamäel palju olema. Mille järgi sa aru saad, et see aktiivne on?

“Siin on näha selle järgi, et ei ole rohtunud, on näha jäljed ja kui vaatame, kui sügavale läheb, siis muudkui läheb ja läheb,” ütles KÜ Vilde tee 88 esimees Anne Räpp.

See konkreetne auk ulatub soojustorustikuni ja kui majades on torude ämber avad, jõuavad rotid hõlpsasti ka hoonesse. Oma majas on Anne blokeerinud kõikvõimalikud kahtlased avaused ja kasutusele võtnud rotitõrje ehk paigaldanud söögimajad.

“Rott läheb siit sisse, teiselt poolt pääseb välja ja keskel on kaht sorti mürki,” sõnas Räpp. Probleem rottidega algab, kui nende populatsioon muutub liiga suureks. Rotid levitavad haigusi, mis võivad põhjustada inimestele ja lemmikloomadele terviseprobleeme. Linnarottide arvukuse kasvu põhjus võib olla ka soodne keskkond. Rotitõrje on aga korteriühistute ja majaomanike enda lahendada. Linnaosad tegelevad avalike aladega. Kui veel aasta tagasi võis Lasnamäe rohealadel rotte näha, siis pärast süsteemset tõrjet on olukord rahulikum.

Rottidest lahti ei saagi

“Tuleb arvestada, et rotid on linnakeskkonna üks osa ja niikuinii nendest lahti igaveseks kunagi ei saa. Mida suurem ring on alal, kus tõrjet tehakse, seda vähem probleeme on pärast närilistega. Eks siin tõepoolest osa on meie alad ja teine osa koostöö korteriühistutega,” ütles Lasnamäe linnaosa vanem Julianna Jurtšenko.

Ka sel sügisel paigaldab Lasnamäe linnaosa avalikesse kohtadesse rotipüünised, mis on samasugused nagu Mustamäel Anne maja juures. Need on head selle poolest, et ei kass ega koer ega isegi orav ei pääse püünisesse rotile mõeldud mürki sööma.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

OLESJA PODLESNAJA RAHASTAMINE
4. okt. 2023 17:38
OLESJA PODLESNAJA RAHASTAMINE Tere kõigile Suur tänu Jumalale OLESJA PODLESNAJA minu teele tagasi toomise eest. Kõigi oma rahaliste vajaduste või rahaliste raskuste korral võtke lihtsalt ühendust selle imelise naise OLESJA PODLESNAJAGA ja jääte igati rahule. See suurepärane naine on mind just aidanud väikese summaga 30 000 € ja see on minu jaoks enam kui piisav. Ta on südamega naine, tänu sellele imelisele naisele sain ma oma elatustaset ja võlga tõsta. Kui vajate väikelaenu, võtke nendega ühendust ja te ei pea pettuma. E-post: olesjapodlesnaja198@gmail.com AITÄH MÄRGE Kui te pole EESTIST, siis hoidke eemale.
Arvamus
20. sept. 2023 14:32
Kui kassid, koerad ja oravad küll rottidele mõeldud mürki sööma ei pääse, siis vabalt kõikjal ringi joostes mürgist nõrgestatud või sellest surnud rottidega maiustama seda hõlpsamalt. Nii olekski tegelikult hea teada, kui ohtlikud või ohutud on kasutatavad mürgid ülejäänud loomadele ka sellisel juhul.
....jälle tume arvaja
20. sept. 2023 22:50
...... tänapäevane rotimürk mõjub koheselt veresooni lagundades ja lagundab roti või hiire . lubatud on panna vaid kinnisesse ruumi mürki ja kui mõni hulkuv kass või koer sissesööb , pole ka paha. Tallinnas on kajakad ka rottide sööjad , nt. Karja tänaval võib näha seda pilti. Oravad hukkuvad pigem hulkuvatest kassidest. Suured loomaarmastajad meil, nende loomadekodu asukad tuleks kõik saata V-Maarja loomade töötluse ahju. Muuseas kassid kardavad rotte.
Arvamus
21. sept. 2023 06:12
Paluks alustuseks hoiduda solvavatest märkustest, need ei näita muud kui oma rumalust, millele viitab kahjuks ka juba järgnev, kust ilmneb rohkesti pimedat loomaviha koos otsese teemast möödarääkimisega, kuna mu küsimus, mis oli suunatud ikkagi eelkõige asjatundjatele, mitte lihtsalt niisama targutajatele, puudutas mürke mida just välitingimustes aga mitte siseruumides viimasel ajal Tallinnas laialdaselt kasutatakse. Ning ringi ei jookse meil sugugi vabalt ainult kodutud koerad-kassid vaid üsna tihti võib näha kus koeraomanikud oma hoolealuseid ka niisama rihmata haljasaladel ja parkides joosta lasevad või kassid alumiste korruste akendest koduümbrust uudistamas käivad, eramutest rääkimata. Ning olgu nende patud või patukesed siis sealjuures kui suured või väikesed ka tahes kõigil on õigus elule, ka varjupaiga loomadele, kes pole pealegi sinna sattunud mitte sugugi omal süül. Sellised ahjujutud on aga otsetee tegude ning mõteteni mida me tavaliselt natsismiks ja rassismiks nimetame ning vääriksid sellistena juba isegi kriminaalkaristust.