"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
pikk vaidlus Liiva kalmistu tavandihoone-krematooriumile väljastati kasutusluba (0)
20. september 2023
Tavandihoone. Foto: Warecon

Aastaid kestnud vaidlus Nõmmele kavandatava krematooriumi osas sai lahenduse ja Tallinna linnaplaneerimise amet väljastas Valdeku 113 asuvale tavandihoone-krematooriumile kasutusloa.

Statistikaameti andmetel on rahvastiku suremus viimastel aastatel olnud suurem kui tavapäraselt ja iga-aastane suremus 15 000-16 000 inimest seab varem või hiljem koormuse alla olemasolevad surnuaiad. Asjakohaseks näiteks on ka kõnealune Liiva kalmistu, mis on viimase kümne aasta jooksul oluliselt laienenud just Raku asumi suunas. Samas tempos jätkates võivad hauaplatsid hakata otsa saama. Nii on Eestis tõusev tuhastamise trend – Pärnamäe krematooriumis tuhastatakse ~3000 inimest aastas ehk ligi kümme inimest päevas ja lahkunu tuha kättesaamist peab ootama üks nädal. Seega uue krematooriumi lisandumine oleks väga teretulnud – konkurents tooks kaasa kiirema teenuse ja soodsama hinna, suuremas pildis vähendaks kulutusi uute kalmistute avamiseks või olemasolevate laiendamiseks. Paraku Nõmmele plaanitud krematooriumi rajamine tõi kaasa hoopis probleemid.

„Suur osa Tallinna piirkonna matustest toimub Liiva kalmistul. Antud olukorras on mõistlik, et olulised matmisega seotud teenused on kohapeal kvaliteetselt kättesaadavad,“ sõnas Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri. „Kahetsusväärne on, et piirkonna elanike, arendaja ja linna vahel on arusaamatusi tekkinud ning osapooli rahuldavate kompromissideni pole jõutud. Elanikud on väljendanud, et nende õigusi on riivatud hoone ehitamisel ja kasutusloa väljastamisel. Tavandihoone-krematooriumi ehitanud ettevõtja leiab, et ka tema õigusi on riivatud, sest kasutusloa väljastamine on ebamõistlikult kaua aega võtnud,“ võttis Kuri lühidalt kokku tüli tekkimise põhjused.

Tüli on kestnud mitu aastat

Tüli krematooriumi rajamise üle puhkes 2019. aastal, kui Raku asumi elanikud avastasid, et krundile, kuhu detailplaneeringu järgi pidi kerkima büroohoone, ehitatakse tavandihoonet, mille üheks osaks on krematoorium. Kohalike vastuväited olid tuhastamisel tekkivast ebameeldivast haisust ja silmatorkavast suitsust kuni isikute usuvabaduse rikkumiseni.

Elanikud andsid asja kohtusse ning ringkonnakohtu jõustunud otsus tunnistas krematooriumi ehitusloa kehtetuks. Tallinna ringkonnakohus on oma 19.02.2021. aasta otsuses leidnud, et tavandihoone-krematooriumi kasutamise otstarve erineb oluliselt detailplaneeringu ettenähtust. Vahepeal oli arendaja aga hoone valmis ehitanud ja seetõttu asus linnaplaneerimise amet menetlema selle kasutusloa taotlust.

Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti tellitud uuringud lükkasid ümber seisukohad, nagu oleks tavandihoone-krematooriumi käitamine kuidagi kahjulik piirkonnas elavatele inimestele. Samuti küsiti ekspertarvamusi psühholoogidelt, teoloogidelt ja kinnisvarahindajatelt. Nendele läbiviidud uuringutele tuginedes on Tallinna linnaplaneerimise amet seisukohal, et kasutusloaga määratud otstarbel on Valdeku 113 tavandihoone-krematoorium ohutu ega too kaasa kolmandate isikute õiguste ega avaliku huvi ülemäärast riivet.

Amet leidis, et antud juhtumis ei esine ehitusseadustiku § 55 sätestatud kasutusloa andmisest keeldumise aluseid ning andis 29.08.2023 taotlejale kasutusloa nr 2312371/04304. Kasutusloa andmetega on võimalik tutvuda ehitisregistri veebilehel www.ehr.ee.

Kasutusluba kui haldusakti on võimalik vaidlustada 30 päeva jooksul Tallinna Halduskohtus  halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras või vaide esitamisega Tallinna Linnaplaneerimise Ametile haldusmenetluse seaduses sätestatud korras. Kohalikud elanud on lubanud vaide esitada.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.