"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Video Linnade ja valdade liit on vastu riigi plaanile suurematelt omavalitsustelt raha ümberjagamisele (0)
20. september 2023
Riik omavalitsuste tulubaasi ei suurenda, aga lisab kohustusi. Kuvatõmmis

“Riik ei kavatse omavalitsuste tulubaase suurendada, aga samas tulevad lisakohustused, mis ei ole kaetud,” ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ja viitas üldhooldusreformile.

Linnade ja valdade liidu ja valitsuse läbirääkimised on lõpusirgel. Automaksu pole igatahes järgmise aasta tulusesse arvestatud.

“Tulevad maksud, mis on otsustatud ehk käibemaksu muudatused. Minu ettepanek eile oli, et mootorsõiduki maksuga võtaks mõne nädala aega, ei läheks eelarve protsessis sellega. Eelnõu on põhimõtteliselt valmis, vajaks veel natuke analüüsi poole peal tegelemist, tuleks sellega paari nädala jooksul välja, annaks aja avalikuks aruteluks, kooskõlastusringiks, novembris riigikokku, võtaks aasta alguses vastu,” ütles rahandusminister Mart Võrklaev.

Kohalikud omavalitsused peavad aga läbi ajama sama tulubaasiga, mis nad senigi riigilt said. Aga ülesandeid tuleb ikkagi juurde.

“Kuidas me tagame parema ühisveo, meie töökohad, teenused oleksid igas Eestimaa kohas võimalikult kiiresti kättesaadavad, kuidas me saaksime tagada, et hoolekandereform täidaks seda eesmärki igas Eestimaa paigas, milleks see on ellu kutsutud,” sõnas regionaalminister Madis Kallas.

Linnade ja valdade liit on vastu ka plaanile suurematelt omavalitsustelt raha ümberjagamisele.

“Riik ei kavatse omavalitsuste tulubaase suurendada, aga samas tulevad lisakohustused, mis ei ole kaetud. Eriti olukorras, kui riik kavatseb jätkata üldhooldusreformiga, mis on iseenesest positiivse sisuga, aga samas on tekkinud olukord, et nõudlus on palju suurem kui pakkumine,” ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

Seega kipuvad hooldekodude järjekorrad ikkagi tekkima ja jääma, sest esiteks pole kohti nii palju ja teiseks ei jätku ka raha neid kinni maksta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.