"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
HARULDASED ESEMED Suurgildi hoone Legendide kamber: Milline näeb välja voodilina soojendaja või Tallinna esimene kohvitass? (1)
20. september 2023
Osa Legendide kambris välja pandud esemeid näeb külastaja esimest korda. Kuvatõmmis

Suurgildi hoone püsiekspositsiooni uuendades avati Legendide kamber, kuhu on välja pandud 88 haruldast eset. Osa neist on vaatamiseks väljas esimest korda.

Suurgildi hoone salapärasel keldrikorrusel on avatud uus püsiekspositsioon, mis toob haruldaste esemete kaudu meie ette põnevad legendid.

Näitusel on aukohal Tallinna Raeapteegi seina seest leitud pudel, millesse peidetud kiri räägib loo 1827. aastast. “Pudeli pani seina 16-aastane poiss Burchart Moritz, legendaarse raeapteekri Johann Burchart VIII poeg. Meile oli see sõnum n-ö aegade hämarusest,” ütles kuraator Anne Ruussaar.

Me saame ajas veelgi kaugemale tagasi minna, sest siin on väljas 14.-15. sajandist pärit hauaplaadikaunistused.

“See on ühe Tallinna üliku haualt ja avastatud Katariina kloostri väljakaevamistel. Selle teeb erakordseks, et selliseid metallist hauaplaate Eesti aladelt rohkem leitud ei ole,” sõnas Ruussaar.

Näitusel võib imetleda ka Tallinna esimest kohvitassi, mis võeti kasutusele 18. sajandil. “Tallinna ajalooga on seotud ka kaks suurt vaasi. Nende külgedel on detailitäpselt kujutatud ühel Harjuvärav ja teisel Raekoja platsi turg. Võib arvata, et need on tehtud omaaegse meenena, tollal fotot, postkaarti veel ei olnud, et inimesel jääks ilus mälestus meie linnast. Siin on daami tualett-tarvete komplekt, kus on sõrmusepuu. Veel on härradele mõeldud vuntsikruus ehk kui jood, siis vuntsid jäävad kuivaks,” rääkis Ruussaar.

Siin on esemed, millega voodilinu soojendati. Mis sajandil seda tehti? “Seda tehti 18. sajandil. Tagapool on veel sütenõu, millega võis varbaid soojendada. Hõbevaagen ei ole kuigi vana, aga selle legend on jällegi põnev, see on seotud ärkamisajaga ja vaagna alla on graveeritud mitme ärkamisaja juhtfiguuri nimi eesotsas Jakob Hurdaga,” ütles Ruussaar.

Kokku on legendide kambris välja pandud 88 haruldast eset, millest nii mõnedki on avalikult eksponeeritud esimest korda.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

OLESJA PODLESNAJA RAHASTAMINE
4. okt. 2023 17:37
OLESJA PODLESNAJA RAHASTAMINE Tere kõigile Suur tänu Jumalale OLESJA PODLESNAJA minu teele tagasi toomise eest. Kõigi oma rahaliste vajaduste või rahaliste raskuste korral võtke lihtsalt ühendust selle imelise naise OLESJA PODLESNAJAGA ja jääte igati rahule. See suurepärane naine on mind just aidanud väikese summaga 30 000 € ja see on minu jaoks enam kui piisav. Ta on südamega naine, tänu sellele imelisele naisele sain ma oma elatustaset ja võlga tõsta. Kui vajate väikelaenu, võtke nendega ühendust ja te ei pea pettuma. E-post: olesjapodlesnaja198@gmail.com AITÄH MÄRGE Kui te pole EESTIST, siis hoidke eemale.