"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
KURB Loomaaed leinas: suri ninasarvik Kibibi  (1)
22. september 2023
Ninasarvik Kibibi. Foto: Tallinna loomaaed

Täna suri jätkuvate terviseprobleemide tõttu Tallinna loomaaia 14-aastane emane ida-aafrika tervamokk-ninasarvik Kibibi. Loom hakkas septembri algul lonkama, mis raskendas tema liikumist ja põhjustas täiendavaid terviseprobleeme. Kibibit ravinud veterinaaride meeskond tegi looma seisundit hinnates otsuse ninasarvik eutaneerida.

Tallinna loomaaia direktori kohusetäitja Katrin Tõru sõnul on loomaaia pere leinas. „Meil on kirjeldamatult kahju, et veterinaaride hinnangul Kibibil paranemislootust ei olnud ja looma täiendavate kannatuste vältimiseks oli eutaneerimine ainus lahendus. Mõne kuu jooksul oleme väga halbade asjaolude kokkulangemise tõttu ilma jäänud oma mõlemast ninasarvikust ja peame oma tööprotsesse ning loomade heaolu tagamist juhtunu valguses põhjalikult analüüsima,“ ütles Katrin Tõru.

Septembri alguses lonkama hakanud Kibibile määrati ravi ning ta oli veterinaaride ja talitajate pideva jälgimise all. Tänu ravile ninasarviku tervislik seisund paranes, ta liikus hästi, sõi suuremates kogustes ja jõi edukalt vett. Ravi jätkus, kuid Kibibi seisund ei olnud stabiilne. Mõnel päeval suutis ta edukalt kõndida, vett juua ja süüa, kuid esines ka päevi, mil ta iseseisvalt piisavalt toitu ega vedelikku ei tarbinud. Tervenemise progressi jälgiti, kui teda jäeti ööseks siseruumidesse, ning eelmisel nädalavahetusel nägi Kibibi juba täielikult terve loomana välja. Ööl vastu esmaspäeva pidanuks raviarsti poolt koostatud plaani kohaselt looma hoidma soojas siseruumis. Loomale jäeti siiski võimalus ka öösel õue minna ja Kibibi valis külmas öös ööbimiseks õueaediku, mille pärast ta tugevasti alajahtus ja tema terviseseisund järsult halvenes.

Pärast murettekitavate haigusnähtude ilmnemist võtsid looma ravis osalenud veterinaarid vastu ühise otsuse teha Kibibile erakorraline narkoos, et teha diagnostika, mis annaks parema ülevaate Kibibi tervislikust seisundist. Paraku Kibibi tervislik seisund halvenes. Raske südamega võtsid veterinaarid vastu otsuse loom eutaneerida, et ta ei peaks piinlema. Täpsema ülevaate looma vaevanud terviseprobleemidest annavad lahkamistulemused. 

Tallinna loomaaed tänab looma ravimises osalenud Eesti Maaülikooli ja loomaaia töötajaid ning avaldab neile ja Kibibit ööpäevaringselt jälginud zoo-osakonna töötajatele kaastunnet.

Emane ninasarvik Kibibi sündis Krefeldi loomaaias 4. juulil  2010. aastal. Tallinna loomaaeda saabus Kibibi 27. aprillil 2013. aastal ning 3. juunil 2017. aastal sündis tal ka poeg Kibeta. Kibibi elas emarolli suurepäraselt sisse ja muutus peale poegimist väga hoolitsevaks emaks.

Märksõnad:
Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

K
23. sept. 2023 13:20
Kurb, kurb, olen sõnatu!