"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tööturu-uuring: Alla 2200-eurone palk töötajaid enam ei rahulda (1)
23. september 2023
Kuvatõmmis

Kui mullu piisas 1921-eurosest brutopalgast, et töötajad oleksid oma palgaga rahul, siis tänavu on vaja selleks teenida 340 eurot rohkem ehk 2261 eurot, näitab CVkeskuse ja Palgainfo Agentuuri korraldatud tööturu-uuring. 

Uuringust selgus, et oma põhipalgaga on rahul 37 protsenti töötajatest ning täpselt sama palju on ka põhipalgaga rahulolematuid. 2021. aastaga võrreldes on rahulolevate töötajate osatähtsus vähenenud ja rahulolematute osakaal suurenenud, kuid 2022. aastaga võrreldes palgaga rahulolu muutunud ei ole.

Märgatavalt on aga kasvanud põhipalga summad, millega rahul ollakse. Oma põhipalgaga täiesti rahul olevad töötajad teenisid keskmiselt 2661 eurot ja pigem rahul olevad töötajad 2261 eurot ehk üle 16 protsenti rohkem kui möödunud aastal. 

Töötajad, kes ei olnud oma põhipalgaga üldse rahul, teenisid keskmiselt 1289-eurost brutotöötasu, eelmisel aastal oli näitaja 1199 eurot.

“Töötasuga rahulolu sõltub nii töötasu suurusest ja toimetulekust kui ka sellest, kas töötaja peab oma töötasu õiglaseks, konkurentsivõimeliseks ja motiveerivaks,” selgitas Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder. Tema sõnul sõltub ka ametist, millise palgaga toime tullakse ja rahul ollakse. “Näiteks lihttöölised ja klienditeenindajad on rahul ka veidi üle 1200-eurose brutopalgaga, tippspetsialistid aga pea 2600 euroga,” märkis Seeder. 

Uuringust joonistub veel välja, et 53 protsendi töötajate hinnangul ei sõltu nende töötasu tööpanusest. See aga mõjutab samuti töötajate rahulolu töötasuga. Töötasuga rahulolematud töötajad vaatavad ka aktiivsemalt tööturul ringi ja neid on konkureerivatel tööandjatel kergem enda juurde üle meelitada.

“Samas ei tähenda töötasuga rahulolu alati seda, et töötaja ei ole töökohavahetusest üldse huvitatud – uuringu tulemused näitavad, et iga viies töötasuga rahulolev töötaja on sageli mõelnud töökohavahetusest,” selgitas CVkeskuse värbamisosakonna juht Grete Adler. Ta lisas, et tihti ajendavad tööd vahetama lisaks palgale ka rahulolematus juhtimiskvaliteediga, kehv läbisaamine vahetu juhiga või vähesed arenguvõimalused.

Palgainfo Agentuur ja tööportaal CVkeskus korraldavad kaks korda aastas üle-eestilist tööturu- ja palgauuringut, mille käigus küsitletakse tööandjaid ja töövõtjaid. Kevadel korraldatud küsitluses osales 10 532 töövõtjat üle Eesti.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

millal pensionäridega uuring tehakse ?
25. sept. 2023 23:19
alla keskmise palga suuruse pension ei rahulda samuti ammu juba , kuigi elatakse vaevaliselt 800.- , millelt võetakse 90 eur igakuiselt TM Eriti puudutab see üksikpensionäre. ....Panete tähele , kohe on üksikpensionäridele Oktoobri raha maksmise päev tulemas , kuidas sellega on ? Kallid Läänemere lained Kallasel ?