"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Põllumajandus- ja Toiduamet Mürgiseid seeni ei tohi toiduks müüa (2)
23. september 2023
Kuvatõmmis

Mürgiseid seeni, sh punast kärbseseent on keelatud toiduks müüa, sest tegemist on tervisele ohtliku seenega. Samuti on keelatud müüa punast kärbseseent kui toidulisandit, mis on kapseldatud või muul kujul.

Põllumajandus- ja Toiduameti toiduosakonna peaspetsialisti Brigitte Salmuse sõnul laekub ametile vihjeid kärbseseene müügi kohta. „Tähelepanelikud inimesed annavad teada, et on märganud kuulutusi, kus müügiks pakutakse mürgist seent. Tihtipeale on kuulutused ka sotsiaalmeedias avalikult üleval,“ kirjeldas Salmus.

Punane kärbseseen on mürgine, ega ole mõeldud seespidiseks tarbimiseks. „Oluline on rõhutada, et lisaks sellele, et tegemist on mürgise seenega on punase kärbseseene müümine, sh toidulisandina (nt kapslis) keelatud uuendtoit. See tähendab seda, et müümine on keelatud kogu Euroopa Liidus,“ selgitas Salmus. Selline toode tuleb müügilt koheselt kõrvaldada. Salmus paneb inimestele südamele, et nad ei ostaks ega kasutaks selliseid kapseldatud tooteid. „Kuna sellised tooted ei ole kontrollitud, siis pole teada, mida kapsel sisaldab ning inimene võib oma tervist tugevalt kahjustada. Kindlasti ei tohi selliseid tooteid anda lastele“.

Punane kärbseseen kuulub närvimürke sisaldavate seente hulka ning seetõttu võib tarbimine põhjustada mürgistuse. Kärbseseene tarbimise korral tuleks ühendust võtta Mürgistusteabekeskusega infotelefonil 16662, kes oskab mürgistuse puhul leida kiiresti kõige sobivama tegutsemisskeemi.

Vihjeid ohtliku toidu müügi kohta saab esitada meiliaadressile vihje@pta.agri.ee.

Toiduohutusalase seadusandluse alussäte on, et toidu ohutuse eest vastutab seda toitu tootev käitleja, kes peab tarvitusele võtma kõik meetmed ohutuse tagamiseks. Ameti kohustus on teavitada tarbijaid, kui turule on jõudnud toit, mida ei saa ohutuks pidada.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Toiduamet....
25. sept. 2023 23:23
mis te praalite , palju te siis olete müügilt eemaldanud , millised on olnud karistused ja kas need müüjad on kantud TURU kauplemis keeluregistrisse ? Mis te jõllitate ja mölisete niisama
Sinder
23. sept. 2023 13:18
Tüütutele matkajatele ja hulkuritele, kes end puhkama ja kaevule seavad, pakun tasuta seenepirukaid. Ühed on jahutanukaga, teised valge kärbseseenega, kolmandad rohelise kärbseseenega. Viimaseid pakun neile, kes juba lahkuma asutavad, muidu ei lähegi minema.