"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
galerii Kalamaja muuseum pidas pühapäeval sünnipäeva ja esitles raamatut Kalamaja ajaloost (0)
24. september 2023
Mats Õun

Pühapäeval, 24. septembril tähistas Kalamaja muuseum oma teist sünnipäeva. Kell 13 esitleti muuseumi sünnipäevaks ilmunud raamatut „Kalamaja kogutud asjad“. Sünnipäeval maksis pilet muuseumi vaid üks euro.

Vaata galeriid (64)

2018. aasta sügisel algatas Tallinna Linnamuuseum puitasumite lugusid uuriva ja talletava Kalamaja kogukonnamuuseumi loomise. Protsessi kaasati ka eri põlvkondadesse kuuluvaid praegusi ja endisi kohalikke elanikke. Selle tegevuse tulemusel on nüüdseks sündinud Tallinna ajaloo viimast sajandit siinsete elanike esemete kaudu valgustav kogumik.

Muuseumi sünnipäeval esitletakse raamatut „Kalamaja kogutud asjad“
Pilt: Kalamaja muuseum

Raamatu kaante vahele on kokku kogutud vaid väike osa annetatud ja laenatud esemetest ja fotodest, millest igaüks räägib eri nurga alt sellest, kuidas eeslinna kitsastes oludes varem elati. Raamat annab võimaluse võrrelda, mis on asumi eluolus tänaseks muutunud.

Väljaande autor on Kalamaja muuseumi õppedisainer-kuraator Tuuli Silber, fotograaf Meeli Küttim ja kujundaja Rein Seppius.

Raamatut saab edaspidi osta muuseumist.

Muuseumi sünnipäev kestab kogu päeva

24. septembril olid Kalamaja muuseumis kogu päeva jooksul põnevaid tegemisi ning mänge ja meisterdamisi. Muuseumi köögis pakuti sünnipäevakooki ja morssi. Sünnipäeva puhul oli sissepääs Kalamaja muuseumisse vaid üks euro.

Kell 14.30 toimub muuseumis Kalamaja ja Põhja-Tallinna teemaline viktoriin, millest on oodatud osa võtma 2-5 liikmelised nais-, mees-, võist- ja sõpruskonnad. Peaauhind on oma sündmuse korraldamine kogukonnamuuseumis.

Esimene Kalamaja viktoriin toimus kevadistel Kalamaja päevadel, selle koostas ja korraldas Tarvi Toome Kalamaja segakoorist. Seekord saab oma teadmisi proovile panna Kalamaja muuseumi naiskonna küsimustele vastates. Registreeri oma võistkond viktoriinile SIIN.

Tallinna Linnamuuseumi direktor Heli Nurger hindab kõrgelt kogukonna usaldust: „Kalamaja muuseum on kogu Eestis unikaalne omataoline, tegeldes eeslinna ajaloo- ja kultuuripärandi kogumisega ja kaasates suurel määral kogukonda, mis linnakeskkonnas pole teadupärast lihtne ülesanne. Oleme väga tänulikud kõigile, kes viisil või teisel on muuseumi loomisse panustanud ja meid usaldanud. Ilmunud raamat on vaid väike läbilõige sellest suurest usaldusest.“

Muuseumi praegune tegevus on kujunenud koostöös kogukonnaga. Alguseks oli 2018. aasta kevadel korraldatud küsitlus, millest selgus, et kohalikud elanikud sooviksid kuulda Kalamaja lugusid eilsest, tänasest ja homsest ning vajaksid kogukonna kokkusaamispaika. Muuseum avati septembris 2021. Teisel tegevusaastal on sündinud arvukalt näitusi ja üritusi, sealhulgas välinäitusi kogu Kalamajas, aga ka Pelgulinnas. Koostati ka välknäitus Vana-Kalamaja tänaval renoveerimisega välja tulnud arheoloogilistest leidudest.

Loe lähemalt muuseumi kodulehelt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.